Dočká se český fotbal pod Haškovým velením revoluce?

Dočká se český fotbal pod Haškovým velením revoluce?

Zlomový bod, po němž se dění v českém fotbale může obrátit k lepšímu. Tak vnímá veřejnost výsledky dnešní volební valné hromady svazu, na níž rezignovalo minulé vedení a do čela si její delegáti zvolili Ivana Haška. Všeobecně respektovaný muž po čtyřech letech ve volbách na druhý pokus uspěl a jeho už tak silnou pozici ještě umocnila skutečnost, že ve výkonném výboru usedne dalších devět lidí, s nimiž si výslovně přál spolupracovat.

Volbu Haška jsme sledovali on-line

K tématu jste již mohli číst:

Revizní komise ČMFS pokračuje i nadále v čele s Lněničkou
Střepy přinesly štěstí Haškovi, novému předsedovi
Nový předseda Hašek chce k nároďáku Jarolíma
Kluby zastoupí Poborský, Doležal a Svoboda
Jenom sám Hašek fotbal nespasí, tvrdí experti
Vinš: Na Ivanovo zvolení byla velká společenská objednávka
Kandidáti slíbili peníze regionům a tvrdou ruku reprezentaci

Haškův tým tak bude mít v třináctičlenném výboru výraznou většinu, což mu umožní přikročit k zásadním změnám, po nichž má český fotbal získat zpět ztracenou reputaci. Ta v minulých čtyřech letech utrpěla právě i tím, že se předchozí výbor pod nevýrazným předsedou Pavlem Mokrým utápěl ve vnitřních sporech, které znemožnily jakékoli konstruktivní jednání, a vedení svazu zůstalo paralyzované, neschopné jakékoli dohody.

A možná, že k tomu přispěje nečekaný zákulisní tah, kdy se Hašek rozhodl neprosadit do výboru Jiřího Kubíčka, který byl v minulém období často strůjcem vnitřních půtek. Olomoucký funkcionář zůstal poprvé od založení ČMFS mimo výkonný výbor.

Spory by po dnešku měly být minulostí. Do křesla prvního muže českého fotbalu usedne charismatický Hašek, někdejší vynikající hráč a kapitán Sparty a národního týmu, ke kterému celé hnutí vzhlíží téměř jako ke spasiteli. Haškovo jméno má vrátit celému svazu i fotbalu prestiž, přilákat peníze od movitých sponzorů a také pomoci probrat tápající národní mužstvo, dřívější českou pýchu, jehož šance na postup na mistrovství světa v příštím roce notně poklesly.

Hašek slibuje i velké změny. Chce zlepšit fungování marketingové společnosti STES, která prý pro svaz může podle nového předsedy shánět mnohem víc peněz. Plánuje i výraznou přestavbu, zeštíhlení a zefektivnění práce sekretariátu ČMFS, rád by pomohl k prosazení projektu autonomie klubů první a druhé ligy a celkovým změnám stanov.

Jedním z jeho prvních kroků bude i velmi sledované řešení otázky obsazení postu trenéra národního týmu, kde je nyní provizorně dosazený František Straka. Hašek by ale na exponovaném místě chtěl vidět Karla Jarolíma z mistrovské Slavie.

Hašek bude mít i díky dobrému mediálnímu obrazu takřka neotřesitelné postavení a ve spojení s podporou svých stoupenců ve výkonném výboru velkou moc. "Vím, že očekávání jsou velká. Ale já se odpovědnosti nezříkám," prohlásil Hašek.

Je to ostrý kontrast s tím, v jakém postavení byl předchozí fotbalový šéf Mokrý, který může Haškovi jeho postavení jen tiše závidět. Mokrý byl před čtyřmi lety uveden do funkce až na třetí pokus poté, co předchozí dvě volební valné hromady skončily patem. A navíc s chatrnou podporou svých kolegů ve výboru.

Právě v té době se o předsednický post neúspěšně ucházel Hašek, který však nedostal potřebnou podporu a navíc jej "vyšachovali" právě Mokrý s někdejším fotbalovým šéfem Vlastimilem Košťálem. Mokrý se stal předsedou, ale faktickým vládcem svazu byl Košťál, což Mokrého pasovalo do role slabého šéfa.

Haškovi se naopak splnilo téměř všechno, co si před volbami přál. Svého jediného protikandidáta Luďka Vinše drtivě porazil a pak už jen spokojeně sledoval, jak delegáti do dalších funkcí volí jeho spolupracovníky, které už před volbami jednoznačně podporoval.

"Jasně jsem řekl, že nechci být žádnou loutkou. Sám bych ve výkonném výboru nic nezvládl, potřebuju k sobě schopné lidi," uvedl už před volbami Hašek, který pohrozil i tím, že by se předsednické funkce i vzdal, kdyby ve výkonném výboru necítil možnost shody a spolupráce.

Nakonec v něm mimo jeho volební tým zůstali jen Milan Haškovec, Petr Kašný a Rostislav Votík. "Vždycky to může být lepší i horší, ale tímhle jsem mile překvapen," pochvaloval si Hašek po volbách. Až nejbližší čtyři roky ale ukážou, zda vysoká očekávání dokáže naplnit také v praxi.

Což ostatně trefně potvrdil svým prohlášením internacionál Karel Poborský, jeden z nových členů výkonného výboru: "Je na čase přestat mluvit a začít tvrdě pracovat."

[ 28. 6. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]