Manchester United doma spasil osmnáctiletý Ital

Teprve osmnáctiletý italský hráč Federico Macheda je novým hrdinou fanoušků Manchesteru. Hned ve svém prvním ligovém zápase za United totiž v nastavení zajistil vítězství 3:2 nad Aston Villou, díky němuž se Manchester udržel v čele tabulky anglické ligy před Liverpoolem.

Utkání plné obratů zvládli lépe United

Opravdu nádhernou podívanou přinesla divákům dohrávka 31. kola na Old Trafford. Domácí Manchester United se díky brance Ronalda dostal do vedení, ale Aston Villa dokázala skóre otočit. Red Devils se však nevzdali, oplatili stejnou mincí a získali tři body za výhru 3:2.

Utkání oproti papírovým předpokladům začali lépe hosté, kteří zcela zjevně těžili z absence klíčových stoperů Ria Ferdinanda a Nemanji Vidiče na straně Manchesteru. Villans však z úvodního náporu nevytěžili nic, nejblíže ke gólu byla hlavička Johna Carewa, kterou na brankové čáře zastavil Darren Fletcher.

Obhájcům titulu se naopak podařilo vstřelit úvodní branku. Chyba v komunikaci mezi Jamesem Milnerem a brankářem Bradem Friedelem vedla k nepřímému kopu, který po přiťuknutí Ryane Giggse parádní ránou pod břevno proměnil Cristiano Ronaldo.

Hosté přesto pokračovali v náporu a Edwin van der Sar se pořádně zapotil po přímém kopu Ashleyho Younga. Zasloužené branky se nakonec Villans dočkali po půl hodině hry. Gareth Barry z pravé strany našel centrem hlavu Carewa, jenž téměř neobsazen uklidil míč přesně k tyči soupeřovy brány.

Už ve druhém poločase během jednoho z útoků domácích zbytečně přišel o míč Ronaldo, čehož hosté využili k rychlému brejku a po centru Carewa a pohotové hlavičce Gabriela Agbonlahora dokonce ke vstřelení vedoucího gólu.

Šokovaní United se okamžitě pustili do útočení a výsledkem byl obrovský tlak, z jakého se fotbalisté Villans vůbec nemohli vymanit. Portugalec Ronaldo jakoby chtěl odčinit své zaváhání se deset minut před koncem na hranici pokutového území opřel do míče, který o několik sekund později zapadl za Friedelova záda.

Snaha Manchesteru nepolevila ani poté, Friedel musel zasahovat proti ranám Fletchera a rovněž střídajícího Dannyho Welbecka. Utkání nakonec v nastaveném čase rozhodl teprve sedmnáctiletý Ital Federico Macheda, jenž se ve vápně soupeře krásně uvolnil a technickou ránou zajistil pro svůj tým velice cenné tři body.

Manchester United FC – Aston Villa FC 3:2 (1:1)

Branky: Ronaldo (14. a 80.), Macheda (90.) – Carew (30.), Agbonlahor (58.)

Everton deklasoval Wigan

Z tabulkového pohledu se mělo jednat o vyrovnané utkání, avšak domácí Toffees svého soupeře z Wiganu doslova převálcovali a díky výhře 4:0 ještě stále reálně bojují o 4. příčku zajišťující předkolo milionářské Ligy mistrů.

Kouč Steve Bruce nemohl na utkání počítat s Amr Zakim, jenže nezvládl návrat ze svého reprezentačního zápasu a přijel pozdě. A zdálo se, že tato ztráta je pro hosty citelná. Latics se utkání vůbec nepovedlo a jedinou zajímavou věci na jejich straně tak byla jen červeno-modře obarvená hlava Paula Scharnera.

O první branku střetnutí se postaral v Manchesteru City zatracovaný Brazilec Jo, jenž dostal krásný pas od Leona Osmana a pěknou střelou překonal Chrise Kirklanda.

Na druhý gólový zápis si diváci na Goodison Parku museli počkat až do druhé půle. Krátce po jejím zahájení se na pravé straně uvolnil Tony Hibbert a přesnou přihrávkou našel Marouane Fellainiho, jenž se nemýlil.

A o čtyři minuty později už bylo definitivně rozhodnuto. Kombinace výtečně hrajícího tria Osman – Fellaini – Jo vedla k další brance. S ránou belgického záložníka si Kirkland ještě poradil, ale na dorážku brazilského útočníka už byl krátký.

Prakticky totožná situace předcházela i poslednímu čtvrtému gólu. Dalekonosnou ránu dokázal brankář Latics jen vyrazit tentokrát k Osmanovi, jenž svůj povedený výkon taktéž okořenil vstřelenou brankou.

Everton díky této výhře v poklidu drží náskok na šestém místě tabulky, od čtvrtého Arsenalu jej sedm kol před koncem dělí sedm bodů.

Everton FC – Wigan Athletic FC 4:0 (1:0)

Branky: Jo (26. a 51.), Fellaini (47.), Osman (61.)