Střepy přinesly štěstí Haškovi, novému předsedovi

Střepy přinesly štěstí Haškovi, novému předsedovi

[b]Aktualizováno v 18:40.[/b] Historická budova Národního domu na pražském Smíchově v sobotu přivítala 202 delegátů na 12. valné hromadě ČMFS. Náplň byla jasná - zvolit nové vedení českého fotbalu. To se úderem 14. hodiny a 56. minuty povedlo. Novým předsedou ČMFS se stal drtivou většinou hlasů Ivan Hašek. Zcela nová jména jsou i na postech místopředsedů: Jindřich Rajchl, Dalibor Kučera a Miroslav Kříž. V 18:30 byli zvoleni poslední členové VV.

On-line z valné hromady najdete na této adrese.

Úvod zaznamenal první změnu, když z vůle delegátů usedl za řídicí stůl Petr Fousek coby bývalý sekretář svazu. Neprošel tak návrh odstupujícího předsedy Pavla Mokrého, aby jednání řídil Mgr. Richard Beneš. K sobě si Fousek přizval do role asistenta rovněž zajímavou osobu - Jana Obsta, bývalého předsedu svazu.

Prošel i návrh Petra Doležala ze Slavie, aby body programu týkající se zprávy o stavu fotbalu a výkonného výboru, zpráva odvolací a revizní komise i arbitrážní komise byly předsunuty před vlastní volby. Rozhodnuto bylo rovněž o tom, že každý může kandidovat pouze na jednu funkci. Například Doležal se vzdal kandidatury na post místopředsedy svazu a veřejně dal svou podporu Jindřichu Rajchlovi.

Jednání se nevyhnulo očekávaným soubojům. Tvrdé vystoupení předsedy ORK Ondřeje Lněničky o neprůhlednosti spolupráce svazu se STESem či mrhání peněz při projektu národního stadionu vyvolalo reakce Jaroslava Vacka a Milana Haškovce. Své účty si vyřizoval i Jiří Kubíček s Alexandrem Károlyim.

Samotná hodnotící řeč odstupujícího předsedy svazu Pavla Mokrého byla slepencem zpráv jednotlivých komisí zabaleným do růžových barev. Jediná kritika šla na adresu rozhodčích a delegátů v nižších soutěžích a na šíření špatné nálady: "Někteří lidé se dodnes nesmířili s tím, že se nenaplnily jejich osobní ambice. Energii věnovali tomu, aby svaz očerňovali a skandalizovali," konstatoval Mokrý.

Samotné projevy obou kadidátů na post předsedy svazu nesly rozdíly už ve způsobu přednesu. Opocená vysoká čela měli oba řečníci, Luděk Vinš však působil nervóznějším dojmem, mluvil tišeji, i když zpatra. Ivan Hašek do mikrofonu hřímal pečlivě připravená slova. Oba měli v projevech slova o obrodě, změně, týmové spolupráci, průhlednosti, či hledání nových zdrojů financování.

Na výsledek voleb se čekalo téměř do 15. hodiny. V té chvíli nejdůležitější pstava dne - předseda volební komise Jaromír Gajda - oznámil výsledky. V komoře za Čechy získal Vinš 25 hlasů, Hašek 104. V moravské komoře obdržel Vinš 7 hlasů a Hašek 63. O polední pauze rozbité střepy na společném stole Haška a Vinše č. 55 a 56 tedy přinesly štěstí Haškovi.

Hlasy dostali Haškovi koně


Hlasy delegátů vynesly na post místopředsedy ČMFS za Čechy JUDr. Jindřicha Rajchla, 32letého předsedu dozorčí rady FK Dukla Praha, který poměrem hlasů 88 ku 37 porazil Václava Chválu, šéfa pražského svazu.

Ve volbě místopředsedy za Moravu zaznamenal propadák Jiří Kubíček, když získal pouze 14 hlasů. Ve druhém kole zvítězil nad Tomášem Truchou poměrem hlasů 45:25 Dalibor Kučera, předseda řídící komise za Moravu.

Posledním místopředsedou, a to za ligové kluby, byl zvolen Ing. Miroslav Kříž, předseda dozorčí rady FC Viktoria Plzeň. Porazil poměrem hlasů 19:13 Jaroslava Vacka. Tím bylo největší zemětřesení v ČMFS dokonáno.

Předsedou řídící komise ČMFS za Čechy byl zvolen Ing. Rostislav Votík a za Moravu Ing. Pavel Nezval.

Určitě zajímavá volba byla členů VV za ligové týmy. V prvním kole prošel výkonný ředitel AC Sparta Praha Dušan Svoboda, o dalších dvou muselo rozhodnout druhé kolo, do kterého postoupili Petr Doležal, Karel Poborský, Jaroslav Starka a Jiří Rýva. Delegáti se rozhodli pro Petra Doležala a Karla Poborského a nepustili tak do funkce Jaroslava Starku.

Zbylými členy výkonného výboru byli zvoleni za Moravu Pavel Blaha a Ing. Petr Kašný, za Čechy až v 2. kole Milan Haškovec a Petr Voženílek.

Související:

Nový předseda Hašek chce k nároďáku Jarolíma