Arsenal si veze tři body z Newcastlu

Arsenal si po přesvědčivém výkonu a vítězství 3:1 nad Newcastlem pojistil čtvrtou příčku v tabulce. Vedoucí celek ligy Manchester United po domácí prohře s Liverpoolem nestačil ani na průměrný londýnský Fulham, kterému podlehl 0:2. Stoke City zaznamenal důležitou výhru v záchranářském souboji s Middlesbrough. V londýnském derby Tottenham porazil 1:0 Chelsea.

Newcastle na Arsenal nestačil

Newcastle dokázal s favorizovaným Arsenalem držet krok pouze hodinu, poté hráči „strak“ odpadli a mohou být rádi, že rozdíl v konečném skóre je pouze dvoubrankový.

Po úvodních zahřívacích minutách se mohl nečekaně dostat do vedení domácí Newcastle. Zákrok brankář Manuela Almunii na Ryana Tyalora byl posouzen jako nedovolený, ovšem Obafemi Martins z nařízené penalty nechal vyniknout právě gólmana Gunners.

Nigerijský útočník mohl své selhání ihned napravit, ale jeho střelu z hranice pokutového území stačil odklonit mimo branku William Gallas.

Vzápětí se na druhé straně dostal do velké příležitosti Andrej Aršavin, ale tentokrát se včasným vyběhnutím blýskl domácí gólman Steven Harper, stejně tak při další šanci Robina van Persieho.

Harper poté marně plachtil vzduchem za dalekonosnou ránou Aršavina, která se nakonec otřela o břevno. Krátce před poločasem ještě ve spolupráci se Stevenem Taylorem zneškodnil gólovou akci van Persieho a Nicklase Bendtnera.

Góly začaly na St. James´ Parku padat po přestávce. Vedení se ujal Arsenal díky Bendtnerovi, který vyskočil nejvýše na přímý kop Aršavina.

Hosté se však neradovali ani minutu, protože ihned z následného protiútoku potrestal zmatky v obraně Arsenalu Martins.

„Kanonýry“ inkasovaný gól nijak nerozházel. Jen o několik málo minut později si totiž ve středu hřiště dobře vyměnili míč van Persie s Abou Diabym a druhý jmenovaný zakončil akci střelou pod břevno.

Vzápětí odskočil Arsenal na rozdíl dvou branek. Van Persie si připsal další asistenci, tentokrát u gólu Samira Nasriho, který prostřelil Harpera k bližší tyči.

Newcastle se i nadále ocital pod velkým tlakem hostů a mohl děkovat jen brankáři Harperovi a dobře postavené tyči, že drží relativně přijatelný rozdíl ve skóre.

Newcastle - Arsenal 3:1 (0:0)
Branky: Martins (58.) - Bendtner (57.), Diaby (64.), Nasri (67.)

Chelsea prováhala šanci snížit ztrátu

Chelsea podlehla v londýnském derby Tottenhamu 0:1 a prováhala tak šanci přiblížit se vedoucímu Manchesteru United, který prohrál s Fulhamem 0:2.

Zápas začal s půlhodinovým zpožděním, jelikož policie prohledávala podezřelý vůz, stojící v blízkosti stadionu White Hart Lane.

Hráčům nečekané zpoždění nesvědčilo, jelikož v první půli nabídli divákům minimum nebezpečných situací před oběma brankami. Chelsea ohrozila domácího Heurelha Gomese pouze jednou, když záložník Michael Essien ze 20 metrů mířil dobře k tyči, ale brazilský gólman byl na místě.

Na druhé straně se po zaváhání Alexe dostal ke střele Robbie Keane, ale rovněž Petr Čech si připsal úspěšný zákrok. Už za malou chvíli se Keane dostal do zakončení znovu, tentokrát trefil přesně uprostřed branky stojícího českého brankáře.

Hned zkraje druhé půle si však domácí příznivci mohli zakřičet radostí. Aaron Lennon z pravé strany hřiště našel na hranici pokutového území nabíhajícího Luku Modriće, který z voleje přesnou střelou k tyči otevřel skóre.

Chelsea se za vyrovnáním hnala především ze vzduchu. Po centru střídajícího Ricarda Quaresmy se k hlavičce protlačil Frank Lampard, ale dobíhající Vedran Ćorluka stačil míči zabránit v cestě do sítě.

Poté se hezkou individuální akcí v pokutovém území prezentoval Didier Drogba, ale vše zakončil pouze nepřesnou střelou mimo branku.

Možná největší šanci na srovnání stavu měl John Terry, který po přímém kopu Lamparda mířil hlavou k tyči, ale brankář Gomes vytasil parádní zákrok a míč za svá záda nepustil. A když už, tak mu v nastaveném čase po hlavičce Alexe pomohlo břevno.

Tottenham – Chelsea 1:0 (0:0)
Branka: Modrić (50.)

Dělba bodů v Ewood Parku

V souboji domácího Blackburnu Rovers s West Hamem United se dnes body dělily. Domácí sice byli po většinu zápasu lepší, ale dobrá defenziva hostů jim víc než jeden gól nedovolila.

Do vedení mohl jít Blackburn již po deseti minutách, ale Benni McCarthy, jež byl měsíc mimo hru, netrefil z osmi metrů branku. Dvě minuty nato vznikla trma vrma v pokutovém území West Hamu, střelu Mortena Gamsta Pedersena ale stačil zblokovat Jonathan Spector.

Domácí tlačili, ale obrana hostů, kterou před začátkem utkání vychvaloval i Sam Allardyce, odolávala. Po půl hodině hry se mohl Blackburn konečně radovat, ale rozhodčí gól kvůli ofsajdu neuznal. El-Hadji Diouf nejenže byl v ofsajdu, ale jak opakovaný záznam prokázal, ještě stačil faulovat brankáře Roberta Greena.

Ve 35. minutě se hosté dostali do překvapivého vedení. Mark Noble potáhl míč téměř třicet metrů, přihrál Luisi Boa Mortemu, stojícímu v jasném ofsajdu, který míč přiťukl Diegu Tristanovi. Ten znovu našel Nobla, který míč perfektně zatočil do rohu branky Paula Robinsona.

Domácím trvalo ve druhé půli pouze pět minut, aby srovnali skóre. Dlouhé vhazování Pedersena obrana hostů odvrátila jen napůl a Keith Andrews tak z úhlu pohodlně vyrovnal. Blackburn vycítl šanci na tři body, ale další gól dal opět z postavení mimo hru. A znovu u toho byl Diouf, který dorážel střelu Christophera Samby.

Blackburn ve své aktivitě neustával, ale nakonec mohl být rád, že nepřišel o bod. Do úniku se dostal střídající Kieron Dyer, v pokutovém území spadl po kontaktu se Sambou, rozhodčí ovšem penaltu neodpískal.

Blackburn – West Ham 1:1 (0:1)
Branky: Andrews (51.) – Noble (35.)

Murphy, postrach Manchesteru United

Třikrát rozhodl Danny Murphy v dresu Liverpoolu zápas proti Manchesteru United. Tentokrát přispěl gólem z penalty k nečekané výhře Fulhamu nad jedním z aspirantů na titul.

Manchester United neprohrál dvě ligová utkání v řadě od roku 2005 a tuto sérii přerušil až dnes Fulham. Čtyřicet pět let trvalo londýnskému klubu než na svém hřišti porazil United, ale když už se to konečně podařilo, stálo to za to.

Naposledy se tito dva soupeři utkali před pár týdny v FA Cupu a United vyhráli rozdílem třídy. Tentokrát zápas nepřipomínal nic, co bychom znali. Od první minuty domácí vlétli na United a ti si nevěděli rady. Míč soupeři odevzdávali až nečekaně často a tým Roye Hodgsona vypadal jako kdyby byl jedním z uchazečů o titul.

Deseti střelami zasypali domácí svého bývalého brankáře Edwina van der Sara, zatímco hostům dovolili pouze dvě. V 18. minutě hlavičkoval Bobby Zamora, jeho pokus van der Sar vyrazil, ovšem opakovaný Zamorův pokus směřující do branky vyrazil instinktivně na brankové čáře stojící Paul Scholes.

Rozhodčí záložníka vyloučil a Murphy nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Domácí pokračovali v tlaku i po gólu a zejména Zamora dělal dříve neprostupné obraně United problémy. Další gól mohli dát vzápětí.
Nejdřív Andrew Johnson v dobré pozici o míč přišel a potom Clint Dempsey netrefil branku.

O přestávce se asi v kabině Manchesteru nedělo nic hezkého, možná že ke slovu přišel i pověstný Fergusonův fén. Proto z kabin Manchester na Fulham doslova vlétl, v akci byl zejména Wayne Rooney, který na konci první půle vystřídal zraněného Dimitara Berbatova.

Darren Fletcher vystřelil pouze do brankáře Marka Schwarzera, zatímco nikým nekrytý Cristiano Ronaldo hlavičkoval příliš slabě. O chvíli později si Ji-Sung Park narazil s Ronaldem, ale Schwarzer před korejským hráčem skvěle zachránil. Navíc stihl dosáhnout i na opakovaný pokus Rooneyho.

V 87. minutě převzal míč v pokutovém území hostů a zády k brance Zoltán Gera, nadhodil si jej a z otočky nedal van der Sarovi šanci. To bylo až příliš na Rooneyho, který odhodil míč, dostal druhou žlutou kartu a zamířil pod sprchy. Předtím tedy ještě stihl urazit rozhodčího a trochu se poškorpit s rohovým praporkem, ale ani toto extempore už nemohlo nic změnit na překvapivém vítězství Fulhamu.

Fulham – Manchester United 2:0 (1:0)
Branky: Murphy z pen. (18.), Gera (87.)

Middlesbrough začíná téct do bot

Fotbalisté Middlesbrough prohráli důležitý záchranářský souboj na hřišti Stoke City 0:1 a na nesestupové příčky ztrácejí osm kol před koncem čtyři body. Domácí naopak tři body posunuly na 16. místo.

Na Britannia Stadium probíhala první půle v tradičním záchranářském duchu – nervózní hra s množstvím faulů přinutila rozhodčího Lee Masona k udělení čtyř žlutých karet. Domácí se do zakončení dostali pouze po dlouhém vhazování Roryho Delapa, které zakončil Liam Lawrence hlavičkou do rukavic Brada Jonese.

Podobně dopadla i na druhé straně akce Andrewa Taylora a hlavičkujícího Tonyho McMahona. Největší šanci prvního dějství měl hostující Tuncay Sanli, který se dobře uvolnil v pokutovém území, ale akci zakončil střelou nad břevno.

Boro začal lépe i druhý poločas, ale Garyho O´Neila ve vyložené příležitosti vychytal brankář Thomas Sörensen.

Poté už však opět začal úřadovat fantom autových vhazování Delap. James Beattie po jeho první přihrávce ještě přestřelil, ale šest minut před koncem po dlouhém autu irského zadáka rozjásala domácí diváky vítězná hlavička obránce Ryana Shawcrosse.

Middlesbrough tak prohrál na půdě soupeře už poosmé v řadě, navíc v sedmi z posledních ligových utkání vyšel střelecky naprázdno.

Stoke City – Middlesbrough 1:0 (0:0)
Branka: Shawcross (84.)

West Brom vybojoval proti Boltonu pouze bod

West Bromwich potřeboval proti Boltonu zvítězit, aby posílil naděje na záchranu v Premier League, ale do tabulky si připíše pouze bod za remízu 1:1.

Český útočník Roman Bednář opět začal zápas na lavičce náhradníků, přednost dostala dvojice Marc Antoine Fortuné a Jay Simpson. Právě Francouz Fortune se ocitl v první šanci utkání, ale nemířil přesně, stejně jako po jeho přihrávce Chris Brunt.

V dalších minutách však iniciativu přebrali hosté. Po dobré práci Kevina Daviese se ke gólové střele napřáhl Matthew Taylor, ale trefil pouze nohu pozdě uhýbajícího spoluhráče Johana Elmandera. Další Taylorův pokus vytáhl s vypětím všech sil brankář Scott Carson na rohový kop, po kterém měl obrovskou šanci Gary Cahill, ale domácí gólman držel Baggies nad vodou.

Nebylo však žádným překvapením, že Bolton se po přestávce ujal vedení. Hostující brankář Jussi Jääskeläinen založil celou akci dlouhým výkopem, odražený míč se dostal k aktivnímu Taylorovi, který rozvlnil síť poosmé v sezóně.

Až obdržená branka domácí hráče probudila a k vyrovnání jim pomohla i velká dávka štěstí. Střela Roberta Korena původně mířila vedle, ale s pomocí teče obránce Dannyho Shittua si našla cestu do sítě.

V závěru se z vítězství mohly radovat oba týmy, ale hlavička střídajícího Bednáře skončila nad břevnem a hostujícího Taylora v další příležitosti vychytal Carson.

West Bromwich – Bolton 1:1 (0:0)
Branky: Shittu vlastní (82.) – Taylor (67.)

Dva góly Crouche znamenají tři cenné body pro Portsmouth

Dvě branky Petera Crouche přinesly tři body pro zachraňující se Portsmouth. Výhra nad Evertonem přišla v pravý čas, zatímco pro Toffees, kteří bojují o příčku zaručující účast v Lize mistrů, je to ztráta v nejméně vhodný okamžik.

Hosté šli do vedení již ve 4. minutě, kdy se z přímého kopu z osmnácti metrů nádherně trefil Leigthon Baines. Byl to první gól tohoto obránce v dresu Toffees. Brankář David James se za míčem, jež se odrazil od levé tyče do brány, ani nestačil ohlédnout.

Gól hned v úvodu hostům samozřejmě zvedl sebevědomí. Everton totiž v uplynulých 13 utkáních inkasoval pouze čtyřikrát a na hřištích soupeřů se mu daří ještě lépe než doma.

Ve 22. minutě domácí vyrovnali. Po rohovém kopu vrátil vysoký míč do vápna Niko Kranjčar, kde ho ještě přizdvihl Glen Johnson a nabíhající Crouch už neměl problém dopravit míč do sítě. Domácí mohli jít hned na začátku druhé půle dokonce do vedení, ale Crouch do své další hlavičky tentokrát nestačil dát dost síly.

Další šanci měl na nohou opět David Nugent, který si několikrát vyměnil míč s Crouchem, ale svoji střelu nedokázal dobře umístit. V 75. minutě se Portsmouthu dostalo zasloužené odměny, když se po rohu Seana Davise trefil opět Crouch.

Svým jedenáctým gólem v sezóně přinesl klid na kopačky domácích a ti si vytvářeli další šance. Skvělý Davisův volej Tim Howard jen s velkými obtížemi vyrazil. Portsmouth to ale nemuselo příliš mrzet, protože zápas dovedl do vítězného konce a získal velice cenné tři body.

Portsmouth - Everton 2:1 (1:1)
Branky: Crouch (22. a 75.) - Baines (4.)

[ 21. 3. 2009 - premiership.cz | Foto: goal.com ]