Henn představil revoluční koncepci pro rozhodčí

Henn představil revoluční koncepci pro rozhodčí

Bývalý rozhodčí Robert Henn představil ve středu na tiskové konferenci v Praze revoluční koncepci pro řízení fotbalu. Projekt International Virtual School for Referees (IVSR) by měl díky moderním technologiím pomoci hlavně sudím.

Henn přišel se zajímavou novinkou pro své kolegy. V řízení fotbalových zápasů chce využívat moderní technologie, které přibližuje v projektu IVSR. "Rozhodčí nemá vždy možnost správně vyhodnotit zákrok. Je pak smutné slýchat, že za vše může sudí. Teď by měl dostat nové možnosti pro lepší posuzování," uvedl Henn.

Svůj projekt přibližuje poměrně srozumitelně. "Jedním z cílů je vybudovat v Praze centrum pro trénink rozhodčích, které by využívalo moderních technologií digitálního nahrávání a 3D virtuálního zobrazování skutečných situací z fotbalových zápasů a tím pomáhalo rozhodčím se vzdělávat a trénovat. Buď bychom využili centrum na Strahově, nebo by se vybudovalo nové. Rozhodčí zde budou mít nasazené virtuální brýle a handsfree zvukové zařízení, pomoci nichž jim díky dálkovému ovládání z řídícího centra budou pouštěny různé herní situace. Kamera zajistí záběr sporného momentu z jiného úhlu, než je reálný pohled rozhodčího, a vše vyhodnotí," řekl Henn.

Ten tedy počítá se zavedením videorozhodčích, kteří by pomáhali těm na hrací ploše. Ovšem prostoje při sporných situacích by byly podle Henna minimální. "Bylo by potřeba dalších čtyř až pěti rozhodčích při špičkových zápasech. Technika nám pomůže. Třeba u hokejového utkání je problém s tím, že je puk malý. U fotbalu je to o něco jednodušší a bylo by to velmi rychlé. Nedocházelo by k velkým prodlevám, jen několik vteřin," slibuje Henn a dodává: "Videorozhodčí bude někde v místnosti. Účel je, aby sudí pracovali týmově, ale zásadní zásah do pravidel to nebude."

Současný problém spočívá hlavně v rozšíření projektu IVSR do světa, vymyšlení počítačového programu a sehnání financí na realizaci. "UEFA má připravený grant pro české rozhodčí na pět let v částce 15 milionů korun. Kdybych vzal i další země, vyjde mi dostatečná částka na realizaci tohoto projektu. Nechci ale zatím říkat přesné datum, kdy by to šlo zrealizovat. Základ je, aby se to dostalo na veřejnost. Projekt by mohl být prezentován na kongresu UEFA v Kodani, a pak bychom ho chtěli představit také předsedovi FIFA panu Blatterovi. Je také potřeba vymyslet program jako takový. Když na to seženeme finance, tak se to rychle rozjede," dodal Henn.

S jeho nápadem souhlasí také celá řada odborníků z řad hráčů, trenérů či rozhodčích, kteří projekt IVSR podporují. Generální manažer Slavie Petr Doležal byl touto vizí nadšený. "Někdo přichází s něčím, co může fotbal zlepšit a někam ho posunout. I v oblasti rozhodčích je co zlepšovat. Vnímáme, že sudí fotbal výrazně ovlivňují. Jejich výkon by se tak mohl posunout na vyšší úroveň," řekl Doležal.

Svůj pohled přinesl také trenér Stanislav Levý. "I v naší situaci je snadné říci, že nám rozhodčí prohrál zápas. Každé takové zlepšení proto může pomoct a my se budeme soustředit pouze na výkony svého mužstva, popřípadě soupeře," dodal.

Zajímavou novinku vítá také brankář Chelsea Petr Čech. "Jsem pro zavedení videotechniky pro rozhodčí, která by jim pomohla. Špatné rozhodnutí může ovlivnit průběh utkání. Jako hráč bych rád věděl, že sudí učiní správný verdikt, který mu může posvětit třeba videorozhodčí. Celý stadion se upírá směrem k arbitrovi. Jsem rád, že se tím někdo takto zabývá," prohlásil Čech.

Henn chce projekt prosadit přes Komisi rozhodčích a delegátů Českomoravského fotbalového svazu. Její šéf Luděk Macela ho plně podporuje. "Od první chvíle, kdy jsem měl možnost se seznámit s tímto projektem, jsem byl nadšený. Řešíme spoustu situací, které by ani nenastaly, kdybychom měli takové možnosti," uvedl Macela a sekretář komise Josef Krula ho doplnil: "Ze své pozice bývalého rozhodčího je to pro mě revoluční idea. Je to úplná novinka. Podporuju to také z toho pohledu, že je to motivace pro mladé rozhodčí do budoucnosti, kteří by měli o tuto profesi zájem."

Jeden z prvoligových rozhodčích Tomáš Kocourek je modernizaci v oblasti rozhodování také nakloněn. "Naší snahou a cílem je, abychom se dopouštěli co nejméně chyb, hlavně těch zásadních. Tento projekt k tomu výrazně přispívá. Mohlo by dojít ke zkvalitnění naší přípravy na utkání, nabízelo by to nové možnosti," dodal Kocourek.

[ 4. 3. 2009 - MediaFax | Foto: Reuters]