Berger umlčel kritiky, Letná zažila kanonádu

Hráčům Sparty Praha vyšla rozlučka s nepovedeným podzimem lépe, než sami očekávali. V 16. ligovém kole porazili Kladno vysoko 5:0 a oslavili tak 115. výročí založení klubu. Hattrick ve svém 100. zápase české ligy zaznamenal kapitán Patrik Berger, premiérový gól v české lize zaznamenal Bony Wilfried z Pobřeží slonoviny.

Zranění Huška z ranního tréninku nakonec pozměnilo sparťanskou sestavu, v níž se po dlouhém čase objevili ve středu obrany skuteční stopeři. Jenže proti zachraňujícímu se Kladnu bylo hlavním domácím úkolem útočit a na složení týmu to bylo znát, neboť vedle Slepičky hráli i dva další typičtí útočníci Kulič s Wilfriedem.

Na Spartě se ale projevovala nynější krize, hráči si počínali až příliš opatrně na to, aby soupeře vytrvale dostali pod tlak a připravovali si slibné šance. I proto se dostávali do ofenzivy stále častěji hosté, a přestože se jen složitě dostávali do šestnáctky, jejich standardní situace byly nevyzpytatelné, jako třeba Šilhanova nepřesná hlavička.

Právě ve chvíli, kdy se hosté nadechovali k tomu, aby favoritovi zatopili, dokázali toho zkušenější domácí využít. Kousek za polovinou hřiště vybojoval ve 26. minutě Vacek míč pro Bergra, který si ho potáhl ještě několik kroků do volného prostoru a svoji levačkou z pětadvaceti metrů se trefil přesně k levé tyči kladenské branky. Pro letenského kapitána to byla druhá trefa po návratu, kterou oslavil stý start v české lize.

Také závěr poločasu patřil domácím, ale několik slibných akcí v druhý gól přetavit nedokázali. Platilo to o trestném kopu Bergera, tvrdé ráně Wilfrieda, kterou vyrazil Kostolanský, i individuální akci Kladrubského před šestnáctkou. I proto se šlo do přestávky málem za nerozhodného stavu, jenže Bartoš hlavičkoval po trestném kopu nad.

Druhý poločas začala Sparta o poznání sebevědoměji a už sedm minut po pauze se definitivně uklidnili, navíc to byla pohledná akce, na kterou se těšili sparťanští celý podzim: Kulič se na pravé straně zbavil dvou obránců a naservíroval na hranici šestnáctky míč ideálně Wilfriedovi a ten bez přípravy ve svém pátém ligovém startu poprvé skóroval. Přesně po hodině hry navíc natáhnul Berger znovu více než dvacet metrů od branky a opět napnul síť za Kostolanským.

To už ale Kladno bylo na dně, čtvrtým gólem je vzápětí po Wilfriedově akci dorazil Kulič a na hřišti zůstalo jen jedno mužstvo. Nic na to nezměnila ani výjimečná šance Kladenských v podání Šilhana, který ale trefil jen boční síť. Pět minut před koncem se ještě pořádně zahřál gólman Blažek, který vytáhnul z rohu branky Strnadův lob z třiceti metrů.

Na jisté výhře sparťanů to však již nic nemohlo změnit a na Letné se po dlouhé době skandovaně tleskalo. Zvlášť, když v nastaveném čase přidal Berger třetí gól a završil svůj první hattrick v české nejvyšší soutěži.

Výsledek - 16. kolo:

Sparta Praha - Kladno 5:0 (1:0)
Branky: 26., 60. a 90+1. Berger, 52. Wilfried, 62. Kulič. Rozhodčí: R. Hrubeš - Kordula, Peřina. ŽK: Krob - Bartoš, Šisler. Diváci: 5435.

Sparta: Blažek - Voříšek, Řepka, Kučera, Krob - Kulič (87. Matušovič), Vacek (56. Pečnik), Kladrubský, Berger - Wilfried, Slepička (80. Holenda). Trenér: Chovanec.
Kladno: Kostolanský - Procházka, Beneš, Killar, Hajník - Bartoš, Šisler (82. Gross), Strnad, Szabo, Zoubele (46. Holub) - Šilhan (71. Zachariáš). Trenér: Hřídel.

[ 29.11.2008 - eFotbal.cz | Foto: ČTK ]