Promítne se finanční krize do zimních přestupů?

Promítne se finanční krize do zimních přestupů?

Licencovaní manažeři fotbalistů se liší v názorech, jaký bude mít celosvětová finanční krize a ekonomická recese dopad na přestupy v zimní termínu. A co na to nejvýznamnější čeští agenti?

Právník Julius Kramarič z agentury Chovanec Sport se domnívá, že větší dopad bude mít krize na české kluby. "V zahraničí se podle mého názoru projeví finanční krize především na obezřetnějším výběru hráčů, ale kluby budou kupovat a prodávat fotbalisty dál. Český přestupový trh však bude prakticky utlumen. Domácí fotbal je závislý z velké míry na zdrojích z přestupů do zahraničí," řekl Kramarič.

"Zimní přestupní termín bývá obvykle z hlediska obratu obchodů slabší než letní. Finanční krize se projeví ve fotbale výrazně a už je znát. V posledních dnech jsem dost cestoval, byl jsem v Itálii, v Německu a v Rusku. Krize se zatím projevuje zejména v západní Evropě, ale v krátké době se ukáže, jak poznamená Rusko. V západní Evropě bude na nákup fotbalistů méně finančních prostředků, přesto se s hráči obchodovat nepřestane. Kupovat budou - a to mnohem uvážlivěji - především kluby, které dobře vědí, co chtějí. Po polovině soutěže budou doplňovat kádry podle svých ambicí," prohlásil Pavel Zíka, šéf agentury Sport Invest.

"Kdo chce vyhrát titul, nebo se zachránit a má slabiny, tak koupí. Oslabení ekonomiky v Rusku se projeví hodně citelně. Ruské kluby plánují své rozpočty na kalendářní rok, protože mají systém jaro - podzim. Už teď mám poznatky, že rozpočty se snižují v řádu desítek procent. Do Ruska šla v několika posledních letech řada českých fotbalistů za velmi slušné sumy a myslím, že je to na jistou dobu minulost. Projevuje se to nejen při jednáních o přestupech fotbalistů, ale i hokejistů, které naše společnost zastupuje," uvažuje Zíka.

Podle něj problémy dopadnou i na český fotbal, i když experti tvrdí, že na české ekonomice se celosvětová krize neprojevuje. "Český trh je v evropském srovnání velmi malý a náš fotbal žije především z přestupů do ciziny. Bude jich málo a uvnitř českého fotbalu není mnoho klubů, které jsou ochotny za hráče dát peníze. A ty ekonomicky nejsilnější na tom nejsou finančně zrovna nejlépe. Většinou nejvíce nakupovala Sparta, ale té chybí už několik let zdroje z Ligy mistrů," dodal Zíka

Pavel Vandas si myslí, že v zimním termínu nebude vliv recese tak velký. "Kluby budou mít stále potřebu doplňovat své kádry kvalitními hráči a zbavovat se nepotřebných. Bude se nakupovat opatrněji. Kdo chce vyhrát ligu nebo hrát evropské poháry a bude potřebovat například útočníka, tak ho koupí, ale bude víc vybírat. Podle mého názoru se finanční krize více projeví v létě, kdy je přestupů obvykle mnohem více," prohlásil Vandas.

Zkušený odborník Pavel Paska, šéf agentury ISM, který zastupuje hráče už více než dvacet let, je přesvědčen o tom, že krize se na přestupech neprojeví. "Většina soutěží se hraje systémem podzim - jaro. Kluby měly naplněné a pokryté rozpočty už v srpnu. Částky za televizní práva jsou vyplaceny. Všichni sledujeme, že třeba v Anglii nebo v Německu se prodává a nakupuje ve velkých sumách stále. Takže v zimě by neměl být patrný menší objem finančních prostředků. Ovšem zimní termín bývá mnohem slabší. Objem transferů je zhruba čtyřicetiprocentní oproti létu," řekl Paska.

Paska rovněž hovoří o opatrnosti, ale ta byla zřejmá už v létě. "Řeknu příklad - německá II. bundesliga je rovněž finančně velmi silná. Na stovku přestupů mezi kluby připadaly jen tři až čtyři transfery, v nichž se vyplácelo odstupné. Jinak šlo o výměny, anebo byl hráč uvolněn ukončením kontraktu a mohl si najít jiné angažmá, protože to bylo pro klub levnější. V západní Evropě zůstane v zimě téměř vše při starém. Na české scéně se toho rovněž příliš nezmění," vysvětluje Paska.

"Zatímco v Anglii je velmi silná Premier League i II. liga, v Německu, v Itálii nebo ve Španělsku je schopen téměř každý klub nejvyšších soutěží platit poměrně velké sumy, tak v Čechách je situace podstatně horší. Za přestupy jsou ochotny platit odstupné jenom Slavia, Sparta, Liberec, Brno, v poslední době Plzeň a zčásti to platí o Mladé Boleslavi. Jinak by všichni chtěli prodávat, ale není moc těch, kteří by chtěli kupovat za peníze. Ale například u Sparty se projevuje, že se její kupní síla snižuje, protože velký zdroj - Liga mistrů - nyní chybí. Český trh je prostě mezi těmi slabšími a tendence směrem nahoru nenastane, spíše naopak. Uvidíme, jak se bude vyvíjet evropský trh do léta," dodal Paska.

[ 12. 12.2008 - MediaFax | Foto: boleslavsky.denik.cz ]