Zítra se bude jednat o osudu Rady

Zítra se bude jednat o osudu Rady

Zítra odpoledne v sídle ČMFS na pražském Strahově pravděpodobně skončí působení trenéra Petra Rady u národního mužstva a současně s ním bude nejspíš odvolán celý realizační tým. Neuspokojivé výsledky reprezentace budou totiž jedním z hlavních témat jednání dvanáctičlenného výkonného výboru. Zatímco Radovo odvolání funkcionáři už v minulých dnech naznačili, na jmenování jeho nástupce se zatím shodnout nemohou.

Blamáž se Slovenskem to odstartovala


Zasedání se mělo uskutečnit již 1. dubna, jenže právě v den klíčového utkání reprezentace proti Slovensku bylo nakonec zrušeno. Ráno před jednáním byl totiž napaden a zraněn jeden z členů výboru Václav Chvála a jeho kolegové zasedání odložili. Chvála naznačil, že by motivem napadení mohla být jeho snaha odvolat z pozice šéfa rozhodčích českých soutěží Romana Berbra.

Berbr své působení v komisi přerušil a chce se obviněním bránit soudní cestou. Chystanou diskusi o regulérnosti nižších soutěží však zastínilo téma reprezentace. Prohra se Slovenskem a podle některých činovníků především následný hráčský večírek vyvolaly otázky, zda má Rada u mužstva zůstat.

Na straně těch, kteří chtějí trenérovo odvolání, jsou i špičky svazu v čele s předsedou Pavlem Mokrým a místopředsedou Jaroslavem Vackem. Podporuje je příbramský boss Jaroslav Starka, proti už není ani teplický František Hrdlička, který Radu do reprezentačního křesla pomáhal dosadit, a přidávají se další.

Sponzoři nechtějí podporovat primadony


Šéfové svazu se netají tím, že tak reagují i na naléhání sponzorů, kterým prý spíše než špatné výsledky vadí různé aféry kolem mužstva. Do nich zahrnují i večer po utkání se Slováky, přestože hráči tvrdí, že neměl žádný skandální průběh.

"Sponzoři žádají okamžité řešení a ani se jim nedivím. Jde o to, že fotbalisté poškodili i jejich produkt. Kdo by chtěl mít reklamu spojenou s hráči, za nimiž jsou aféry. Navíc v podobných skandálech se opakují jména stále těch samých hráčů. Je otázka, jestli v budoucnu v reprezentaci nemají být sice menší primadony, ale hráči s větším srdcem," řekl Mokrý dva dny po středeční blamáži, kdy se v bulvárním tisku objevily fotografie z hráčského posezení.

Mokrý se pokusil na nátlak sponzorů o odvolání Rady a jeho kolegů ještě ve čtvrtek večer prostřednictvím hlasování na dálku pomocí e-mailu a faxu, ale sedm potřebných hlasů nezískal. Nejspíš jen proto, že některým funkcionářům připadalo nedůstojné řešit Radův vyhazov tímto způsobem.

Kdo na Radovo místo?


Z ankety, kterou uspořádal zpravodajský server www.sport.cz, však vyplynulo, že Radovo odvolání bude ve středu žádat většina z členů výboru. "Rada by měl přijít na výkonný výbor a přednést nám analýzu, proč národní mužstvo nemělo výsledky. Pak rozhodujme! Určitá naděje na postup sice stále existuje, přesto myslím, že výkonný výbor současného kouče odvolá," citoval web Miroslava Vrzáčka, jednoho z členů fotbalové vlády.

Už ve středu odpoledne se tak může stát, že národní tým bude krátce po polovině kvalifikace mistrovství světa bez trenéra. A šéfové fotbalu se zatím nemohou shodnout ani na tom, kdy by se měl vlády ujmout jeho nástupce. "To bych nechal na nový výkonný výbor po valné hromadě," vzkázal z Olomouce největší kritik svazového vedení a současný třetí místopředseda Jiří Kubíček.

A jak se zdá, najde podporu. Na jaře už tým totiž čeká jen červnový přípravný zápas proti Maltě, další kvalifikační duely mají fotbalisté na programu až na podzim, a tak členové výkonného výboru s volbou nemusejí spěchat.

Naopak na jménu největšího favorita na uvolněný trenérský trůn se většina funkcionářů, expertů i veřejnost shodne: přáli by si příchod Ivana Haška, nynějšího kouče týmu Al-Ahlí ve Spojených arabských emirátech. Jenže nikdo netuší, zda Hašek nakonec raději nepřijme nabídku, aby v červnu kandidoval na předsedu fotbalového svazu.

Jeho konkurentem v boji o trenérský post by mohl údajně být bývalý sparťanský kouč František Straka. Mluví se i o dočasném návratu Karla Brücknera a znovu zaznívají také hlasy o příchodu nejmenovaného odborníka ze zahraničí. Proti této variantě však hovoří její finanční náročnost.

[ 7. 4. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]