Aston Ville pomohl k výhře šťastný gól

Až vlastní branka Lucase Neilla zařídila Villans vítězství na hřišti West Hamu. Zápas nabídl zajímavou podívanou s šancemi na obou stranách, zásluhu na výhře svého celku má zejména brankář hostů Brad Friedel, jenž předvedl několik skvělých zákroků.

Poprvé se americký brankář vyznamenal proti Craigu Bellamymu, který si naběhl na centr Herita Ilungy a tvrdou ranou z úhlu se snažil domácí poslat do rychlého vedení. Friedel byl však proti. Neill zase o chvíli později po přiťuknutí Caluma Davenporta střílel mimo.

Na druhé straně hned dvakrát zkoušel štěstí Steve Sidwell, ale ani on neměl svou mušku příliš přesnou. Neúspěšně si poté vedl rovněž útočník Gabriel Agbonlahor. Snad největší šanci Villans v dosavadním průběhu utkání měl po nepřesné zpětné přihrávce Scotta Parkera rychlonohý Ashley Young, ale po kličce na brankáře Roberta Greena už se dostal do úhlu a svou střelou olízl jen tyč soupeřovy brány.

Další vlnu vzrušení vyvolal incident v pokutovém území domácích, ve kterém si bránící Neil až zápasnicky počínal v souboji s Garethem Barrym. Rozhodčí Mark Halsey však situaci přešel bez povšimnutí. V úplném závěru poločasu musel Green vyrážet střely Jamese Milnera a následně Barryho.

Druhá půle patřila jednoznačně domácím, v první půli aktivní Young a Agbonlahor se ze hřiště úplně vytratili. Z týmu Villans byl nejvíce vidět gólman Friedel, který byl nucen likvidovat několik velice slibných šancí Carltona Colea.

Byli to však paradoxně hosté, kdo se dostal do vedení. Po jednom z brejků taženém Youngem se k míči dostal Milner a při pokusu o centr do vápna trefil bránícího Neila. Balón se od obránce Hammers odrazil tak nešťastně, že zapadl za záda bezmocného brankáře Greena.

Očekávaný závěrečný tlak domácích se nedostavil, Aston Villa dohrála zbytek utkání s velkým přehledem a když už se někdo z domácích dostal k zakončení, gólman Friedel byl na místě.

West Ham United FC - Aston Villa FC 0:1 (0:0)
Branka: Neill (78. vlastní)

Chelsea znovu nevyužila šanci jít do čela

Už podruhé za sebou se mohla londýnská Chelsea vyšplhat na špici tabulky a vystřídat tam Liverpool, ale ani tentokráte nedokázala zvítězit a z Goodison Parku si veze jen bod za bezbrankovou remízu.

Zápas začal pro hosty dobře a po drobném zaváhání Tonyho Hibberta se ve velice dobré pozici ocitl Ashley Cole. Brankáře Tim Howard však jeho ránu srazil na rohový kop. Na druhé straně pozornost Petra Čecha prověřil Phil Neville.

V 19. minutě se jak slepý k houslím málem dostal ke vstřelení branky Nicolas Anelka, ale míč po jeho „střele“ skončil jen na tyči a rozhodčí navíc krátce nato odmávali a odpískali ofsajd francouzského kanonýra.

Chelsea se vůbec nedařilo nalézt recept na obranu hostí a jistým znakem frustrace mohl být i surový zákrok Johna Terryho na Leona Osmana, který rozhodčí Phil Dowd po krátkém přemýšlení a konzultaci s asistentem ocenil červenou kartou.

Blues byli po tomto incidentu zcela vyvedeni z míry a za protesty poté dostali zbytečné karty i další Angličané - Frank Lampard a Ashley Cole. Po následné standardní situaci se ke střele dostal Joseph Yobo, ale Čech byl na místě. Do druhého poločasu přišel vyztužit defenzívu hostí Branislav Ivanovič a do útoku se postavil Didier Drogba.

Po přestávce převzali iniciativu domácí Toffees, ale do výrazných šancí se nedostávali. Tu největší měl po pasu Hibberta Marouane Fellaini, ale v těžké pozici bránu netrefil. Krátce nato po rohovém kopu dobře hlavičkoval Joleon Lescott, ale Čech si s jeho střelou znovu poradil.

Branky se domácí příznivci dočkali až v úplném závěru zápasu, ale zakončující Steven Pienaar stál za prvé v ofsajdu, a za druhé v tlačenici před bránou s největší pravděpodobností fauloval brankáře Čecha. Nepříliš atraktivní zápas tak vítěze neměl.

Everton - Chelsea 0:0

Arsenal s Liverpoolem opět pouze remizoval

Již tradiční remízou 1:1 skončil šlágr 18. kola Premier League mezi Arsenalem a Liverpoolem. Hostující Reds nedokázali využít ani půl hodiny trvající přesilovou hru.

Po oboustranně opatrném začátku se poprvé do zakončení dostali hosté – Robbie Keane přiťukl před pokutovým územím míč Stevenu Gerrardovi, ale ten svojí dělovkou pouze vyprášil rukavice Manuela Almunii.

Domácí udeřili prakticky ze své první brankové příležitosti. Robin van Persie si zpracoval brilantní dlouhý pas od Samira Nasriho a pro něj zcela nezvykle pravou nohou nedal Pepemu Reinovi sebemenší šanci zasáhnout.

Hosté se od samého začátku utkání pokoušeli využít menší rychlosti stoperského dua William Gallas a Johan Djourou. Hráče Reds několikrát zastavila ofsajdová past, krátce před půlí však vyšla dokonale souhra mezi Alvarem Arbeloou a Keanem, který z podobné pozice jako van Persie propálil Almuniu.

Těsně před odchodem do šaten mohl Liverpool průběh utkání otočit, ale Gerrard po individuálním průniku Dirka Kuyta pálil ve skluzu mimo branku.

Druhá půle odstartovala šancí Lucase Leivy, se kterou si však Almunia poradil. Dalšímu vývoji zápasu dala zajímavý náboj červená karta pro domácího útočníka Emmanuela Adebayora, který po druhém žlutém faulu musel předčasně opustit hřiště.

Hráči Arsenalu se kupodivu nezatáhli do defenzivní ulity, nýbrž vyvinuli značné fyzické nasazení k tomu, aby svému soupeři půjčili míč co nejméně a naopak jej sami drželi na svých kopačkách co nejvíce.

Liverpoolu se podařilo Gunners zatlačit až v samotném závěru zápasu, ale mezi tři tyče už nemířil ani dalekonosný pokus Daniela Aggera ani hlavička střídajícího Nabila El Žara po centru Emiliana Insui.

Arsenal – Liverpool 1:1 (1:1)

Branky: van Persie (24.) – Keane (42.)

Duff – přišel, viděl, rozhodl

Newcastle United potvrdil, že se mu v poslední době proti Tottenhamu nebývale daří. „Straky“ natáhly sérii vítězných zápasů proti „kohoutům“ už na šest utkání.

Oba celky měly před vzájemným střetnutím na kontě shodně 19 bodů a vítězství mohlo jeden či druhý tým posunout do klidnějšího středu tabulky, zatímco poražený by zůstal těsně nad pásmem sestupu.

Lépe se do zápasu podařilo vstoupit domácím, kteří se už po 12 minutách dostali do vedení poté, co Charles N´Zogbia převzal dlouhý pas až od brankáře Shaye Givena a otevřel skóre.

Tottenham srovnal zásluhou Luky Modriće, který zužitkoval přihrávku Michaela Dawsona. Pro chorvatského záložníka to byl vůbec první střelecký úspěch v dresu Spurs.

Překvapivým hrdinou zápasu se nakonec stal střídající záložník Damien Duff, který se do hry dostal až dvě minuty před koncem řádné hrací doby. Irský reprezentant si krásně narazil míč s Markem Vidukou a poslal jej za záda Heurelha Gomese.

Newcastle United – Tottenham Hotspur 2:1 (1:1)

Branky: N´Zogbia (12.), Duff (90.) – Modrić (29.)

Bednář dal West Bromwichi naději

Vítězná branka českého útočníka Romana Bednáře v utkání s Manchesterem City posílila naděje Baggies na záchranu v Premier League.

Nepříliš pohlednou první půli okořenilo snad jen několik pokusů z větší vzdálenosti na obou stranách, avšak zcela jistě slušný individuální výkon Čecha Bednáře.

Ten zvedl diváky ze sedaček poprvé po půlhodině hry, kdy si výborně zpracoval dlouhý míč, vyměnil si jej s jedním ze spoluhráčů, následně si obhodil Gelsona Fernandese a zdařilou akci zakončil střelou, která však skončila pouze na tyči.

Bývalý hráč skotských Hearts měl jen o chvíli později další velkou příležitost, když se po rohovém kopu dokázal prodrat k hlavičce, ale trefil pouze protihráče stojícího u jedné z tyčí.

Ve druhém poločase přišlo konečně na řadu i koření fotbalu – tedy góly. Nejprve se radovali domácí, jejichž rychlý protiútok zakončil svoji první brankou v sezóně Luke Moore.

Citizens poté zvýšili aktivitu, ale stejně jako v průběhu celého zápasu se jim nedařilo vytvářet si brankové příležitosti. Až v 84. minutě se po autovém vhazování prosadil střídající Felipe Caicedo, který filigránskou patičkou zcela zaskočil brankáře Scotta Carsona, o jehož záda se míč odražený od tyče pomalu skutálel do sítě.

V závěru se rvaly o vítězství oba týmy. Štěstí se nakonec usmálo na domácí - po centru Gianniho Zuiverloona poslal fanoušky do extáze přesnou hlavičkou muž zápasu Bednář.

West Bromwich - Manchester City 2:1 (0:0)

Branky: Moore (69.), Bednář (90.) - Carson vlastní (86.)

Allardyce odstartoval vítězně

Blackburn pod vedením nového trenéra Sama Allardyce jednoznačně přehrál Stoke a třemi góly v prvním poločase si zajistil vítězství.

Domácí Rovers museli oželet útočníka Roque Santa Cruze, ale průběh zápasu ukázal, že ani případný lednový přestup tohoto útočníka je příliš trápit nemusí. Jason Roberts a Benni McCarthy ho zastoupili více než dobře a oba tak přispěli k prvnímu vítězství Blackburnu po jedenácti zápasech.

Hostům se při předzápasové rozcvičce zranil brankář Thomas Sörensen a jeho náhradník Steve Simonsen lovil míč ze sítě už po devíti minutách. Ibrahima Sonko špatně načasoval svůj obranný zákrok ve vápně a rozhodčí Peter Walton s nařízením pokutového kopu neváhal ani vteřinu. Ten bezpečně McCarthy proměnil.

V 18. minutě už to bylo 2:0 pro domácí. Brett Emerton centroval, Ryan Shawcross míč odvrátil pouze k číhajícímu Robertsovi, který zblízka bez problémů proměnil. Fanoušci domácích byli v té chvíli v extázi a užívali si pocitu, který v této sezóně zatím příliš nepoznali.

O dalších devět minut později si domácí prakticky zajistili vítězství. Střelu McCarthyho Simonsen neudržel a sám bývalý hráč FC Porto míč dorazil do sítě, 3:0.

V některých jiných ligách by se zápas už pouze dohrával z povinnosti, ne tak v Premier League. Stoke po přestávce ještě přidal na úsilí a aktivitě a při troše štěstí mohl dojít k zasloužené odměně.

Nejdříve Amdy Faye hlavičkoval těsně nad a potom Glenn Whelan zatočil svůj přímý kop z šestnácti metrů jen těsně vedle. Další šanci si ale vytvořili i domácí. Nejdříve Robertsovo sólo zachránil odvážným skokem pod jeho nohy Simonsen a z následného rohu trefil McCarthy přízemní střelou pouze tyč.

Robinsona v brance domácích ještě vyzkoušel povedenou střelou Seyi Olifinjana, vyražený míč pak Ricardo Fuller poslal vedle. Poslední slovo měl hostující Richard Cresswell, který trefil břevno branky reprezentačního brankáře Albionu.

Blackburn tak získal důležité tři body v zápase, ve kterém hostující Stoke ukázal, proč se mu na hřištích soupeřů vůbec nedaří.

Blackburn Rovers FC– Stoke City FC 3:0 (3:0)
Branky: McCarthy (9. z penalty a 27.), Roberts (18.)

Skvělý úvod zajistil tři body Boltonu

Domácí Bolton si zajistil vítězství dvěma góly v prvních třech minutách utkání. Portsmouth se z gólu radoval pouze jednou, a tak si oba týmy prohodily pozice uprostřed tabulky.

Bolton dokázal v posledních pěti domácích zápasech dopravit míč do sítě pouze dvakrát, tato statistika však vzala za své hned po třech minutách. Nejdříve si v první minutě pohrál ve vápně s ještě spící obranou hostů Matthew Taylor a povedeným volejem poslal Trotters do vedení.

O dvě minuty později obrana Pompey zblokovala střelu Johana Elmandera, míč před branku vrátil Taylor a nikým nehlídaný Ricardo Gardner se nemýlil, 2:0 pro domácí.

Pompey v tu chvíli vypadali na ručník a domácí mohli zápas rozhodnout už po patnácti minutách. Gretar Steinsson, Elmander ani Gardner si ale se svými příležitostmi neporadili nejlépe.

Z ničeho nic se ve 20. minutě dostali ke slovu Pompey. Po křídle utekl Niko Kranjčar, povedeným centrem našel na vzdálenější tyči Petera Crouche, pro kterého už nebylo problémem hlavičkovat do sítě.

Šance se následně rodily na obou stranách, ale obě mužstva byla s jejich proměňováním na štíru. Nejblíže gólu byl Gardner, ale James mu včasným vyběhnutím šanci zmařil. Chvíli před pauzou dobře hlavičkoval Steinsson, James jeho umístěný pokus vytlačil na tyč.

Po přestávce předvedl James tradiční minelu, napodruhé ovšem stačil před Elmanderem zachránit. Až na brankové čáře potom zasahoval Kranjčar po hlavičce Kevina Daviese. Ten byl ve hře i o chvíli později, kdy sklepl pro Kevina Nolana, ten ovšem přesně nemířil. Vedle poslal potom míč i Gardner.

Pompey poslali na hřiště pět minut před koncem i Lassanu Diarru, skóre se už ale nezměnilo.

Bolton Wanderers FC– Portsmouth FC 2:1 (2:1)
Branky: Taylor (1.), Gardner (3.) - Crouch (20.)

Sunderland uniká z pásma sestupu

Sunderlandu se překvapivým, ale zaslouženým vítězstvím 4:1 na hřišti Hull City podařilo uniknout z pásma sestupu.

Sunderland byl celý zápas lepším mužstvem a už po deseti minutách se ujal vedení. Danny Collins našel na hranici pokutového území Steeda Malbranqua. Ten měl dost času si míč připravit a poslat ho do horního rohu branky Boaze Myhilla.

I po tomto gólu pokračovaly Black Cats v aktivním přístupu a zejména Andy Reid v záloze kraloval. Vyrovnání Hullu proto přišlo trochu nečekaně. Myhill dlouhým výkopem našel ve vápně Michaela Turnera, jehož tvrdou přízemní střelu Marton Fülöp vyrazil a odražený míč poslal do branky Nick Barmby. Byl to jeho první gól v Premier League od května 2003.

Gól domácí povzbudil a vytvořili si i další šance. Nejdříve před Barmbym na poslední chvíli zachránil Anton Ferdinand a poté Geovanniho pokus Fülöp chytil. Po pár minutách oba hráči předvedli své umění znovu. Nejdříve Geovanni poslal na branku nechytatelný přímý kop z 25 metrů. Už si zřejmě myslel, že míč směřuje do sítě, když maďarský gólman na poslední chvíli vytáhl zázračný zákrok.

Do druhého poločasu vstoupili s větší vervou opět hosté. Jejich snaha ale mnoho šancí nepřinášela. S utěšenou střelou Kierana Richardsona si Myhill poradil. V 78. minutě střílel z velké dálky opět Richardson a zdálo se, že jeho propagační pokus nemá nejmenší šanci uspět. Střelu ovšem tečoval Kamil Zayette a Myhill neměl nárok.

O pár minut později byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Sam Ricketts a to byl konec šancí Hullu na tři body. V 84. odcentroval Malbranque a Kenwyne Jones poslal hlavou Sunderland do dvougólového vedení.

A to ještě nebyl konec. Už v nastaveném čase se dostal k míči Djibril Cisse a tvrdou střelou po zemi uzavřel skóre. Ricky Sbragia na lavičce Black Cats je tak pravděpodobně zase o něco blíže dlouhodobé smlouvě.

Hull City AFC – Sunderland 1:4 (1:1)
Branky: Barmby (19.) - Malbranque (10.), Zayatte (78. vlastní), Jones (84.), Cissé (90.)

Fulham doma přejel Boro

Fotbalisté Fulhamu prodloužili svou sérii bez porážky na již sedm zápasů, dnes si na domácím stadionu Craven Cottage hravě poradili s Middlesbrough. Díky této výhře se dostali do první poloviny ligové tabulky.

Úvod zápasu byl z obou stran trošku nervózní a do šancí se týmy dostávaly výhradně jen po standardních situacích. A právě po jednom z rohových kopů domácích měl na hlavě gól obránce John Pantsil, jenže zblízka hlavou minul.

Další pěknou střelou se o chvíli později blýskl Andrew Johnson, ale nechal jen vyniknout brankáře Boro Rosse Turnbulla, jenž se si jeho pokusem poradil. Domácí se přesto dočkali vedoucí branky, přišla čtyři minuty před koncem prvního poločasu.

Bobby Zamora se uvnitř pokutového území dostal k míči a vypálil tak silně, že Turnbull byl nucen jeho ránu vyrazit jen před sebe. Toho rychle využil záložník Jimmy Bullard a vyražený míč pohotově poslal do sítě.

Middlesbrough měl poté několik příležitostí k vyrovnání, ale s útokem Adama Johnsona si poradil brankář Mark Schwarzer a útočník Tuncay Sanli zase neměl seřízená mířidla. Po přestávce pak všechny naděje hostí na bodový zisk pohasly.

Obránce Tony McMahon totiž v pokutovém území zahrál rukou a sudí Keith Stroud po poradě se svým asistentem odpískal pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Danny Murphy. A jen o pět minut později bylo s hosty ještě hůře.

Střelec druhé branky Murphy našel svou přihrávkou Clinta Dempseyho, který skvělou ránou rozvlnil síť Boro už potřetí. Ačkoliv v této době zbývalo do zápasu více než třicet minut, hosté naprosto rezignovali a zdálo se, že spíše šetří síly na blížící se náročný program.

Fulham FC - Middlesbrough FC 3:0 (1:0)
Branky: Bullard (41.), Murphy (54. z penalty), Dempsey (59.)