Češi si připsali první vítězství pod trenérem Radou

Česká fotbalová reprezentace utekla hrobníkovi z lopaty. Svěřenci Petra Rady sice herně nenadchli, ale přesto si připsali tři body do kvalifikační tabulky za jednogólové vítězství nad Slovinskem. Vítězství vystřelil na teplických Stínadlech hlavou Libor Sionko.

Velký třesk proběhl základní sestavou české fotbalové reprezentace. Vedle nucené změny na postu brankáře, kde zraněného Čecha zastoupil Daniel Zítka, udělal Petr Rada oproti minulému zápasu další čtyři změny. Sobotní prohru s Polskem odnesli Grygera, Kováč, Šírl a Slepička, které nahradili Sionko, Rajnoch, Jarolím a Fenin.

Jenže nově poskládané sestava se na hřišti dlouho hledala, jakoby obava z možného neúspěchu předčila odhodlání a chuť do zápasu. Navíc slovinský tým hned v úvodních minutách svou aktivní hrou ukázal, že nedá domácím nic zadarmo.

Na obou stranách byla zpočátku k vidění řada nepřesností, zajímavým momentem tak bylo až udělení první žluté karty anglickým rozhodčím Atkinsonem, jenž nenechal bez povšimnutí tvrdý Iličův skluz na Davida Jarolíma. Atkinson tím dal dobrý recept českým rozhodčím, jak se vypořádat se vzrůstající brutalitou na fotbalových trávnících.

První rušný moment před slovinskou brankou se udál v 18. minutě, když si na šikovný Plašilův centr naběhl Rajnoch, ale ke správnému zakončení mu chyběl krok.

Po půlhodině hry se dvakrát vyznamenal Daniel Zítka, který si dnes připsal v české brance svůj druhý reprezentační sraz. Nejprve si poradil se samostatným únikem útočníka Dědiče, jehož v souboji tváří v tvář skvěle vychytal, a poté si připsal úspěšný zákrok při nepřehledné situaci ve vlastním vápně po standardní situaci soupeře.

Hrála se naprosto vyrovnaná partie, místy dokonce měli hosté ze Slovinska, kteří před tímto zápasem vedli kvalifikační skupinu, více ze hry.

Skóre se mohlo měnit na obou stranách v závěru poločasu. Nejprve se ve 41. minutě znovu zaskvěl brankář Zítka, který vychytal agilního Šišiče, a několik vteřin před poločasovým hvizdem chyběly Ujfalušimu centimetry ke skórování po přesném centru od Plašila.

Pískot doprovázející hráče do kabin vybičoval na začátku druhého poločasu českou jedenáctku ke zvýšení aktivity a hra byla najednou v režii domácích.

V 51. minutě se po pěkné kombinaci dral do zakončení Milan Baroš, ale se svým průnikem neuspěl. Slovinci mu však ukopli míč jen k nohám Jaroslava Plašila, který ale sám před Handanovičem selhal.

O deset minut později už se ale na teplických Stínadlech slavilo. Marek Jankulovski se proháčkoval s míčem až na kraj slovinské šestnáctky a jeho centr na zadní tyč zužitkoval nezvykle hlavou skórující Libor Sionko – 1:0!

Češi pokračovali v nastoleném trendu a snažili se vedení pojistit druhým gólem. Nejčastěji hrozil Milan Baroš, ale své šance buď zazdil nebo se po kontaktu s protihráčem svalil k zemi a žádal odpískání pokutového kopu.

Slovinci postupem času český útok otupili a v závěrečných minutách zatlačili domácí hráče do blízkosti brankáře Zítky, ale výraznější gólovou šanci si už nevypracovali. Přesto zanechal jejich výkon velmi dobrý dojem, v odvetě to mužstvo Petra rady nebude mít vůbec lehké.

Nyní si však Petr Rada může užívat své první vítězství ve funkci trenéra reprezentace, kterým alespoň na čas uhasil plamínky nespokojenosti po sobotní prohře v Polsku.

Výsledek:

Česká republika - Slovinsko 1:0 (0:0)
Branka: 62. Sionko. Rozhodčí: Atkinson - West, Richardson (všichni Angl.). ŽK: Pospěch, Jarolím - Ilič, Brečko, Šuler. Diváci: 15.225.

ČR: Zítka - Pospěch, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Rajnoch - Sionko, Jarolím (66. Šírl), Plašil - Fenin (81. Svěrkoš), Baroš (90. Kladrubský). Trenér: Rada.
Slovinsko: S. Handanovič - Ilič, Mörec, Šuler, Brečko (86. Mejač) - Šišič (65. Birsa), Koren, Radosavljevič, Kirm - Novakovič, Dedič (79. Jokič). Trenér: Kek.