Jedenadvacítka si smlsla na mistrech Evropy

Čeští hráči do 21 let zvítězili v úterním čtvrtém kvalifikačním zápase o ME 2011 na hřišti Německa přesvědčivě 2:1. Obě branky českého týmu vstřelil brněnský útočník Rabušic, za domácí tým pak v nastaveném čase druhé půle snižoval Hummels.

Česká „lvíčata“ čekal dosud nejtěžší protivník ve skupině - stejně staří Němci, kteří v červnu zvítězili na ME ve Švédsku. Svěřenci Jakuba Dovalila ale v předchozích třech zápasech ještě nezaváhali a se skóre 12:0 tak jeli do Wiesbadenu s čistou hlavou a také cílem rozšířit bodové konto.

Jednadvacítka začala na půdě favorizovaného soupeře velmi aktivně a v první dvacetiminutovce nedovolila soupeři ohrozit Vaclíkovu branku. Hodně nejistý byl především německý pravý bek Schwaab, přes jehož stranu také padla vedoucí branka českých „lvíčat“. Češi rychle rozehráli autové vhazování, Hloušek nacentroval do vápna, kde ve skluzu zakončil přesně mezi tyče brněnský útočník Rabušic. Vedoucí gól českou reprezentaci povzbudil, ale Němci ve druhé polovině prvního poločasu hru srovnali a rovněž několikrát zahrozili.

Asi nejnebezpečnější byla střela útočníka Schiebera z 38. minuty, za kterou se gólman Vaclík jen ohlédl. Mladým Němcům se však v koncovce příliš nedařilo, když už překonali českou obranu, chyběl jim větší klid v zakončení. V dobré příležitosti se krátce po změně stran ocitl Naki, ale také on v rozhodující chvíli selhal a poslal míč do boční sítě české branky. Na druhé straně na sebe znovu ukázal v 56. minutě Hloušek, který nebezpečně vypálil z voleje a jeho pokus na poslední chvíli vytěsnil až německý brankář Sippel.

Zlom v utkání přišel dvacet minut před koncem, když v německém vápně upadl Hloušek a anglický sudí Attwell nařídil poněkud přísný pokutový kop pro česká „lvíčata“, navíc vyloučil faulujícího Celozziho. K exekuci pokutového kopu se postavil Rabušic, který nedal panenkovským způsobem v zakončení domácímu gólmanovi šanci. Německý výběr už v závěrečných minutách nenašel síly na zvrat utkání, pouze v nastaveném čase korigoval po úspěšně kopnuté penaltě Hummelse.

Svěřenci Jakuba Dovalila však po aktivním výkonu udrželi tříbodový zisk, v 5. kvalifikační skupině tak mají skvělou bilanci 4 zápasy a čtyři výhry, s celkovým skóre 14:1.

Skupina 5:

Německo - Česká republika 1:2 (0:1)
Branky: 90. z penalty Hummels - 21. a 70. z penalty Rabušic. Rozhodčí: Attwell - Matador, Collin (všichni Anglie). ŽK: Schwaab, Naki, Bastians, Boateng - Lecjaks, Čelůstka, Rabušic. ČK: 69. Celozzi (Něm.). Diváci: 6000.

Německo: Sippel - Schwaab (35. Sam), Höwedes, Hummels, Bastians - J. Boateng, Pezzoni (60. Schindler) - Celozzi, Kroos (72. Badstuber), Naki - Schieber.

Česká republika: Vaclík - Čelůstka, Mazuch, Suchý, Lecjaks (89. Heidenreich) - Gecov, Mareček - Vácha, Dočkal (82. Zeman) - Hloušek, Rabušic (74. Vošahlík).