Kladno oloupilo o body tápající Olomouc

Kladno dnes vyhrálo poprvé po 11 měsících na hřišti soupeře a udělalo důležitý krok k záchraně. V Olomouci už vedlo 3:0, domácí porážku v závěru už pouze zmírnil Ordoš, který si dal v utkání i vlastní gól. Sigma po žalostném výkonu protáhla šňůru bez výhry na pět utkání. V dalším zápase si Boleslav doma neporadila s Budějovicemi a duel Bohemians Praha s Žižkovem skončil bezbrankově.

Sigma Olomouc - SK Kladno 1:3

Podzimní kouzlo Sigmy je pryč. Domácím proti Kladnu patřilo jen úvodních deset minut, na jejichž konci byl po centru Štěpána Ordoš u míče dříve než gólman Pavlík, ale zblízka poslal míč vedle.

Pak už nečekaně přebrali taktovku zápasu Středočeši. Jejich pětičlenná záloha nedala soupeři uprostřed hřiště místo na zakládání nebezpečných akcí. První varování na olomouckou branku vyslal v 15. minutě Klinka, jehož střelu z hranice pokutového území Drobisz s obtížemi vytáhl.

Defenzíva Sigmy měla nadále trhliny. Už o dvě minuty později se domácí nestihli vrátit s Hajníkem, který však zblízka umístil Bartkův pas těsně vedle tyče. Až třetí šance Kladnu vynesla vedení: parádní souhru rozehrál stoper Drsek, který prostrčil míč za domácí zadáky Hajníkovi a jeho přihrávku z levé strany poslal nejlepší kladenský střelec Šilhan do sítě. Rozhozený favorit byl úplně z konceptu. Chyběly jen centimetry, aby Beneš ve 27. minutě hlavou po Hajníkově rohu zavěsil podruhé.

Z letargie domácí nevytrhlo ani dvojité střídání v poločase. Naopak dříve než Sigma stačila zformovat řady k očekávanému náporu, dostala druhý úder. Kladno se prosadilo po rohovém kopu Szaba, ale hlavičce jednoho z hostujících hráčů pomohl nešťastně do sítě domácí Ordoš.

Druhý gól ještě zvýraznil křeč Sigmy. Kostrbatý tlak postrádal myšlenku, která by domácím uvolnila cestu k brance. Olomoucký zmar tak nejvýstižněji ilustrovalo nedorozumění mezi Šuškavčevičem a gólmanem Drobiszem, po němž Bartek mohl v 71. minutě s míčem na noze doběhnout až do prázdné branky.

Debakl sice vzápětí zmírnil Ordoš, který z několika kroků přesně trefil Kobylíkův centr. Tentýž hrát mohl snížit ještě jednou po hrubce kladenského brankáře Pavlíka, ale gólman svou chybu napravil. Olomouc tak utrpěla druhou domácí prohru v sezoně, dosud na Hané vyhrála jen v úvodu jara Sparta. Kladno vyhrálo venku poprvé od loňského dubna, kdy přivezlo tři body z Plzně.

Bohemians Praha - Viktoria Žižkov 0:0

Hráči Bohemians Praha si připsali třetí bezbrankovou remízu za sebou, když dnes v důležitém souboji o záchranu v duelu 20. kola hráli s Žižkovem 0:0. Viktorii na stadionu, na němž jinak nastupuje jako domácí tým, nebyla nic platná převaha ve druhém poločase a tyč nastřelená útočníkem Petrem Švancarou. Oba týmy si tak prodlouží čekání na první jarní výhru a hlavně situace Žižkova je už kritická. Na 15. místě ztrácí na týmy před sebou už šest bodů.

Viktoria sice v zápise o utkání figurovala jako hostující tým, ale na Žižkově je doma, a její fanoušci to také dávali jasně najevo. Přesto by Žižkovští první poločas asi rádi vymazali ze své paměti. V derby totiž vůbec nepřipomínali tým, který by chtěl opustit předposlední pozici v tabulce.

V úvodním dějství byli úplně neškodní a nic nenasvědčovalo tomu, že by se po čtyřech zápasech mohli dočkat vítězství. Bohemians s pětičlennou zálohou měli v poli mírnou převahu a osamocený útočník Ibe mohl v osmé minutě ukončit svůj gólový půst v české nejvyšší soutěži, ale po hlavičce Fenyka tečoval míč těsně vedle tyče. Pak se neujala ani povedená rána Demetera ze dvaceti metrů.

Nezáživný zápas nabral na atraktivitě až po změně stran a zásluhu na tom měl hlavně Žižkov, který výrazně zlepšil svou ofenzivní produkci. Svůj podíl na tom měl i nový muž na hřišti, útočník Kalod. Ten po třech minutách na trávníku našel v pokutovém území svého parťáka z útoku Švancaru, ale ten v krkolomné pozici nejprve trefil gólmana Belaně a pak se od něj míč odrazil do tyče.

Švancara v 55. minutě potvrdil, že se s jarní formou zatím vůbec nepotkal. Po kolmici Vozábala svůj třicetimetrový úprk zakončil jen střelou do nohou Belaně, který dnes navázal na předchozí dva výborné výkony proti Slavii a v Brně a opět neinkasoval. Čisté konto drží už 333 minut. Slovenský brankář po hodině hry v závaru vychytal i Saboua, i když viktoriáni vehementně reklamovali, že mu rukou pomohl i jeden z obránců a marně se dožadovali penalty.

Sabou za dalších šest minut už míč do branky dostal, ale to mu zase radost zkazil zdvižený praporek asistenta signalizujícího ofsajd. Žižkov se až do konce tlačil do zakončení, ale jeho trápení před brankou nevyřešil ani uzdravený útočník Naumov, žolík z lavičky. Bohemians se remíza hodila, jejich náskok na dnešního soupeře zůstal osmibodový.

Mladá Boleslav - České Budějovice 0:0

Mladá Boleslavi pokračuje ve svém jarním prvoligovém trápení. Po domácích porážkách s Jabloncem a Brnem neuspěla na vlastním hřišti ani proti Českým Budějovicím, s nimiž uhrála ve 20. kole po slabém výkonu jen bezbrankovou remízu. V boji o evropské poháry tak ztratila další dva body. Jihočeši jsou králem remíz, ta dnešní byla už dvanáctá.

Povinnost napravit předchozí ztráty na vlastním hřišti Mladoboleslavské od začátku pořádně svazovala. Hosté navíc vyrukoval s aktivní celoplošnou obranou, díky níž před čtrnácti dny nečekaně sebrali dva body pražské Spartě, a tak se očekávaný úvodní tlak domácích vůbec nekonal.

Kompaktnějším dojmem působili nečekaně hosté. V 18. minutě napřáhl Homoláč, ale Miller nakonec nemusel proti zblokované střele zasahovat. Středočeši byli bez potrestaného útočníka Papadopulose naprosto neškodní a utápěli se v nepřesnostech.

Na marnou ofenzivní snahu se už nemohl dívat Mendy, který se v 27. minutě prodral až do šestnáctky, ale Jihočeši jeho střelu stihli nadzvednout nad branku. Domácí se na chvíli dostali do tempa a po dalším z rohových kopů se objevil u přední tyče Pecka. Byl však už příliš blízko Kučery a zamířil těsně vedle.

Hostující kouč Tobiáš musel kvůli zranění vystřídat zraněného stopera Žižku, kterého nahradil při svém 100. ligovém startu Mezlík, ale kompaktnost defenzivy tím vůbec neutrpěla. Naopak Mladoboleslavské tápání pokračovalo i po pauze. Patnáct sekund po začátku druhé půle napřáhl z hloubi pole Benát a domácí Miller jen sledoval, jak se míč zastavil o pravou tyč.

Znechucené mladoboleslavské diváky mohl v 56. minutě potěšit vysoký Rolko, ale jeho hlavička těsně přeletěla Kučerovo břevno. Českobudějovický gólman pak s přehledem vyřešil i Sylvestreho přízemní ránu. Domácí výkon se postupně měnil v naprostou beznaděj. Nepomohl ani příchod mladíka Nečase, jenž v útoku vystřídal nevýrazného Táborského.

Dynamo se navíc nespokojilo jen s bráněním bezbrankové remízy. Čtvrt hodiny před koncem odcentroval z levé strany Šíma, Sedláček šikovně propustil míč mezi nohama, ale nabíhající Mezlík prováhal správný moment ke střele.

K mohutnému náporu se Středočeši nadechli až příliš pozdě. V nastavení sice mohl rozhodnout střídající Sedláček, ale klubko hráčů před sebou nepropálil. Na domácí se po závěrečném hvizdu snesl pískot, naopak hosté se radovali z prvních bodů z boleslavského hřiště v historii ligy.