Pizarro: knock out partě kolem Beckhama

Český reprezentant David Jarolím se podílel na vítězství Hamburku v dnešní odvetě 3. kola Poháru UEFA s Nijmegenem, když připravil jedinou branku zápasu pro Ivicu Oliče. Německý klub po výhře 3:0 z úvodního duelu potvrdil svůj jednoznačný postup do osmifinále. V něm se utká s Galatasarayem Istanbul, za který nastupuje Milan Baroš.

Do osmifinále postoupily týmy šesti českých fotbalistů. Naopak pro další šestici Čechů soutěž skončila, včetně Marka Jankulovského z AC Milán. Italský tým nenaplnil roli největšího favorita soutěže, když nepřešel přes Werder Brémy.

Jarolím vers. Baroš

Hamburk si chtěl doma především hlídat tříbrankový náskok z prvního duelu a hrozit z rychlých brejků, což se mu podařilo již v 9. minutě. Jarolím zatáhl míč a posunul ho uličkou na nabíhajícího Oliče, pro kterého již nebylo problémem vstřelit šestý gól v soutěži. Další šance zůstaly nevyužity, a tak zápas skončil těsnou výhrou Hamburku. Jarolím odehrál v záloze celé utkání s kapitánskou páskou.

Hamburk v osmifinále narazí na Galatasaray, který si v dramatické bitvě poradil s Bordeaux, přestože vůbec nezvládl úvod zápasu. Již po 20 sekundách hry nakopl míč dopředu Diego Placente, stoper Fernando Meira míč nezasáhl a hostující útočník David Bellion dal jeden z nejrychlejších gólů v historii Poháru UEFA. V tu chvíli musel Galatasaray vstřelit minimálně dvě branky.

Na to mu stačil první poločas. Nejprve střelou z hranice vápna vyrovnal Arda Turan a za tři minuty Harry Kewell z 22 metrů trefil horní růžek branky. Jenže po změně stran na další zásah Ardy Turana odpověděli slepenými góly Fernando Cavenaghi a Marván Šammach a Bordeaux bylo opět blíže postupu. Ten mu vzal až dvě minuty před koncem Sabri Sarioglu tečovanou střelou po rohovém kopu.

Baroš patřil v útoku Galatasaraye k nejaktivnějším hráčům a několikrát mu chyběl jen krůček k brance, ale nakonec se zapsal do statistik jen žlutou kartou.

Dva Češi postupují, dva ne

Na osmifinálové boje se těší i Tomáš Hübschman se Šachtarem Doněck a Radek Šírl, který dnes sice kvůli disciplinárnímu trestu chyběl v sestavě Zenitu Petrohrad, ale i bez něj si obhájce trofeje pohlídal postup přes Stuttgart. V jeho dresu nastoupil na 60 minut i Jan Šimák, prohru 1:2 však neodvrátil.

V nepříliš dobrém bude na odvetu s Paris St. Germain vzpomínat stoper Wolfsburgu Jan Šimůnek, jenž svým skluzem zavinil pokutový kop, který francouzský klub nasměroval k výhře 3:1 a jasnému postupu.

Končí i Jankulovski a Pospěch se Sionkem

Šokem je vypadnutí AC Milán. Největší favorit doma vedl již o dvě branky, ovšem v posledních dvacet minutách dvakrát neuhlídal peruánského kanonýra Claudia Pizarra, který zajistil Brémám postupovou remízu 2:2. Nic na tom nezměnil ani Jankulovski, který nastoupil na závěrečných 13 minut.

Do osmifinále se nedostaly ani další dva italské celky. Fiorentinu, která k utkání nenominovala Ondřeje Mazucha, vyřadil Ajax Amsterodam. Sampdoria Janov odešla poražena z duelu s ukrajinským Metalistem Charkov.

Třetí kolo bylo konečnou i pro FC Kodaň, která nepřešla přes Manchester City. Anglický celek po úvodní remíze 2:2 vyhrál 2:1, když Kodani zatápěl především na pravé straně obrany, kde nastoupil český reprezentant Zdeněk Pospěch, přestože měl podle původních zpráv pykat za žluté karty.

Po změně stran mu přišel pomoci i Libor Sionko, přesto nakonec Kodaň inkasovala, a to hned dvakrát od lednové posily Manchesteru Craiga Bellamyho. Kodaň snížila až v nastaveném čase.

Dva anglické tými skončily

Naopak další dva anglické celky se poroučely z kola ven. Tottenham s náhradníky nepřešel přes Šachtar Doněck a Aston Villa po domácí remíze 1:1 prohrála 0:2 na hřišti CSKA Moskva. Přemožitel pražské Slavie ze základní skupiny doplatil především na to, že nastoupil s hráči širšího kádru.

Nezkušení fotbalisté po hodině neodhalili signál domácích při přímém kopu a Jurij Žirkov z hranice pokutového území otevřel skóre. V nastavení pak svým desátým gólem v tomto ročníku Poháru UEFA výhru potvrdil Brazilec Vágner Love, který si upevnil jasné vedení v tabulce střelců. V nominaci CSKA chyběl Luboš Kalouda. Tomáš Necid hrát nemůže, neboť v soutěži nastoupil již za Slavii.

Odvetná utkání 3. kola Poháru UEFA:

Metalist Charkov - Sampdoria Janov 2:0 (2:0)

První zápas 1:0, postupoupilo Marseille

Galatasaray - Girondins Bordeaux 4:3 (2:1)
Branky: 43. a 65. Arda, 45. Kewell, 88. Sabri - 1. Bellion, 74. Cavenaghi, 76. Šammach
Rozhodčí: Thomson (Skot.)
První zápas 0:0, postoupil Galatasaray

Manchester City - FC Kodaň 2:1 (0:0)
Branky: 73. a 80. Bellamy - 90.+3 Vingaard
Rozhodčí: Dereli (Tur.)
První zápas 2:2, postoupil Manchester City

Standard Lutych - Braga 1:1 (0:0)
Branky: 79. Mbokani - 89. Aguiar