Šlágr 12. kola - Ostrava proti Spartě

V dohrávce 12. kola Gambrinus ligy porazil ostravský Baník pražskou Spartu 2:0. V první půli se trefili domácí Střihavka a Mičola. Spartě se vůbec nepodařilo ohrozit Vaškovu bránu a přišla o třetí místo v tabulce, kam se posunul právě Baník.

On-line přenos jste mohli sledovat zde.

Hosté si na vyprodaných Bazalech kromě závěrečné Kúdelovy střely do břevna vypracovali jedinou velkou možnost, Kulič ji ale ještě za bezbrankového stavu stavu spálil nepřesnou střelou. Ostrava doma Spartu zdolala po pěti a půl letech a z posledních šesti zápasů vytěžila 16 bodů.

Absence šéfů obou defenziv daleko více bolela Spartu. Bez vůdce Řepky byly v obranné linii Pražanů trhliny, které domácí dokázali využít. Baník se od začátku snažil být aktivní. Akce z desáté minuty soupeři naznačila, že domácí dnes budou hrozit hlavně z křídel: Ličkův přetažený pas z levé strany vrátil Svěrkoš na Střihavku, který však hlavou přeloboval Blažka i bránu.

Sparta převezla obranu soupeře v 19. minutě, když se Kulič uvolnil přes dva obránce do středu pokutového území a strnulý Vašek mohl jen pasivně pozorovat, jak se i jeho nepovedená střela došourala o centimetry vedle levé tyče.

Byl to ale jen záblesk, Baník nadále svíral otěže zápasu. Lička nechal hned vzápětí překvapivou bombou z třiceti metrů vyniknout Blažka, který míč s obtížemi vytlačil nad břevno.

Večeřův výběr lépe kombinoval a převahu v poli využil i střelecky. Úvodní gól zosnovala dvojice krajních beků. Tchuř dlouhým pasem přenesl v 31. minutě hru na Řezníka, který po dvacetimetrovém sprintu na pravém křídle našel Střihavku, jenž se odpoutal od stoperů a z malého vápna nedal Blažkovi šanci.

Větší kreativitu ostravské ofenzivy odnesla Sparta za pět minut znovu. Svěrkoš si v pokutovém území přikryl míč, efektní patičkou ho za sebe poslal Mičolovi, který přehodil Blažka. Sparta kontrovala akcí Kuliče, ale jeho tvrdá rána minula břevno.

Pražané se vzchopili až po obrátce. Nejprve je přibrzdila dýmovnice, kterou na hřiště hodil jeden z hostujících fanoušků, ale po krátkém čekání na rozptýlení mlhy Sparta získala územní převahu. Její efekt se ovšem rovnal nule. Bez momentu překvapení ve finální fázi domácí čelili snaze protivníka bez větších problémů. Gólové parametry měla snad jen Huškova hlavička po rohovém kopu, ale Vašek nemusel zasahovat.

Baník už byl v druhé půli pasivnější a méně nebezpečný. Přesto mohl třetí gól připojit Rajtoral, jehož bomba z velkého čtverce těsně minula břevno.

Hostující kouč Chovanec poslal v závěru na trávník i benjamínka Kadlece, ani to však Spartě nepřineslo potřebný impulz a snížení. Porážku Pražanů mohl naopak zvýraznit střídající Zeher, ale jeho průnik zmařil Blažek a podruhé slovenský útočník po Svěrkošově přistrčení vypálil vysoko nad.

Na konci sedmiminutového nastavení už jen Kúdela trefil z přímého kopu břevno. Sparta tak pod trenérem Chovancem poprvé prohrála a třetí místo musela přepustit právě Ostravanům.

Výsledek:

Baník Ostrava - Sparta Praha 2:0 (2:0)
Branky: 31. Střihavka, 36. Mičola. Rozhodčí: Kovařík - Večeřa, Pelikán. ŽK: Mičola, Tchuř - Zeman, Hušek, Kulič, Kušnír. Diváci: 16.602 (vyprodáno).

Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Marek, Tchuř - Mičola (67. Rajtoral), Galásek, Otepka (90. Pavlík), Lička - Svěrkoš, Střihavka (84. Zeher). Trenér: Večeřa.
Sparta: Blažek - Kúdela, Voříšek, Hušek, Krob - Kladrubský - Kulič, Kisel (58. Vacek), Berger (82. V. Kadlec), Zeman (46. Kušnír) - Slepička. Trenér: Chovanec.