Arsenal další ostudu s Hullem nepřipustil

Fotbalisté Arsenalu oplatili Hullu porážku z úvodu sezóny a drží se v závěsu za elitní čtyřkou. Obhájce titulu Manchester United se po vydřeném vítězství nad Boltonem minimálně do pondělí posunul na první místo tabulky Premier League. Velké problémy měla také Chelsea, která dvěma góly v posledních minutách dokázala zvrátit nepříznivý vývoj zápasu se Stoke City.

Arsenal oplatil Hullu porážku z úvodu sezóny

Dlouho se zdálo, že nováček Hull City by mohl londýnský Arsenal obrat o body i ve druhém vzájemném utkání v sezóně, avšak dvě branky hostů v poslední desetiminutovce zabránily dalšímu překvapení.

Úvodní minuty sice patřily domácím „tygrům“, ti však z optické převahy dokázali vytěžit pouze několik náznaků šancí.

S přibývajícími minutami se stále více ke slovu dostával Arsenal, poprvé výrazně zahrozil po přímém kopu Robina van Persieho, který s vypětím všech sil vytáhl brankář Boaz Myhill alespoň na břevno.

Z následující šance již však hosté udeřili. Emmanuel Adebayor si naskočil na rohový kop a vstřelil svoji první branku v kalendářním roce 2009.

Gunners zanedlouho předvedli svoji typickou rychlou kombinaci, na jejímž konci byl Emmanuel Eboué, ale střel z voleje nasměroval asi metr vedle Myhillovy branky.

Druhé dějství odstartovalo dobrým uvolněním a následnou šancí Adebayora, se kterou si ale neméně dobře poradil Myhill.

Domácím divákům se poté představila nová posila z Manucho z Manchesteru United, avšak jen co vběhl na hřiště, srazil se s jedním z protihráčů a zbytek zápasu odehrál s velkým otokem na levém oku.

Hull v průběhu druhé půle zvyšoval svoji aktivitu a odměněn byl vyrovnávací brankou. Velmi aktivní Bernard Mendy na pravé straně hřiště odcentroval a Daniel Cousin nechytatelnou hlavičkou málem protrhl síť.

Tygři se sympaticky tlačili za vítěznou brankou, avšak stačil jediný protiútok hostů a sen o druhém vítězství nad Arsenalem se rozplynul. Po přihrávce van Persieho se přesně k tyči trefil nikým nekrytý Samir Nasri.

Vítězství Gunners definitivně potvrdil po třetí gólové přihrávce van Persieho střídající Nicklas Bendtner.

Hull City – Arsenal 1:3 (0:1)

Branky: Cousin (65.) – Adebayor (29.), Nasri (82.), Bendtner (86.)

Berbatov hrdinou dne

V zápase týmů z opačných pólů tabulky to dlouho vypadalo na dělbu bodů, ale v poslední minutě utkání přiklonil misku vah na stranu Red Devils bulharský útočník Dimitar Berbatov a poslal tak svůj klub na první příčku tabulky.

United se museli obejít bez tria Rio Ferdinand, Wayne Rooney a Patrice Evra, na poslední chvíli se naopak dali dohromady Jonathan Evans a Carlos Tévez. Bolton posílil na hostování Ariza Makukula, s kterým měla obrana United hlavně ve vzduchu hromadu práce. V úvodních fázích zápasu měli převahu hosté, zatímco domácí se spoléhali na standardní situace a dlouhé míče.

První šance utkání přišla až ve 35. minutě, kdy hlavičku Cristiana Ronalda skvělým zákrokem zastavil finský brankář Jussi Jääskeläinen. Ten se vyznamenal do půle ještě dvakrát. Poprvé zastavil povedený Ronaldův přímý kop z osmnácti metrů a podruhé zase s přehledem chytil Andersonův dalekonosný pokus.

Ronaldo sice domácí ohrožoval svými přímými kopy, jinak ale byla jeho hra hodně nepřesná. Když už se mu podařilo přesně nahrát, míč zase v útoku nepodržel Tévez. Stejně tak se nedařilo Andersonovi ani Michaelu Carrickovi a na hře byla hodně znát absence Rooneyho.

V 69. minutě poslal Sir Alex Ferguson na hřiště veterány Ryana Giggse, jež tak nastoupil ke svému 550. utkání v Premier League, a Paula Scholese. Oba hráči se zasloužili o probuzení svých mátožných spoluhráčů, ale jindy propustná obrana stále Trotters odolávala.

Blízko gólu byl Tévez, jeho hlavičku však, stejně jako další Ronaldův přímý kop, Jääskeläinen kryl. Ve chvíli, kdy vše směřovalo k bezgólové remíze, dobře zapracoval na křídle opět Tévez a z jeho centru se hlavou Berbatov nemýlil.

Manchester je tak minimálně do pondělí na čele a dnešním zápasem vyrovnal sérii Chelsea deseti utkání bez inkasovaného gólu v řadě.

Bolton Wanderers – Manchester United 0:1 (0:0)

Branka: Berbatov (90.)

Blackburn se veze na vítězné vlně

Tři góly Benni McCartyho a Jasona Robertse ve druhé půli zajistily domácímu Blackburnu nejen výhru, ale dostaly ho i mimo pásmo sestupu. Newcastle byl sice šedesát minut lepším týmem, ale ze své převahy nic nevytěžil.

Zápas rozhodně nepatřil svou úrovní do té vyšší kategorie, nicméně šancí si oba týmy vytvořily dostatek. V prvním poločase tahal za delší konec provazu Newcastle, ale proměňování příležitostí mu dělalo problémy.

Dvakrát se mohl do střelecké listiny zapsat útočník Andrew Carroll, ale jeho první hlavička šla mimo branku a druhou zastavil na brankové čáře Keith Andrews. Jeho parťák v útoku Michael Owen mohl před zraky Fabia Capella dát svůj deváty gól v sezóně, ale Stephen Warnock jeho střelu na poslední chvíli zablokoval.

Domáci si jedinou šanci poločasu vytvořili díky Christopheru Sambovi, ale jeho hlavička šla těsně vedle pravé tyče branky Shay Givena. Na začátku druhé půle se k přímému kopu postavil McCarthy, ale Given povedenou střelu vytlačil na tyč.

Možná rozhodující moment zápasu přišel o několik chvil později. Znovu McCarthy si naběhl na dlouhý pas až do pokutového území Newcastlu, kde se střetl s obráncem Davidem Edgarem. Tento souboj posoudil rozhodčí Rob Styles jako nedovolený a nařídil pro domácí pokutový kop, který McCarthy s přehledem proměnil.

Od té doby bylo na hřišti prakticky jedno mužstvo a šokovaní hosté se nestačili bránit útokům Blackburnu. V 66. odvedl dobrou práci Morten Gamst Pedersen, když po dlouhém výkopu Paula Robinsona výborně nahrál Jasonu Robertsovi, který zvýšil vedení domácích.

Newcastlu působil v těchto fázích zápasu zoufale až bezradně a v 83. minutě inkasoval další úder. Po druhé žluté kartě byl vyloučen Nicky Butt a tím prakticky zmizela jakákoliv naděje na bodový zisk. V 86. pak svým druhým gólem zápas uzavřel Jason Roberts.

Nepohodu v týmu Newcastlu jen potvrdila závěrečná ostrá výměna názorů mezi spoluhráči Joey Bartonem a José Enriquem. Naopak Blackburn nyní hraje v pohodě a svoji sérii zápasů bez prohry rozšířil již na pět.

Blackburn – Newcastle 3:0 (0:0)

Branky: Roberts (62. a 86.), McCarthy z pen. (61.)

Chelsea v závěru zápasu otočila se Stoke

Velké drama se strhlo na Stamford Bridge, kde byla domácí Chelsea po celý zápas jasně lepším týmem, ale po jediné šanci soupeře inkasovala jako první a vypadalo to s ní zle. V posledních minutách však tlak Blues vyústil ve dvě vstřelené branky a otočení výsledku.

Londýnský celek postihla ještě před samotným výkopem nepříjemnost v podobě zranění Johna Terryho, jehož musel na poslední chvíli nahradit Brazilec Alex. A aby toho nebylo málo, po dnešním vyšetření vyšlo najevo, že záložník Joe Cole si nekopne do zbytku této sezóny.

Úvod zápasu trošku překvapivě ovládli hosté, autové vhazování Roryho Delapa a následný rohový kop nadělali obraně Blues veliké problémy. Poté už se však obraz hry otočil a Chelsea se dostávala do jedné šance za druhou.

Největší příležitosti měl aktivní Salomon Kalou, jenž těžil z práce Franka Lamparda. Po prvním pasu za obranu dokonce obešel brankáře Thomase Sorensena, ale už se dostal do příliš ostrého úhlu. Po jednom z Lampardových přímých kopů zase z bezprostřední blízkosti pálil nad.

Umění dánského brankáře v bráně Stoke poté prověřil i pohotovou střelou z otočky Nicolas Anelka či v úplném závěru poločasu zastupující kapitán Lampard, ale skóre se neměnilo. Rovněž nástup do druhé půle měl lepší domácí tým, jenže první branka přišla kupodivu na druhé straně.

Po rychlé a nezištné akci hostující hráčů se k míči dostal Delap, jenž upláchl Asleymu Coleovi i Alexovi a přehodil padajícího Petra Čecha. První přímá střela na bránu skončila v síti a Luiz Felipe Scolari na lavičce Chelsea vypadal hůře než zoufale.

Domácí dostali soupeře pod enormní tlak, ale do vyložených šancí se nedostávali. Až dvě minuty před koncem se po skrumáži před bránou dostal k míči střídající Juliano Belletti a zblízka vyrovnal. Obrat poté v nastaveném čase zařídil Lampard, jenž svou střelou z hranice pokutového území propálil vše, co mu stálo v cestě.

Chelsea – Stoke City 2:1 (0:0)

Branky: Belletti (89.), Lampard (90.) – Delap (60.)

Zabaleta dotáhl domácí k vítězství

Dvě minuty před vyloučením svého spoluhráče Richarda Dunna skóroval Pablo Zabaleta a zajistil tak domácím tolik potřebné tři body proti nadšeně bojujícímu Wiganu.

Před zápasem se pochopitelně mluvilo hlavně o přestupu Brazilce Kaká k domácím Citizens a toto téma zcela zastínilo i diskusi nad špatnou formou domácích. Naopak hostující Wigan přijel k utkání v dobré pohodě, kterou jen podtrhuje aktuální sedmé místo svěřenců Steva Bruce.

První pokus na branku vyslal hostující Titus Bramble, jeho hlavička šla těsně nad. Po zbytek poločasu už dominovali domácí, kteří si momentálně musí poradit s nedostatkem záložníků, a tak například Zabaleta musel nastoupit na netypickém místě uprostřed pole.

Hlavním hnacím motorem domácích byl překvapivě Elano, který sice s trenérem Markem Hughesem nevychází příliš dobře, ale jeho přístup byl dnes příkladný. Několikrát vyzval svými přihrávkami ke skórování Brazilce Robinha, ten si ale střelecké kopačky zřejmě zapomněl doma.

Brazilec poslal první střelu ve výhodné pozici hodně vedle a podruhé jeho chytrý lob vykopával z prázdné branky Bramble. Wigan sice nehrál úplně špatně, ale nedokázal se prosadit v poslední třetině soupeřova území. Dalekonosnými pokusy tak hrozil jen Wilson Palacios, který se má brzy stěhovat do Tottenhamu.

Do druhé půle vstoupili Latics s ještě větší vervou, tu ale v 53. minutě uťal Zabaleta. Centr Daniela Sturridge odkopl Paul Scharner pouze k nohám argentinského obránce a ten dal svůj první gól v dresu Citizens.

Krátce po rozehrávce podstoupili souboj o vysoký míč domácí Dunne a hostující kanonýr Amr Zaki. Oba hráči skončili na zemi, kde Dunne ještě souboj dohrával a vzápětí po právu uviděl červenou kartu.

V té chvíli chybělo do konce zápasu půl hodiny a Wigan vycítil svoji šanci. Míč za míčem mířil do pokutového území City, gól ovšem vytrvalá převaha nepřinesla. Částečně to bylo dobrou obranou domácích, větší vinu lze přičíst na vrub špatného zakončení hostů.

Největší šanci si vytvořil Zaki, když se k němu odrazil míč, který původně do břevna namířil Lee Cattermolle, ale Egypťan z pěti metrů přestřelil prázdnou branku. Wigan měl ještě několik dalších šancí, ale Manchester odolal a připsal si tak všechny tři body.

Manchester City – Wigan 1:0 (0:0)

Branka: Zabaleta (53.)

Aston Villa pokračuje v útoku na Ligu mistrů

Aston Villa dokázala popáté v řadě vyhrát na půdě soupeře a i nadále si drží umístění v elitní čtyřce, které znamená vstupenku do Ligy mistrů. Vítězství 2:1 nad Sunderlandem navíc protáhlo sérii neporazitelnosti svěřenců trenéra Martina O´Neilla už na deset zápasů.

První poločas se však mnohem více vydařil domácím Black Cats. Ty už v 11. minutě využily ošetřování obránce Martina Laursena mimo hrací plochu a po přímém kopu Carlose Edwardse se hlavou trefil obránce Danny Collins.

Vzápětí mohl po přihrávce El Hadji Dioufa druhou branku přidat Dean Whitehead, ale tentokrát se vytáhl brankář Brad Friedel.

V brance neskončila ani hlavička obránce Antona Ferdinanda, kterého z tribun sledoval také momentálně zraněný bratr Rio.

Hru Aston Villy po přestávce opět oživil záložník Ashley Young, čerstvý držitel ceny pro nejlepšího hráče měsíce prosince. Rychlonohý křídelník vypracoval vyrovnávací branku pro Jamese Milnera, ačkoliv domácí fotbalisté svorně avizovali, že branky bylo dosaženo rukou.

Young poté ukázal i horší stránku svého fotbalového umění, když za hrubý faul na domácího kapitána Whiteheada uviděl červenou kartu.

Naděje Villans na vítězství se zdály být pohřbeny, avšak rozhodčí Mike Dean ve zbytku zápasu pokračoval ve svých kontroverzních rozhodnutích a za zákrok domácího Paula McShanea na Gabriela Agbonlahora nařídil pokutový kop, který ve vítěznou branku proměnil Gareth Barry.

Sunderland – Aston Villa 1:2 (1:0)

Branky: Collins (11.) – Milner (63.), Barry z pen. (80.)

West Bromwich se odlepil z posledního místa

Fotbalisté West Bromwiche porazili v důležitém záchranářském souboji Middlesbrough 3:0 a po více než dvou měsících opustili poslední příčku tabulky. Tu přenechali minimálně na jeden den londýnskému Tottenhamu.

Zápas vůbec nepřipomínal tuhý boj o záchranu, oba celky do něj vstoupily bez ostychu a diváci měli možnost sledovat představení plné nasazení a nebezpečných situací před oběma brankami.

Domácí Baggies se mohli ze vstřelené branky radovat už po čtyřech minutách, ačkoliv situace zaváněla ofsajdem. Úspěšným střelcem byl záložník Chris Brunt, který svůj pokus ještě otřel o obránce Tonyho McMahona.

Hosté mohli do poločasu s poklidem skóre otočit, ale to by se kanonýr Afonso Alves musel nacházet v lepší střelecké pohodě. Svoji první velkou příležitost nasměroval pouze do břevna.

Brazilec měl v první půli ještě dvě další šance, ale po přihrávce Davida Wheatera střílel mimo a jeho další pokus po přímém kopu Andrewa Taylora zneškodnil brankář Scott Carson.

Své kvality na opačné straně hřiště prokázal také brankář Boro Ross Turnbull, který vychytal v jasné šanci Jaye Simpsona.

Po přestávce pokračoval v zahazování šancí Alves a když po spolupráci s novou posilou Marcem Antoinem Fortunem přidal druhý gól domácích Robert Koren, naděje hostů na bodový zisk se rapidně snížily. Prakticky na nulu klesly poté, co do domácího Borja Valery ostře zajel Didier Digard a byl vyloučen.

Třetí gól, který vstřelil po výtečné přihrávce Brunta opět slovinský záložník Koren, už pouze kosmeticky upravil skóre.

West Bromwich – Middlesbrough 3:0 (1:0)

Branky: Koren (54. a 67.), Brunt (4.)