Brno vítězstvím nad Jabloncem ukončil sérii nezdarů

Fotbalisté Brna ukončili vítězstvím 1:0 nad Jabloncem nelichotivou sérii tří porážek za sebou. O výsledku rozhodla v 55. minutě branka Doška, v závěru měl Jablonec výraznou převahu. Vyrovnat se mu už ale nepodařilo.

Brňané sice pomýšleli po nevydařených výsledcích na útočné pojetí, jejich záměry ale většinou končily pouze na obraně soupeře a hlavně na nepřesnostech. Proto byla výsledkem ofenzivní snahy pouze neplodná územní převaha. Jablonec se zaměřil v úvodní části hlavně na zajištěnou obranu, ale v přechodu do protiútoku si vedl rovněž nepřesně. Z tlaku si vytvořili Brňané pouze dvě vyloženější šance. Ve 22. minutě po Marečkově centru hlavičkoval Došek vedle a tentýž hráč po Heinzově kolmém pasu se ocitl zcela sám před brankářem Zichem. Ale i tuto šanci Došek zakončil střelou mimo branku.

Po necelé půlhodině hry Jablonec poznal neškodnost domácího týmu a směle se pustil do útočení. Brněnská obrana sice působila mnohdy dost bezradně a nechávala protivníkovi prostor ke kombinačním akcím. Ale štěstím pro Brňany bylo, že je i jejich protivník napodoboval v koncovce nepřesnostmi. Ve 29. minutě Lejsal s námahou vyboxoval přesně zatočený Hlouškův trestný kop. Ve středu pole Jablonec svého soupeře přehrával jednoduchostí a přímočarým tahem na branku. Po pravé straně založil několikrát nebezpečný útok Haurdič.

Pod tlakem hrající Brňané se pokoušeli jen o protiútoky. Ty nejčastěji zakončoval Heinz. Jeho střely z velké vzdálenosti mířily vysoko nad branku. Pouze dvě minuty před přestávkou se Heinz protáhl obranou soupeře a v poslední chvíli uhasil nebezpečí zablokováním střely obránce Zábojník.

Tlak Jablonce po změně stran ještě vzrostl, brněnští hráči se zatáhli na vlastní polovinu a nedostali se vůbec do protiútoku. Impulsivní kouč Beránek už nevydržel pohled na tuto beznaděj a u postranní čáry a důraznými pokyny nutil své svěřence k útočení. Trenérovo přání hráči hned vzápětí vyplnili. Heinz nakopl v 55. minutě dlouhý míč na levou stranu na Schneidera, jenž našel přesným centrem Doška. Ten si stačil okolo váhajícího stopera Pavlíka zpracovat míč a z bezprostřední blízkosti poslal míč do sítě.

Jablonec po inkasované brance ještě více otevřel hru. Útočili ale také Brňané. Po kombinaci Doška s Heinzem v ideální střelecké pozici mířil Schneider nad branku. Na rozdíl od prvního poločasu Brňané ve středu pole soupeře přehrávali, kombinačně vynikal zejména brilantní technikou i přihrávkami Heinz.

Po doléčení se objevil v brněnské sestavě obránce Čoupek, který si ale hry dlouho neužil, neboť se mu dvacet minut před koncem obnovilo zranění kotníku a trávník opustil na nosítkách. Jablonec toužil po zvratu, jeho tlak sílil. Šest minut před koncem se blýskl po Michálkově střele brankář Lejsal, těsnou výhru už domácí fotbalisté ubránili.

23. kolo první ligy:

1. FC Brno - FK Baumit Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 55. Došek. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Handlíř. ŽK: Čoupek - Š. Kučera. Diváci: 2455.

Brno: Lejsal - Smutný, Dvorník, Živný, Čoupek (72. Szegedi) - Mareček, Kalivoda, Schneider, Střeštík (46. Švejnoha) - Došek, Heinz (84. Rabušic). Trenér: Beránek.
Jablonec: Zich - Zábojník, Pavlík, Š. Kučera, Hamouz - Haurdič, Klapka (69. Michálek), Valenta (57. P. Černý), Loučka, Hloušek - Lafata. Trenér: Komňacký.

[ 12.4.2009 - eFotbal.cz | Foto: 1fcbrno.cz ]