Manchester United vypráskal West Bromwich 5:0

Manchester United si upevnil vedení v tabulce Premier League poté, co na hřišti posledního West Bromwiche vyhrál jednoznačně 5:0. Důležitý souboj o záchranu zvládl Tottenham, který porazil 3:1 Stoke City.

Aston Villa se dotáhla na Liverpool

Fotbalisté Aston Villy pokračují ve výborných výsledcích na hřištích soupeřů. Svěřenci trenéra Martina O´Neila porazili Portsmouth a přivezli si z venkovního zápasu už šesté vítězství v řadě. Alespoň do zítřejšího dne se tak bodově dotáhli na druhý Liverpool.

Oba trenéři do základních sestav svých týmů nasadili nové posily, Aston Villa představila útočníka Emila Heskeyho, dres domácích Pompey oblékli záložníci Jermaine Pennant a Hayden Mullins.

Nepříliš pohledný úvod zápasu nabídl opatrnou hru ze strany hostů a několik pokusů domácích hráčů z větší vzdálenosti, z nichž nejvážněji vypadala tečovaná rána z kopačky Mullinse, která jen těsně minula spojnici břevna a tyče.

Villans udeřili z první vážnější šance. Gabriel Agbonlahor vyhrál hlavičkový souboj se Solem Campbellem, míč se snesl ke kopačkám Heskeyho, který pohotovou střelou k tyči ozdobil svoji premiéru gólem.

Otřesení domácí už se v průběhu prvního poločasu zmohli pouze na jednu pohlednou akci, kterou na křídle rozehráli Pennant s Nadirem Belhadžem a zakončil ji nepřesnou střelou Mullins.

Vedení hostů mohl zvýšit po samostatném úniku Agbonlahor, ale tváří v tvář David Jamesovi selhal.

V úvodu druhé půle zaměstnal brankáře Brada Friedela v brance hostů střelou z úhlu Pennant, po přiťuknutí stejného hráče minul z několika kroků poloodkrytou branku Peter Crouch.

Plány Pompey na vyrovnávací branku značně zkomplikoval Belhadž, který v zápalu boje protestoval za neodpískání ruky protihráče a po druhé žluté kartě musel hřiště opustit.

V křeči hrající domácí se ve zbytku zápasu i v oslabení sice sympaticky hnali za vyrovnáním, ale jejich nepohoda z posledních týdnů jim znemožnila dostat se do vážnějších brankových šancí.

Portsmouth - Aston Villa 0:1 (0:1)

Branka: Heskey (21.)

Sunderland velebí hrdinu Jonese

Fanoušci Sunderlandu velebí nového hrdinu – útočník Kenwyne Jones odmítl přestoupit do Tottenhamu a jako projev věrnosti s klubem podepsal nový kontrakt. Ve 23. kole navíc jedinou brankou rozhodl vyrovnaný duel s Fulhamem.

Zápas odstartovala střela Djibrila Cissého do tyče, pohříchu lze tento okamžik označit za jediný vzrušující moment celé první půle.

Dobře bránící Fulham se dostal k ohrožení domácí branky po akci Simona Daviese, ale velšský záložník nasměroval svoji střelu vedle branky.

Do druhé půle vlétli domácí hráči s touhou prolomit bezbrankové skóre a podařilo se jim to v 54. minutě. Po průniku Andyho Reida středem hřiště se míč dostal k Cissému, jehož technický pokus ještě brankář Mark Schwarzer vyrazil, ale na dorážku Jonese už byl krátký.

Sunderland byl i nadále aktivní, ovšem rezolutní obrana Cottagers domácím hráčům další šance nepovolovala.

Fulham si v závěru zápasu vypracoval dvě dobré příležitosti, ovšem jak Davies, tak Bobby Zamora jen potvrdili, že pouhé tři vstřelené branky na hřištích soupeřů nejsou náhodou.

Sunderland - Fulham 1:0 (0:0)

Branka: Jones (55.)

Tottenham prolomil střelecké trápení

Tři góly během první půlhodiny utkání prakticky rozhodly o vítězství Tottenhamu nad nováčkem Stoke City. Hosté se zmohli pouze na snížení, když se v dresu Potters poprvé prosadil útočník James Beattie.

V domácí brance nastoupila i nová posila Carlo Cudicini, kterého hned v úvodu vystrašil právě Beattie, avšak naštěstí pro italského gólmana nedosáhl na přímý kop Glenna Whelana.

Poté už se naplno rozehrál koncert domácích fotbalistů, dirigovaný chorvatským záložníkem Lukou Modrićem.

V 8. minutě otevřel skóre Aaron Lennon, který využil váhavosti Andyho Wilkinsona a levačkou poslal míč za záda Thomase Sörensena poprvé.

Druhou gólovou akci rozehrál Modrić, jehož pas přiťukl Roman Pavljučenko k volnému Jermainu Defoevi, který skóroval ve druhém domácím utkání v řadě.

Modrić měl prsty i ve třetí brance, kterou vstřelil Michael Dawson. Chorvatský playmaker tentokrát posadil svému spoluhráči míč přesně na hlavu z rohového kopu.

Defoe, Pavljučenko i Modrić pokračovali ve skvělém ofenzivním představení a Potters mohli být rádi, že neodcházeli do kabin s mnohem vyšším brankovým přídělem.

Na začátku druhé půle se naopak hostům podařilo snížit, když přihrávku Matta Etheringtona poslal za Cudiciniho záda Beattie.

Tottenham si však svoje vedení pečlivě střežil a tři body si vzít nenechal. Kosmetickou úpravu výsledku mohl v závěrečných minutách ještě provést střídající Richard Cresswell, ale hlavou mířil vedle.

Tottenham - Stoke City 3:1 (3:0)

Branky: Lennon (8.), Defoe (21.), Dawson (25.) - Beattie (57.)

Manchester deklasoval West Brom

Manchester United znovu udržel čisté konto a s velkým přehledem si dokráčel pro tři body v zápase na půdě posledního celku tabulky. Domácí museli dohrávat celý druhý poločas bez vyloučeného Paula Robinsona a i to se na jejich výkonu jistě odrazilo.

Do sestavy hostí se po pauze vynucené zraněním zad vrátil stoper Rio Ferdinand, ale příliš práce s útoky soupeře neměl. V úvodu zápasu hrozil snad jen Jay Simpson, ale Red Devils předváděli mnohem lepší fotbal a tak nebylo divu, když se po necelé půl hodince hry ujali vedení.

Michael Carrick si skvěle vyměnil míč s Dimitarem Berbatovem a bulharský kanonýr svou dělovkou propálil Scotta Carsona. Už o dvě branky to mohlo být jen o tři minuty později, jenže Carlos Tévez skvělý centr Cristiana Ronalda nasměroval jen vedle Carsonovy brány. Sám portugalský mág se krátce nato nadechl k nádhernému sólu, ale ani on nezamířil přesně.

Další průběh zápasu ovlivnilo trošku kontroverzní vyloučení Robinsona, jemuž Rob Styles ukázal červenou kartu po zákroku na Park Ji Sunga. Z televizních záběrů se zdálo, že Robinson rozhodně nešel do souboje s úmyslem faulovat a snažil se zasáhnout míč, ale Styles situaci vyhodnotil jinak a poslal zadáka Baggies pod sprchy.

Trošku šokované domácí krátce před poločasem srazil na kolena Tévez, jenž zblízka dorazil vyražený střelecký pokus Ryana Giggse. Už v druhém poločase mohl na druhé straně snížit Ryan Donk, ale úspěšný nebyl.

Naopak, po rohovém kopu Giggse se prosadil obránce Nemanja Vidić a zvýšil už na 3:0. Hra domácích se rozpadla a po hodině hry si pěknou akci vystřihli Tévez s Giggsem. Druhý jmenovaný poté poslal přesný pas na Ronalda, jenž nabídnutou šanci využil.

Poslední branka padla poté, co zřejmě v ofsajdu stojící Berbatov našel Ronalda, jenž mezi nohama Carsona pečetil debakl Baggies. Sir Alex Ferguson si tak mohl dovolit nasazení nováčků v týmu a své šance se dočkala lednová posila Zoran Tošič. Slavit mohl i Edwin van der Sar, který překonal rekord Petra Čecha v počtu minut bez inkasovaného gólu.

West Bromwich - Manchester United 0:5 (0:2)

Branky: Ronaldo (65. a 73.), Berbatov (22.), Tévez (44.), Vidič (60.)