Šesté kolo EL: Sparta vs. Kodaň - kdo s koho?

50:50. Tak hodnotí zástupci obou mužstev postupové šance Kodaně i Sparty ve středečním utkání. Sparťané vědí, že nemohou připustit nic jiného, než vítězství a tedy postup. Stejně však smýšlejí i hosté, pro které je po fiasku v Lize Mistrů postup povinností. Pojďme si připomenout cestu, která oba dva týmy svedla až k rozhodující bitvě v Praze.

Třetí předkolo Ligy Mistrů

Kodaň byla, jako dánský mistr, nasazena až do čtvrtého předkola a mohla tedy pouze sledovat bitvu Sparty s Panathinaikosem Atény.

Letenští v domácím prostředí, hnáni fantastickým publikem, předvedli takřka heroický výkon, svého soupeře v čele s Djibrilem Cissém přehráli a pozásluze zvítězili. Skóre otevřel Jan Holenda, který tak načal svůj podzimní gólový festival. Druhý zásah přidal Kamil Vacek, a když následně Cissého penaltu fantasticky kryl Blažek, zdálo se, že Sparta v klidu dokráčí za vítězstvím. V druhé půli sice hosté snížili, ale Luboš Kalouda v závěru krásnou ranou stanovil závěrečné skóre 3:1.

Odveta se letenským nevydařila. V Aténách inkasovali těsně před poločasovou přestávkou a další dva góly řeckého týmu po pauze znamenaly, že se do čtvrtého předkola Ligy Mistrů podívá právě Panathinaikos.

Play-off Ligy Mistrů (čtvrté předkolo)

Utkání Kodaně s Apoelem Nikósie mělo být prakticky formalitou, dánské hlavní město se pomalu ale jistě začínalo těšit na základní skupinu milionářské soutěže.

První utkání, hrané na Parken Stadionu, to dokazovalo. Domácí byli aktivnější, více drželi míč a vypadalo to, že s Kypřany nebudou mít větší problémy. Když v 54. poslal Wendtův centr do sítě Zdeněk Pospěch, bylo o osudu utkání takřka jasno. Z velkých šancí se pak nedokázal prosadit Brazilec Almeida a tak si Apoel z Kodaně odvezl pouze jednogólovou porážku...

...která se ukázala jako klíčová. Fotbalisté dánského týmu se ještě ani nerozhlédli po Nikosijském stadionu a už ve druhé minutě inkasovali z kopačky Kosowského. Když v osmnácté minutě zvýšil z pokutového kopu Michail už na 2:0, bylo jasné, že kodaňští už dávno netřímají otěže utkání ve svých rukou. N'Doye sice o čtyři minuty snížil a opět posunul FC blíže k postupu, ale druhý Michailův zásah rozhodl, že se do základní skupiny Ligy Mistrů podívá právě Apoel.

Play-off Evropské ligy (čtvrté předkolo)

Protože se Kodaň rozloučila s Ligou Mistrů ve čtvrtém předkole, byla nasazena až do základní skupiny Evropské ligy. Tu si však museli Pražané ještě vybojovat - los play-off EL jim přiřkl slovinský Maribor.

Roman Hubník označil výkon ve Slovinsku jako ten nejpoctivější, jaký od letenského týmu kdy viděl. A měl pravdu. Domácí sice měli míč na svých kopačkách častěji, k viditelnému ohrožení Matúše Kozáčika v brance Sparty se ale nedostali. Naopak na druhé straně se míč v síti třepotal - a hned dvakrát. Ve 29. a 87. minutě se trefil Bony Wilfried a zařídil cennou výhru 2:0.

Domácí odveta už tak postrádala patřičnou dramatičnost, zvlášť když nezastavitelný Bony už ve čtvrté minutě poslal Spartu do vedení. Výsledek sparťané už v klidu udrželi a mohli se těšit na los základní skupiny Evropské ligy.

1. kolo základní skupiny K

Sparťanský debut v Evropské lize obstaralo domácí střetnutí s PSV. Domácí byl aktivnějším týmem a holandské mužstvo chvílemi přehrávali. Hubníkův úvodní gól, který padl až v 76. minutě odstartoval vlnu euforie, kterou však v zápětí utnul svým prvním zásahem Reis. Když v 88. minutě znovu poslal domácí do vedení Zeman, vypadalo to, že se PSV poveze domů s prázdnou. Pak však přišla chvíle skotského rozhodčího McDonalda, který v nastaveném čase odpískal Bonyho faul ve vápně a obral tak Spartu o cenné vítězství.

Naopak Kodaň si z prvního utkání ve skupině neodnesla ani bod. Cestovala do rumunské Kluže, kde čelila domácímu CFR, které, mimo jiné, v loňské sezoně dokázalo získat cenné vítězství v Lize Mistrů na půdě AS Řím. I v domácím prostředí byli klužští nebezpeční a v druhém poločase brankami Culia a Traorého vybojovali tři body - a poprvé a naposled se posunuli do čela skupiny K.

2. kolo základní skupiny K

V druhém kole se Sparta a Kodaň střetly spolu na hřišti dánského týmu. Utkání nepřineslo příliš vzrušení, z nudy publiku vytrhla jen nebezpečná Holendova rána, se kterou si domácí golman Wiland s problémy vytěsnil mimo tyče. Utkání rozhodl prakticky jedinou střelou na Blažkovu branku domácí N'Doye. Vašek Kadlec mohl v samém závěru vystřelit Spartě bod, ale tváří v tvář Wilandovi selhal.

3. kolo základní skupiny K

Spartu čekala nevyzpytatelná Kluž, která zavítala do GENERALI Areny. Domácí utkání ale zvládli a připsali si domácí vítězství v základní skupině evropského poháru po neuvěřitelných šesti letech. O vítězství nad rumunským týmem rozhodli už v první půli - výhru zařídili Hubník s Kuckou.

Kodaň si druhé vítězství nepřipsala, v Eindhovenu podlehla 0:1. Do utkání v Holandsku vstoupila s velkým důrazem na obranu a defenzivní blok dlouho slavil úspěch. Ovšem jen do té doby, než byl v pokutovém území sražen Reis a sám dostal příležitost kopat pokutový kop. Ten sice neproměnil, ale když v 72. minutě vsítil jediný, rozhodující gól, mohli mu spoluhráči s úlevou odpustit.

4. kolo základní skupiny K

Hororovější zápletku sparťanského zápasu v Kluži by nenapsal ani sám Hitchcock. Sparta hlučné rumunské publikum umlčela dvěma rychlými Holendovými zásahy na začátku utkání, a když se nechal vyloučit domácí Muresan, mohla dovést zápas do klidného konce. Po chybě Řepky ale Traoré snížil. Když byl před koncem vyloučen navíc Mara, rumunští diváci začali pomalu opouštět stadion. V nastaveném čase ale po nedorozumění ve sparťanské obraně z otočky vyrovnal Dubarbier. Chvíli nato se na brankáře Clara řítil Zeman, nastřelil ale pouze tyč. Rozhodnutí přinesl až rychlý brejk v páté minutě nastavění, který proměnil Bony Wilfried a rozhodl o vítězství Sparty 3:2.

Kodani v domácím zápase s PSV vyšel první poločas, který dánský mistr vyhrál Gronkjaerovým gólem 1:0. V druhém poločase srovnal Dzudzak, ale domácí stále sahali po třech bodech. Hutchinsonův pokus ze samého závěru vytěsnil na brankové čáře Lazović.

5. kolo základní skupiny K

Sparťané v zápase v Eindhovenu vsadili na defenzivu a to se jim 90 minut vyplácelo. Nesčetné centry před Blažka obrana v čele s Řepkou a Hohenederem odvracela, avšak v útoku Sparta nehrozila. Rozhodnutí přinesl až centr v nastaveném čase, který do sítě poslal hlavou Engelaar.

Kodaň v domácím prostředí v klidu přehrála odevzdanou Kluž. Rumunský tým živil už pouze teoretickou naději na postup a na jeho výkonu to bylo znát. Domácí rozhodli už v prvním poločase. Nejprve Clara překonal Vingaard a několik minut nato i z přímého kopu N'Doye.