Šok pro mistra, Eden byl dobyt podruhé za sebou

[b]Aktualizováno[/b]. Tým pražské Slavie prohrál v pondělní dohrávce 12. kola I. ligy na domácí půdě v Edenu s týmem Olomouce 1:2. Hosté měli díky brankám Hořavy ve 3. a Šultese ve 30. minutě už dvougólový náskok, ve 34. minutě snížil na 1:2 Hloušek, ale Slavii se přes obrovský tlak nepodařilo zápas zvrátit.

Do sestavy Slavie se vrátil po šesti letech Rudolf Skácel - v roce 2003 z ní odešel do Olympique Marseille a od té doby vstřídal dresy Panathinaikosu Atény, Heart of Midlothian, Southamptonu, Herthy Berlín - a postavil se na levou stranu zálohy, takže červenobílí měli na levé straně své formace tři klasické leváky za sebou. Při velké marodce, na níž přibyli Trapp a Šenkeřík, dostal na pravé straně středové řady od začátku šanci Grajciar a do útoku se znovu postavilo duo Naumov, Hloušek.

Už ve 3. minutě Eden ztichl. Záložník Kaščák odcentroval z levé strany, stopeři Slavie si zřejmě neuvědomil, že zápas už běží, a defenzivní středopolař Tomáš Hořava hlavou poslal míč k tyči po levé ruce bezmocného brankáře Vaniaka. Hned vzápětí mohl vyrovnal Hloušek hlavou, ale míč skončil v rukách dobře postaveného pětatřicetiletého gólmana hostí Tomáše Lovásika. Slávisté vytrvale útočili, ale kontry Olomouce byly velmi nebezpečné. V 16. minutě mohl dát Hořava svůj druhý gól, ale prudká rána vypálená těsně před šestnáctkou proletěla nad břevnem. V 17. minutě na sebe poprvé upozornil Skácel, z jehož centru Hloušek vystřelil nad.

Slávisté zesilovali tlak, ale gól přišel ve 30. minutě na druhé straně. Mezi stopery si na vysoký centr naskočil Ordoš, vyhrál hlavičkový souboj se Suchým a Šultes tísněný Vomáčkou špičkou kopačky dopíchl míč na 0:2. To už bylo pro slávisty velmi vážné varování a jejich nápor až do konce poločasu byl takřka drtivý. Ve 32. minutě Suchý po rohovém kopu hlavičkoval do břevna, ve 34. minutě pro změnu Suchý předložil gólovou přihrávku Hlouškovi, a ten snížil pohotově na 1:2. Ve 38. minutě po centru Skácela Suchý trefil opět tyč a Lovásik pak balón se štěstím chytil. Ve 44. minutě se řítil na branku Hloušek a Janotka ho musel chytit rukama. Jako poslední hráč, který fauloval hráče v gólové šanci, měl vidět podle pravidel červenou kartu.

Druhý poločas byl jednoznačně v režii Slavie. Útočila ze všech sil, měla sedm vyložených šancí, nastřelila další dvě tyče, vyslala celkem během zápasu 32 střel směrem k olomoucké brance - z toho 11 do prostoru mezi tyče - ale veterána Lovásika červenobílí překonat nedokázali. Byl jednoznačně mužem utkání. Už ve 46. minutě neuvěřitelným reflexem vyrazil Naumovovu teč Hlouškova centru, vyrazil v 58. minutě Hlouškovu hlavičku do břevna a pak míč kryl. V 84. minutě chytil mimořádným zákrokem další hlavičku Hlouška. Tyč mu pomohla také po střele výborně hrajícího Skácela. Od 61. minuty se Olomoučtí bránili v deseti, protože záložník Kaščák dostal za faul na Grajciara druhou žlutou kartu a po červené musel jít do šaten. Hosté měli po přestávce z protiútoků jen dvě příležitosti. Stoprocentní možnost neproměnil střídající Petr a Šultesovu střelu srazil Vomáčka.

V 88. minutě mířila do prázdné branky Olomouce střela Vomáčky a stoper Dreksa ji zastavil rukou. Rozhodčí Kovařík však situaci posoudil jako nastřelenou ruku.

Slavia utrpěla na podzim druhou porážku na domácím stadionu.

Gambrinus liga, 12. kolo:

SK Slavia Praha - SK Sigma Olomouc 1:2 (1:2)

Branky: 34. Hloušek - 3. Hořava, 30. Šultes. Rozhodčí: Kovařík - Zlámal, Wilczek. ŽK: Vomáčka - Janotka, Kaščák, Dreksa, Škerle, Lovásik, Ordoš. ČK: 61. Kaščák (Olomouc). Diváci: 9150.

SK Slavia Praha: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, D. Hubáček (46. Krajčík) - Grajciar (77. S. Vlček), Ragued, Belaid (71. Vasiljevič), Skácel - Naumov, Hloušek. Trenér: Karel Jarolím.

SK Sigma Olomouc: Lovásik - Janotka, Škerle, Dreksa, Onofrej - Rossi, Kaščák, Hořava (87. L. Bajer), M. Hubník (53. Petr) - Ordoš, Šultes (69. Štěpán). Trenér: Zdeněk Psotka.