Postup v LM slaví Inter, Liverpool a Atlético

[b]Aktualizováno.[/b] Ve středečních zápasech 5. kola Ligy mistrů si postup do osmifinále soutěže zajistili Inter, Liverpool a Atlético Madrid. Milánský klub slaví postup, přestože doma podlehl Panathinaikosu. Chelsea pouze remizovala na hřišti Bordeaux 1:1 a postup si bude muset londýnský klub vybojovat v závěrečném utkání v Kluži.

Ve skupině A se situace kolem postupových příček zamotala. Chelsea musela k postupu do osmifinále zvítězit v Bordeaux. Svěřenci kouče Scolariho byli k postupu blízko po brance Anelky, který potvrdil vynikající střeleckou formu. Jenže postup Chelsea oddálil v 83. minutě vyrovnávací brankou Diarra, který hlavičkou překonal českéh gólmana Petra Čecha. Hosté navíc dohrávali utkání v oslabení. Po druhé žluté kartě byl vyloučen Lampard. Pokud si chce londýnský klub zajistit účast mezi šestnáctkou nejlepších, musí v posledním kole zdolat Kluž.

Na půdě rumunského klubu se představil AS Řím. Italský mančaft další senzaci nepřipustil a v Kluži zvítězil 3:1. O dvě branky se postaral Brighi. Římané se díky třem bodům vyhoupli na první místo ve skupině A před Chelsea. Svěřenci trenéra Spalletiho v posledním utkání skupiny hostí Bordeaux.

Postup do jarních bojů slaví Inter, jemuž stačila v domácím utkání s Panathinaikosem i porážka. Jedinou branku utkání vstřelil hostující Sarriegi v 69. minutě.

Postup mohla za určitých okolností slavit i Anorthosis Famagusta. Jenže kyperský klub neudržel proti Brémám dvougólové vedení a hosté brankami Diega z penalty a Almeidy vezou z Famagusty remízu 2:2. Anorthosis bude o postup hrát v závěrečném kole na hřišti Panathinaikosu.

V duelu Sportingu a Barcelony se hrálo pouze o první místo ve skupině C, jelikož oba kluby si postup do vyřazovací části soutěže zajistily dříve. V zajímavém klání Katalánci přestříleli domácí jedenáctku 5:2. Svěřenci trenéra Guardioly rozhodli utkání již v prvním poločase, ve kterém vstřelili dvě branky.

Třetí příčku znamenající účast v Poháru UEFA si ve skupině C zajistil Šachtar, který rozdrtil v domácím utkání 5:0 Basilej. Do sítě švýcarského klubu se třikrát trefil Jadson. Na drtivé výhře se podílel také český hráč Tomáš Hubschman, který odehrál celých devadesát minut na postu defenzivního záložníka.

Ve skupině D si definitivně postup do osmifinále zařídilo vedoucí duo Liverpool – Atlético Madrid. Anglický klub zvítězil brankou kapitána Gerrarda z 23. minuty nad Olympiquem Marseille a Atlético před prázdnými tribunami zdolalo po brankách Simaa a Maxiho Rodíigueze PSV Eindhoven 2:1. V dresu madridského klubu odehrál celé utkání český reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši.

Oba poražené celky si v posledním kole zahrají alespoň o třetí místo. Marseille hostí Atlético Madrid a Eindhoven Liverpool. Jak Olympique, tak PSV mají na svém kontě shodný počet tří bodů.

Výsledky:

Skupina A:

Kluž - AS Řím 1:3 (1:2)
Branky: 30. Y. Koné - 11. a 64. Brighi, 23. Totti. Rozhodčí: Batista (Port.). Diváci: 20.500.

Girondins Bordeaux - Chelsea 1:1 (0:0)
Branky: 83. Diarra - 60. Anelka. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ČK: 86. Lampard (Chelsea). Diváci: 28.000.

Tabulka skupiny A

Skupina B:

Inter Milán - Panathinaikos Atény 0:1 (0:0)
Branka: 68. Sarriegi. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 29.000.

Anorthosis Famagusta - Werder Brémy 2:2 (0:0)
Branky: 62. Nicolau, 68. Savio - 72. Diego z pen., 87. Almeida. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 20.000.

Tabulka skupiny B

Skupina C:

Šachtar Doněck - FC Basilej 5:0 (1:0)
Branky: 32., 65. a 72. Jadson, 50. Willian, 75. Selezňov. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). Diváci: 23.000.

Sporting Lisabon - FC Barcelona 2:5 (0:2)
Branky: 65. M. Veloso, 66. Liedson - 14. Henry, 17. Piqué, 49. Messi, 67. vlastní Caneira, 73. Krkic z pen. Rozhodčí: Trefoloni (It.). ČK: 71. R. Patricio (Sporting). Diváci: 30.000.

Tabulka skupiny C

Skupina D:

Atlético Madrid - PSV Eindhoven 2:1 (2:0)
Branky: 14. Simao, 28. Maxi Rodríguez - 47. Koevermans. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Bez diváků.

FC Liverpool - Olympique Marseille 1:0 (1:0)
Branka: 23. Gerrard. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Diváci: 42.000.