Marseille je blízko titulu, Lyon opět zklamal

Titul? Zapomeňte. Pět kol před koncem letošní francouzské Ligue1 je Lyon až třetí, na vedoucí Marseille ztrácí už šest bodů. Mistr nezvládl domácí šlágr proti Paříži, pouze remízoval 0:0. Lídr z Marseille naopak otočil utkání v Lille a po výhře 2:1 vede o pět bodů před Bordeaux, které však má zápas k dobru.

Zápas pravdy. Tak nazval souboj Lyonu s Paříží sportovní deník L´Equipe. Zaváhání Loynu by totiž znamenalo, že pokus o osmý ligový triumf za sebou je skoro ztracen. A stalo se. „Takovou ztrátu už bude Lyon těžko dohánět. Utkání s PSG bylo rozhodující,“ napsal ve svém komentáři server eurosport.fr.

Kouč Claude Puel hodně obměnil sestavu, z úvodní jedenáctky vypadli Keita, Ederson a Makoun, jejich místa zabrali Mounier, Pjanič a Kallstrom. Jenže ani oni proti kompaktní obraně modročervených neuspěli. Hosté totiž předvedli takřka absolutní defenzivní výkon, za který by se nestyděl ani slovenský Prešov ve federální ligové éře. A co víc, z jediné šance málem PSG udeřilo. Po rychlém brejku v 56. minutě měl jasnou gólovku Hoarau, jenže své šance se zalekl.

Jinak se hrálo téměř výhradně podle lyonských not. Ale ani celozápasová převaha OL nepomohla. Puelův tým dřel, bojoval, v klíčových chvílích však chyběl klid a přesnost. Nebo i potřebná dávka štěstí jako při ráně Benzemy, která v 84. minutě rozezvučela jen tyč. Byl to rozhodující moment celé sezony?

„Je to velké zklamání,“ netajil se domácí lodivod Puel. „Měli jsme na výhru, soupeře jsme celých devadesát minut tlačili. Zasloužili jsme si lepší výsledek. V prvním poločase jsme začali dobře, ale poté hráčům trochu začala svazovat nohy nervozita. Uvidíme, jak se budou vyvíjet další zápasy,“ přemýšlel po utkání Puel.

Domácí cítili křivdu. Těsně před koncem prvního poločasu totiž Boumsongovu hlavičku rukou ve vápně usměrnil hostující zadák Ceara. Penalta se však nepískala. „Celý stadion viděl evidenntí ruku, kterou rozhodčímu signalizoval i asistent. Jenže hlavní rozhodčí Layec je dobrý sudí. Možná až moc dobrý,“ ušklíbl se Aulas, který si na rozhodčí stěžoval už minulý týden po porážce v Bordeaux.

Málo platné, vztek na sudí Lyonu body nevrátí. Navíc v neděli večer dokázalo vedoucí Marseille uspět v Lille a díky dvěma zásahům v rozmezí tří minut vyhrálo 2:1. Celé Provensálsko cítí, že titul, na který Marseille čeká od roku 1992, je hodně blízko. Sezona, v níž OM postoupil i do čtvrtfinále Poháru UEFA, by se tak dočkala sladkého vyvrcholení.

„Neuslyšíte ode mě žádné přehnaně sebevědomé výroky. Ale ano, vím, že jsme blízko,“ věří kouč Eric Gerets. „Na hřišti jsme podali obrovsky bojovný výkon,. Jeden hráč by za druhého snad položil život. Toho si velmi cením. Dokud však nebudeme mít za sebou 38. kolo, nemůžeme být v klidu.“

Zajímavosti z dalších zápasů

Jeden gól na dva zápasy. Taková je bilance Václava Svěrkoše v dresu Sochaux. Český útočník gólem z penalty v nastavení zařídil veledůležitou remízu 1:1 s Valenciennes, díky níž jsou „Lvíčata“ na příčkách zaručujících záchranu. „V závěru tabulky se odehrává minišampionát, ve kterém se počítá každý bodík. O to víc si této vydřené remízy cením,“ oddychl si trenér Francis Gillot.

To byl závěr! Dva góly polského střelce Jelena v 86. a 89. minutě znamenaly pro Auxerre výhru 2:1 nad Caen a druhý triumf za sebou. Naopak Caen je stále předposlední, životně důležité bodíky mu protekly mezi prsty. A vlastními chybami. „Je hrozné takhle ztratit vedení,“ hlesl zlomený kouč Franck Dumas. „Viděli jste zápas sami. Co mám víc říct?“

Nancy a udržení Ligue1? Ta myšlenka je už zase reálná. Góly Fereta a Luise pomohly k vítězství 2:0 nad Nantes a Nnacy drží sedmibodový náskok před osmnáctým místem. „Tři výhry v řadě! Co víct si přát? Myslím, že už ligu dovedeme do zdárného konce, ale za rok musíme být výš,“ přeje si trenér Pablo Correa.

[ 27. 4. 2009 - Petr Skácel | Foto: goal.com ]