Šestý hrací den anglické ligy ve zpětném zrcátku

Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů ze šestého kola anglické nejvyšší soutěže, ve kterém naplno bodovaly všechny týmy z "velké čtyřky".

Situace Portsmouthu začíná být kritická

Ani na šestý pokus se fotbalistům Portsmouthu nepodařilo získat první ligové body. Ačkoliv zápas ve Villa Parku se dá označit za papírově těžší, Aston Villa v této sezóně ještě nenašla úplně optimální pohodu a zápas s Pompey to rozhodně potvrdil. Beznadějně poslední tým tabulky totiž nehrál hůře než soupeř, ale potopil se prakticky sám dvěmi zbytečnými chybami v obraně. A když se k tomu přičte naprostá střelecká impotence, spadly tři body svěřencům Martina O’Neilla přímo do klína.

„Jsem z té prohry velmi zklamaný, protože zápas jsme nezvládli kvůli zbytečným chybám. Hráči si vykopali vlastní hrob. Dva naprosté zkraty v obraně znamenaly dvě branky soupeře a rozhodnutí utkání. Samotný výkon však špatný nebyl a měli jsme i pár šancí. Snad to značí zlepšení a už nás konečně čekají světlé zítřky,“ okomentoval utkání kouč hostí Paul Hart.

„Bylo to těžké utkání, hlavně ve druhé půli. Tým však ukázal skvělého vnitřního ducha a došel si pro tři body. Za tuto výhru jsem opravdu šťastný, špatný vstup do sezóny už je za námi a v týmu opět vládne vítězná nálada,“ neskrýval radost domácí lodivod Martin O’Neill.

Burnley doma stále stoprocentní

Jako den a noc se střídají výkony nováčka z Burnley v závislosti na tom, zda hraje doma či venku. Zatímco ze tří venkovních utkání na půdách Stoke, Liverpoolu a Chelsea nezískali Clarets jediný bod s celkovým skóre 0:9, doma mají ze tří zápasů tři výhry a mezi ně si mohou s pýchou zařadit i skalp úřadujícího mistra Manchesteru United. V posledním ligovém utkání si pak poradili s dalším nebezpečným a ambiciózním soupeřem – Sunderlandem.

Svěřenci Owena Coyla sice byli zejména ze začátku utkání pod optickým tlakem, ale zbytečný faul Antona Ferdinanda v pokutovém území a proměněná penalta Grahama Alexandera jim dala křídla. Nejlepšímu střelci Black Cats Darrenu Bentovi se ještě do poločasu podařilo po pěkné akci srovnat, ale dvě branky Davida Nugenta z druhé půle už Sunderland poslaly do kolen. Nugent je přitom v Burnley pouze na hostování z Portsmouthu, ale sám už se nechal slyšet, že by do týmu rád odešel natrvalo.

„Vždy jsem Davidovi věřil, je to špičkový útočník. V Portsmouthu se trošku trápil, proto teď potřebuje nabrat ztracené sebevědomí. Po příchodu na hřiště okamžitě spolupracoval s ostatními, těžil z jejich práce a nakonec dal i dva krásné góly. Je radost mít takového hráče v týmu,“ pěl ódy na Nugenta kouč Burnley Owen Coyle.

Trenér Steve Bruce byl spokojen jen s první půlí: „V prvním poločase jsme hráli dobře, ale ten druhý už byl o poznání horší. To je nejslabší stránka naší hry v této sezóně, neumíme hrát celých 90 minut dobrý fotbal. V druhé půli jsme zkrátka nehráli s takovým nasazením.“

Liverpool vyhrál, ale Hammers jej pořádně potrápili

Zápas na Upton Parku mezi West Hamem a Liverpoolem přinesl opravdu zajímavou podívanou. Domácí byli v první půli svému individuálně kvalitnějšímu soupeři více než vyrovnaným soupeřem, ale nakonec podlehli. Přesto utkání přineslo kouči Gianfrancu Zolovi mnoho pozitivních faktů, mezi ně patří například výkon mladého Zavona Hinese, jenž svou rychlostí dělal soupeři značné problémy a v první půli zařídil i penaltu.

„Hráči do toho dali vše, nemůžu jim nic vyčíst. Bylo to vyrovnané utkání, ale soupeř měl trochu navrch. Ve druhé půli už jsme nestačili fyzicky a oni toho využili. I přesto však zůstáváme pozitivně naladěni,“ hodnotil utkání mladý trenér Zola.

„Ukázali jsme skvělého týmového ducha a touhu po výhře. Vyhráli jsme počtvrté za sebou, to je dobré znamení. Zápas to byl těžký, ale my udělali vše proto, abychom ho dotáhli do vítězného konce,“ uzavřel hodnocení španělský stratég Rafael Benitez.

Derby v Manchesteru naplnilo očekávání

Magnetem 6. kola anglické ligy bylo bezesporu utkání mezi Manchesterem United a Manchesterem City. Derby mělo díky mohutnému letnímu posilování Citizens mnohem větší náboj než v předchozích letech a rovněž kauza Emmanuel Adebayor celou situaci před zápasem rozhodně neuklidňovala. Někdy se stává, že v případech velkého očekávání pak přichází stejně velké zklamání, ale pro utkání na Old Trafford to naštěstí neplatilo.

Samotný zápas přinesl vyjma velkého fotbalového představení hned sedm branek a pořádnou dávku napětí. Domácí United šli třikrát v utkání do vedení, ale Citizens dokázali třikrát srovnat. Na poslední branku Michaela Owena však už zareagovat nestihli. I proto, že padla až v šesté minutě nastavení, ačkoliv rozhodčí signalizoval pouhé čtyři minuty nad řádnou hrací dobu. Trenér Mark Hughes i proto po skončení utkání šel za hlavním rozhodčím a domáhal se vysvětlení, avšak na výsledku už nikdo nic nezmění.

Na druhou stranu pravdou zůstává, že United si výhru zasloužili. Zejména za stavu 2:2 měli značnou územní převahu a akcie hostí držel skvělými zákroky jen brankář Shay Given, jenž bude ještě dlouho ve snech strašit Dimitara Berbatova. Právě bulharský kanonýr si totiž na Givenovi hned dvakrát vylámal zuby, když promarnil své gólové příležitosti.

Citizens navíc dvě ze svých tří branek vstřelili po nevysvětlitelných chybách soupeře. U první branky zcela pohořel brankář Ben Foster, jenž podcenil souboj na hranici pokutového území a daroval soupeři míč. Při třetím gólu zase jindy neomylný stoper Rio Ferdinand zcela laxně odehrál míč k nohám Martina Petrova a dovolil tak soupeři rychlý brejk, který skončil za Fosterovými zády.

Ačkoliv parta kolem Hughese tedy poprvé v sezóně klopýtla, rozhodně nemusí být zklamaná. Dokázala totiž, že při troše štěstí dokáže hrát vyrovnanou partii i s jedním z nejlepších klubů Anglie a vlastně i celé Evropy. Prohra vzhledem k průběhu utkání rozhodně mrzí, ale Citizens potvrdili, že boj o Ligu mistrů je z jejich pohledu zcela reálnou záležitostí. A to je vzhledem k umístění v loňské sezóně značný progres.

Chelsea v londýnském derby lehce zdolala Tottenham

Pokud derby v Manchesteru očekávání naplnilo, tak pak londýnský souboj zlehka pokulhával. Pořádný vypjatý a silový fotbal se hrál jen první hodinu utkání, po druhé brance Chelsea totiž Tottenham zcela odpadl a přenechal režii hry domácímu mužstvu. Ale nepředbíhejme a vraťme se na začátek.

V tom poněkud překvapivě dominovali hostující Spurs a svým rychlým přechodem do útoku dělali obraně Blues nemalé problémy. Zejména rychlíci Aaron Lennon a Jermain Defoe rozhýbávali domácí beky způsobem, ze kterých poté mohli těžit ostatní hráči. Jenže Tottenham svou převahu gólově nevyjádřil a tak byl ztrestán inkasovaným gólem. Když pak ve druhé půli rozhodčí Howard Webb neodpískal penaltový zákrok Ricarda Carvalha a naopak Chelsea navýšila skóre, bylo rozhodnuto.

„Hráči odvedli kus dobré práce, jinak bychom přece nevyhráli 3:0. Co se týče té penalty, nevím, neviděl jsem to a tyto situace má na starosti sudí. Nerad mluvím o výkonu rozhodčích, mou starostí jsou jen výkony hráčů,“ hodnotil zápas trenér Chelsea Carlo Ancelotti.

Trenéra Redknappa logicky rozzlobila penaltová situace. „Rozhodčí Webb nás poškodil už minulou sezónu v zápase s Manchesterem United. Tehdy se za svou chybu omluvil, ale dnes udělal další. Robbie Keane doplatil na to, že nespadl hned po souboji s obráncem, ale snažil se to ustát. Přesto se jednalo o jasnou penaltu. A pokud Keane filmoval, proč nedostal kartu?“