Slovan Bratislava i Celtic doma v předkole prohráli

Vedle fotbalistů Slavie včera do 3. předkola Ligy mistrů zasáhla další sedmička českých hráčů. Nejblíže k postupu má Zdeněk Pospěch, jehož FC Kodaň vyhrál 3:1 nad norským Stabaekem. Naopak velké starosti má Slovan Bratislava, který pod vedením českého kouče Dušana Uhrina staršího prohrál doma 0:2 s Olympiakosem Pireus. Vyřazení hrozí i poslednímu vítězi Poháru UEFA Šachtaru Doněck, který překvapivě doma jen remizoval 2:2 s Temešvárem a na hřišti soupeře se musí pokusit vyhrát.

Kodaň potvrdila dobrou formu a norskému soupeři nedala šanci. Dvěma góly se o výhru zasloužil brazilský útočník Santin. Pospěch u toho byl po celé utkání, naopak Libor Sionko nebyl pro zdravotní problémy v nominaci k zápasu.

Zatímco Kodaň bude v odvetě na soupeřově hřišti hlídat dvoubrankový náskok, Slovan Bratislava ho bude dohánět, což se zdá být nadlidský úkol. Proti řeckému mistrovi Olympiakosu Pireus se domácí příliš neprosadili, naopak český gólman David Bičík dvakrát brzy inkasoval. Celé utkání odehrál i český stoper Radek Dosoudil. Na závěrečnou čtvrthodinu pak nastoupila čerstvá posila z pražské Slavie Milan Ivana.

Překvapení se zrodilo v Doněcku, kde domácí Šachtar musel v závěru zachraňovat alespoň remízu 2:2 s Temešvárem. Za rumunský celek nastoupil v 26. minutě český útočník Lukáš Magera, za domácí odehrál celé utkání Tomáš Hübschman, který nezabránil dvěma gólům v síti favorita. Pro Šachtar by bylo vyřazení velkým zklamáním.

Domácí se v druhé půli pokusili zlepšit obranu nasazením stopera Čigrinského, čímž v podstatě vzdali možnost, že by ukrajinský reprezentant přestoupil do Barcelony, která o jeho služby již delší čas usiluje. V případě přestupu by totiž nemohl za španělský tým hrát v evropských pohárech.

Nerozhodně 1:1 skončil souboj Salcburku s Dinamem Záhřeb. Vyhecovaný zápas přinesl v závěru červenou kartu z ruky českého sudího Pavla Královce pro autora vyrovnávací branky hostů Mandžukiče. Nejlepší střelec Dinama tak bude v odvetě chybět a mohl by ho v základní sestavě nahradit Miroslav Slepička. Ten dnes stejně jako na druhé straně Patrik Ježek odehrál závěrečných 20 minut.

Liga mistrů, první zápasy 3. předkola:

Šerif Tiraspol (Mold.) - SK Slavia Praha 0:0
ŽK: Franca (Tiraspol). Rozhodčí: Kelly - Douglas, Hennessy (všichni Irsko). Diváci: 10 820.

FC Šerif Tiraspol: Namaško - Mamah, Nadson, Tarkvišvili, Rodriguez - Diedhiou (90. Volkov), Rouamba, Arbanas, Korněnko, Suvorov (65. Franca) - Balima
SK Slavia Praha: Hanuš - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hloušek - Janda (90. Volešák), Jarolím (66. Šenkeřík), M. Černý, Ragued, J. Černý - Vlček (85. Belaid).

Sporting Lisabon (Port.) - Twente Enschede (Niz.) 0:0
Rozhodčí: Brych - Schiffner, Christ

Ze sedadel diváky zvedla především 24. minuta, kdy po faulu brankaře Boschkera, který dostal za zákrok červenou kartu, nepromněnila nařízenou penaltu oporo domácího celku Moutinho.

Red Bull Salcburk (Rak.) - Dinamo Záhřeb (Chorv.) 1:1 (1:0)
Branky: 45. Zickler - 63. Mandžukič. ČK: 90.+4. Mandžukič. Rozhodčí Královec (ČR).

Do sestavy Salcburku naskočil do zápasu v 73. minutě záložník Partik Ježek, který vystřídal exslávistu Dušana Šventa. V útoku Dinama Záhřeb se v 72. minutě objevil Miroslav Slepička, který nahradil Papadopoulose.

Celtic Glasgow (Skot.) - Dynamo Moskva (Rus.) 0:1 (0:1)
Branka: 7. Kokorin. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Český fotbalista Milan Mišůn se neobjevil ani na lavičce domácího Celtiku.

Slovan Bratislava (SR) - Olympiakos Pireus (Řecko) 0:2 (0:2)
Branky: 2. Papadopoulos, 23. Leonardo. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).

Celý zápas odehráli za Slovan brankář David Bičík a obránce Radek Dosoudil. Na hřiště přišel v 74. minutě i exslávista Milan Ivana.

FC Curych (Švýc.) - NK Maribor (Slovin.) 2:3 (2:2)
Branky: 4. Vonlanthen, 29. Hassli - 12. a 22. Marcos, 50. Pavlovič. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

FC Kodaň (Dán.) - Stabaek IF (Nor.) 3:1 (2:0)
Branky: 11. Gronkjaer, 41. a 80. z pen. Santin - 58. Pálmi Pálmason. Rozhodčí Baskakov.

V dresu FC Kodaň odehrál celé utkání obrnce Zdeněk Pospěch, Libor Sionko nebyl ani na lavičce náhradníků.

Šachtar Doněck (Ukr.) - FC Temešvár (Rum.) 2:2 (0:1)

Branky: 61. Gladkij, 86. Fernandinho - 20. a 80. Bucur. Rozhodčí: Gonzalez (Šp.)

Za Šachtar odehrál celé utkání defenzivní záložník Tomáš Hübschmann. Útočník Temešváru Lukáš Magera přišel na hřiště ve 27. minutě, když v útoku vystřídal Parkse. Magera viděl v závěru zápasu i žlutou kartu.

APOEL Nikosie (Kypr) - Partizan Belehrad (Srb.) 2:0 (0:0)
Branky: 50. Milosavljevič, 85. Zewlakow. Rozhodčí: Kuipers (Niz.)

Levadia Tallinn (Est.) - DVSC Debrecín (Maď.) 0:1 (0:0)
Branka: 70. Leandro. Rozhodčí: Duarte Paitrao (Portug.).

Ventspils (Lot.) - BATE Borisov (Běl.) 1:0 (0:0)
Branka: 64. Čirkin. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

Posledním zápasek středečního programu je zápas Sporting Lisabon (Port.) - Twente Enschede (Niz.).