Chelsea porazila Fulham a dotáhla se na Liverpool

[b]Aktualizováno.[/b] Chelsea s Petrem Čechem v brance zdolala v londýnském derby Fulham 3:1 a bodově se dotáhla na druhý Liverpool, který má však utkání s Newcastlem k dobru. Nezaváhal ani Arsenal, který vyhrál 3:0 v Portsmouthu. Důležitý krok na cestě za obhajobou mistrovského titulu udělal Manchester United, který porazil Middlesbrough na jeho hřišti 2:0.

Everton si poradil se Sunderlandem

Fotbalisté Sunderlandu podali další špatný výkon a zaslouženě dnes prohráli s Evertonem. Se svěřenci Ricky Sbragiy to tak nevypadá vůbec dobře, naopak parta kolem Davida Moyese se minimálně na jeden den dostala na páté místo tabulky.

Hostující Toffees byli hned od začátku utkání mnohem aktivnější a celkově působili svěžejším dojmem. Naopak Black Cats vypadaly unaveně a znuděně. A obraz hry se promítal i do výčtu šancí, Martina Fülopa prvně vyzkoušel Tim Cahill, těsně mimo poté pálil Jo.

O první branku zápasu se pak postaral Steven Pienaar. Jihoafrický reprezentant si po přihrávce od Joa poradil s bránícím Philem Bardsleym a svým třetím gólem v této sezóně poslal hosty do vedení.

Sunderland krátce nato mohl vyrovnat, ale Tim Howard si s hlavičkou Danyho Collinse poradil. Americký brankář už o chvilku později mohl z povzdálí sledovat, jak jeho spoluhráč Marouane Fellaini zvyšuje na 2:0.

Belgický záložník, kterého bylo snad plné hřiště, převzal přihrávku od Pienaara a s velkým přehledem překonal brankáře Fülopa. Po této brance už byl zápas prakticky rozhodnut.

Alespoň jiskřičku naděje mohl pro domácí vykřesat Steed Malbranque, s jehož nebezpečně zahraným přímým kopem si však Howard poradil a konečky prstů vytlačil míč nad břevno.

Sunderland - Everton 0:2 (0:0)

Branky: Pienaar (48.), Fellaini (71.)

Na Anfield padaly branky, břevna i karty

Pro diváky zajímavou podívanou přinesl duel mezi Liverpoolem a Newcastlem United. Vyjma tří gólů viděli také hned tři břevna a rovněž červenou kartu, kterou dostal hříšník Joey Barton.

Newcastle do zápasu vstoupil velice aktivně a útočné trio Peter Lovenkrands, Obafemi Martins a Mark Viduka dělalo obraně Reds nemalé problémy. K přímému ohrožení brány Pepého Reiny se však Magpies příliš nedostávaly, výjimkou byla akce Lovenkrandse, který se však kvůli své kličce na brankáře dostal do příliš ostrého úhlu a minul.

Na druhé straně zkoušel z přímého kopu štěstí Steven Gerrard, ale Steve Harper byl pozorný. První gólová akce domácích tak přišla až v 22. minutě a velkou měrou se na ní podílely i chyby hráčů Newcastlu.

Mark Viduka na půlicí čáře trošku nepochopitelně hlavičkoval dozadu namísto dopředu, k míči se přes Gerrarda dostal Dirk Kuyt a přesným centrem našel na zadní tyči zcela volného Yossiho Benayouna, který už měl snadnou úlohu. Situace trošku zaváněla ofsajdem, ale rozhodčí ji pustili.

A už o dalších šest minut později to bylo o dvě branky. Na rohový kop Stevena Gerrarda si krásně naběhl Kuyt a zblízka nedal Harperovi šanci. Tento gól jde zase na vrub Habiba Beyeho, jenž si Kuyta ve vápně nepohlídal.

Do přestávky mohl zvýšit vedení domácích Xabi Alonso, ale jeho rána jen orazítkovala břevno soupeřovy brány. Reds každopádně svého soupeře jasně přehrávali a otěže utkání pevně dřímali ve svých rukou.

Stejný scénář pokračoval i po přestávce, Liverpool měl více ze hry a zejména kapitán Gerrard se často pokoušel o střelbu ze střední vzdálenosti, ale jeho rány vždy minuly svůj cíl. S postupujícím čase rostla frustrace Newcastlu a Alan Smith mohl být hodně rád, že za svůj tvrdý zákrok viděl jen žlutou kartu.

Že si brankář Harper umí postavit tyče poznal po 70 minutách hry znovu Xabi Alonso, který podobně jako v první půli trefil pouze břevno. Podobně si pak ještě v úplném závěru utkání vedl Gerrard, ale to už hrál Liverpool přesilovku.

Joey Barton totiž deset minut před koncem kdesi u rohového praporku naprosto zbytečně zajel do Xabiho Alonsa a zařídil jeho nucené střídání. Rozhodčí Phil Dowd zcela správně ukázal záložníkovi „strak“ červenou kartu. Jistou frustraci a neschopnost demonstroval i faul Fabricia Colocciniho na Gerrarda, ten byl oceněn jen žlutě.

V samém závěru utkání si pak šanci připsal Michael Owen, ale Pepé Reina byl na místě. Namísto toho tak ještě hosté kapitulovali potřetí, když se po centru Fabia Aurelia zblízka trefil střídající Lucas Leiva.

Liverpool FC - Newcastle United FC 3:0 (2:0)

Branky: Benayoun (22.), Kuyt (28.), Lucas (87.)

Chelsea v městském derby nedala Fulhamu šanci

Chelsea zvládla na jedničku generálku na odvetu semifinále Ligy mistrů proti Barceloně, když v londýnském derby porazila Fulham 3:1. Rozdíl ve skóre přitom mohl být mnohem vyšší.

Domácí trenér Guus Hiddink všechny překvapil změnou v rozestavení. Zažitý systém 4-4-3 nahradil klasickým rozestavením se dvěma útočníky, kterými byli Didier Drogba a Nicolas Anelka.

Právě francouzský útočník si po přihrávce krajana Florenta Maloudy už po 51 vteřinách mohl do kolonky vstřelených gólů připsat svoji 16. trefu v sezóně.

Fulham však dokázal na rychlou branku stejně rychle odpovědět. Erik Nevland po přihrávce Danny Murphyho vyzrál na ofsajdovou past a následně procedil míč mezi rukavicemi brankáře Petra Čecha. Nutno dodat, že český brankář si se situací mohl poradit lépe.

Přetahovaná pokračovala už za dalších šest minut. Míč putoval po ose Anelka a Drogba až k Maloudovi a vzkříšený francouzský středopolař opět strhl vedení na domácí stranu.

Poté měl sice šanci na vyrovnání opět Nevland, ale s přibývajícími minutami začala zápasu jasně dominovat domácí Chelsea. Po přihrávce Franka Lamparda okradl rozhodčí o gól Drogbu, protože odpískal chybně signalizovaný ofsajd.

Trenér Hiddink po poločase nechal odpočívat Alexe a Michaela Essiena, na hřišti je nahradili Branislav Ivanovič a Michael Ballack.

Změny v sestavě však Chelsea vůbec neuškodily. Přestože podle všeobecného názoru vedle sebe nemohou hrát Drogba s Anelkou, proti Cottagers si oba vzájemnou spolupráci užívali. Po další Anelkově akci totiž přidal třetí gól Blues právě Drogba.

Hostující brankář Mark Schwarzer si poté ještě musel poradit s nebezpečnou střelou Lamparda z přímého kopu, po přihrávce aktivitou hýřícího Anelky střílel jen těsně vedle Drogba.

Chelsea – Fulham 3:1 (2:1)
Branky: Anelka (1.), Malouda (10.), Drogba (53.) – Nevland (4.)

Manchester City pokračuje ve stíhací jízdě

Fotbalisté Manchesteru City se ještě v zimě pohybovali nebezpečně blízko sestupových příček, ale po jarní stíhací jízdě a vítězství nad Blackburnem 3:1 jsou nyní pouze jeden bod od klíčové sedmé příčky, která znamená vstupenku do evropských pohárů.

V zápase se v dobrém světle ukázalo zejména domácí brazilské duo Robinho a Elano, hosté doplatili na opakované chyby v obraně.

Blackburn od začátku zápasu dokázal velmi dobře rozrážet útoky domácích nájezdníků, ale ztroskotal na individuálních chybách. Ve 27. minutě po rohovém kopu Elana nedokázal uklidit míč do bezpečí Andre Ooijer a útočník Felipe Caicedo otevřel skóre.

O sedm minut později se podobná situace opakovala, přičemž do role chybujícího hráče se převtělil El Hadji Diouf a roli střelce zaujal Robinho.

Blackburn si do této chvíle vypracoval dvě šance, ale své zaváhání nenapravil Ooijer, vedle mířil i hlavičkující Benni McCarthy.

Rovers naopak ještě v nastaveném čase první půle inkasovali potřetí. Souhru domácích záložníků Robinha a Stephena Irelanda přerušil rukou hrající Gael Givet a z nařízeného pokutového kopu se nemýlil Elano.

Po přestávce se penalty dočkal také Blackburn. Rozhodčí Mike Dean posoudil jako nedovolený zákrok Neduma Onuohy na hostujícího Mortena Gamsta Pedersena. Brankář Shay Given sice vystihl pokus Dioufa, ale na dorážku střídajícího Keitha Andrewse už byl krátký.

Více už však Rovers utkání zdramatizovat nedokázali. Citizens se soustředili na držení míče a dvoubrankový náskok si s přehledem pohlídali. Nad Blackburnem tak v domácím prostředí zvítězili poprvé od roku 1993.

Manchester City – Blackburn 3:1 (3:0)
Branky: Caicedo (27.), Robinho (34.), Elano (45.) – Andrews (66.)

Arsenal si pojistil čtvrtou příčku

Arsenal si dnešní výhrou nad Portsmouthem 3:0 zajistil účast v příštím ročníku Ligy mistrů, zatímco domácí Portsmouth ještě nemá jistou účast v příští sezóně Premier League.

Arsene Wenger udělal proti středečnímu semifinále Ligy mistrů v základní sestavě osm změn, ale na hře hostů to nebylo vůbec poznat. Obrana domácích měla celý zápas spoustu starostí s útočnou vozbou Gunners a třikrát se jí nepodařilo nebezpečí odvrátit.

Aktivitou hýřili zejména Andrej Aršavin a Theo Walcott, ale ani ostatní hráči Arsenalu se nenechali zahanbit. Ve 13. minutě si na Aršavinův centr naskočil Nicklas Bendtner a jeho hlavičku si nechal brankář David James školácky proklouznout pod rukama. Klasická Jamesova minela tak proměnila tlak hostí v úvodní gól.

Po chvíli mohl přidat druhý gól Carlos Vela, ale Hermann Hreidarsson na poslední chvíli míč zablokoval. I domácí měli dvě šance na změnu skóre, chyběl ale klid v zakončení. Arsenal postupně převzal nad zápasem plnou kontrolu a další góly byly jen otázkou času.

Ve 41. minutě odpískal rozhodčí Lee Mason penaltu po faulu Seana Davise na Andreje Aršavina. Domácí proti ni vehementně protestovali, protože se zdálo, že Davis zasáhl i míč, ale sudí své rozhodnutí nezměnil. Nařízenou penaltu pak ve svůj druhý gól proměnil Bendtner.

Trenér Pompey Paul Hart udělal o půli dvě změny, které přinesly zvýšenou aktivitu domácích. Dvě šance zahodil střídající John Utaka a úspěšnější nebyl ani Peter Crouch. Domácí příznivci vycítili šanci na zvrat, jejich optimismus ale vzápětí zkrotil Vela. Po rychlém protiútoku předložil Aršavin na hranici pokutového území míč Velovi, který přízemní střelou prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Portsmouth se stále snažil s výsledkem něco udělat, ale přítrž jeho snahám učinilo vyloučení v 78. minutě zápasu. Aaron Ramsey vyslal do úniku Aršavina, kterého faulem zastavil Noe Paramot. Za ten viděl hráč domácích rovnou červenou kartu. Do konce zápasu se už nic významného nestalo, a tak si Arsenal pojistil minimálně čtvrtou příčku v letošním ročníku Premier League.

Portsmouth – Arsenal 0:3 (0:2)
Branky: Bendtner (13. a 41. z pen.), Vela (56.)

West Ham dál sní sen o Evropě

Londýnský West Ham může i po zápase s nebezpečným Stoke City dál pomýšlet na kvalifikaci do evropských pohárů. Na Britannia Stadium zajistil Hammers vítězství parádní trefou z přímého kopu útočník Diego Tristán.

Zápas nezačal v nijak strhujícím tempu, a tak až do prvního gólu Tristána diváci na zajímavější momenty čekali. Pohledná trefa zkušeného španělského forvarda jim však předchozí nudu vynahradila, navíc odstartovala mnohem zajímavější pasáž zápasu.

Ještě do přestávky se domácí zlobili na rozhodčího Petera Waltona, že neodpískal pokutový kop za faul Radoslava Kováče na Liama Lawrence, naopak žlutou kartou potrestal domácího středopolaře za filmování.

Jen o několik vteřin později bylo na hřišti opět horko. Domácí Rory Delap po souboji s Luisem Boa Mortem hostujícího hráče nakopl a mohl být rád, že rozhodčí oběma kohoutům ukázal pouze žluté karty.

K vidění však byly i zajímavé fotbalové momenty. Po dlouhém autu Delapa ohrozil Roberta Greena hlavičkující Ryan Shawcross, gól Ricarda Fullera rozhodčí neuznal pro faul na hostujícího brankáře.

West Ham se velkému tlaku musel bránit i po přestávce. Gólovou střelu Lawrence zblokoval Junior Stanislas, hlavičkový pokus Abdoulaye Fayeho zpacifikoval až na brankové čáře Mark Noble, další nebezpečnou střelu Fullera zlikvidoval Green.

„Kladiváři“ si dokázali dobře poradit zejména se standardními situacemi domácích, stejně tak s dlouhými auty Delapa a po vítězství 1:0 se opět posunuli na vysněnou sedmou příčku.

Stoke City – West Ham 0:1 (0:1)
Branky: Tristán (33.)

Jediný gól Jenase stačil na výhru Spurs

Jermaine Jenas svým gólem ze 43. minuty rozhodl zápas Tottenhamu s o záchranu bojujícím West Bromwich Albion. Výhra přiblížila domácím sedmou příčku, která zaručuje start v pohárové Evropě, zatímco šance hostů na záchranu je hodně teoretická.

Hostující trenér Tony Mowbray udělal proti vítěznému zápasu se Sunderlandem v sestavě tři změny, to se mu ale příliš nevyplatilo. West Brom sice hrál dobře v poli, ale v závěrečné fázi scházel moment překvapení.

Za domácí nastoupil v základní sestavě ruský útočník Roman Pavljučenko, ale ani on, ani Robbie Keane se proti nejhorší obraně v Premier League neprosadili. Oba hráči měli přitom do poločasu relativně dost příležitostí skóre změnit, ale ani jednu ze šancí nevyužili.

Ve 43. minutě našel chytře Vedran Čorluka Jermaina Jenase, ten si přehodil míč z levé na pravou a z dvaadvaceti metrů překonal hostujícího brankáře. Z hostujících hráčů byl nejnebezpečnější Marc-Antoine Fortune, který měl obrovskou šanci těsně před gólem domácích.

Jak se postupně West Brom tlačil stále více dopředu, otevíral se na druhé straně prostor pro rychlé protiútoky, zejména v podání Aarona Lennona. Několik nadějných úniků však gólem neskončilo. I na druhé straně se rodily příležitosti, ale útok hostů byl impotentní jako většinu sezóny.

Na závěrečnou dvacetiminutovku se k potěše domácího publika dostal na hřiště Jermain Defoe, který hned musel ve spolupráci s gólmanem Heurelho Gomesem zasahovat na brankové čáře. V závěru převzali otěže zápasu do svých rukou opět domácí. Po Defoeově úniku trefil Lennon jen tyč a v úplném závěru ještě zachránil hosty od druhého gólu brankář Scott Carson.

Tottenham – West Bromwich 1:0 (1:0)
Branky: Jenas (43.)

Jääskeläinen pánem na hřišti

Zejména díky finskému gólmanovi Jussimu Jääskeläinenovi neodjíždí Bolton z JJB Stadium ze zápasu s Wiganem s prázdnou. Diváci se branky nedočkali, bod přiblížil Bolton jistotě záchrany, Wigan ještě ponechal v boji o pohárovou Evropu.

Jääskeläinen se dvakrát vytáhl proti domácímu útočníkovi Hugovi Rodallegovi. První střelu kolumbijského reprezentanta zneškodnil i za pomoci brankové konstrukce, poté uspěl i v souboji jeden na jednoho.

Zkušený Fin se musel natahovat i po dalekonosném technickém pokusu Egypťana Mida.

Na druhé straně měl šanci ke skórování obránce Gary Cahill, ale jeho tečovaná střela skončila pouze na břevně domácí branky.

Když už míč do sítě dostal hostující záložník Matthew Taylor, nebyl rozhodčím pro těsný ofsajd uznán.

Wigan – Bolton 0:0

Giggs a Park stvrdili jasnou výhru

Góly Ryana Giggse z první a Ji-Sung Parka z druhé poloviny úvodního utkání 35. kola Premier League přinesly očekávanou výhru pro Manchester United. Naopak Middlesbrough bude nyní potřebovat hodně umu a štěstí, aby se zachránil.

Sir Alex Ferguson nechal před úterní odvetou semifinále Ligy mistrů několik svých opor odpočívat, a tak se do útoku postavili Federico Macheda společně s Dimitarem Berbatovem. Jejich spolupráce ovšem nijak efektivní nebyla.

Domácí si v první půli vytvořili jedinou vážnější příležitost, a to když Marlon King prostrčil míč na Jeremie Aliadiereho, jehož přízemní střelu náhradní brankář United Ben Foster vyrazil. Když se nedokázali trefit útočníci Manchesteru, vzal v 25. minutě tuto úlohu na svá bedra čerstvý hráč roku Ryan Giggs.

Nemanja Vidič nahrál velšskému veteránovi a ten střelou do levého dolního rohu moc šancí Bradu Jonesovi nedal. Po přestávce několikrát zahrozil svými dalekonosnými pokusy další veterán Paul Scholes. Jeho střely však postrádaly přesnost, proto se skóre neměnilo.

Druhý gól dali United v 51. minutě. Na začátku byla spolupráce Giggse s Machedou, míč se dostal až k Rooneymu a ten skvělou příhrou předložil míč Parkovi. Korejec se z dobré pozice nemýlil a náskok Manchesteru byl v té chvíli dvougólový. Skvělá akce byla zřejmě nejlepším momentem zápasu.

Domácí se sice snažili, ale jejich pokusy postrádaly nápaditost a moment překvapení. Na druhé straně mohli Red Devils přidat další góly, ale jejich zakončení postrádalo přesnost.

Middlesbrough - Manchester United 0:2 (0:1)
Branky: Giggs (25.), Park (51.)