Co bude s brazilskými hráči v Brně?

Co bude s brazilskými hráči v Brně?

Když máte v týmu tři Brazilce, tak to ještě neznamená, že na trávníku roztančí fotbalovou sambu. O tom se na podzim přesvědčilo vedení 1. FC Brno. Teď přemýšlí o tom, jak s trojicí kanárků naloží dál.

Letní příchod brazilských fotbalistů Léa a Dalma vzbudil poměrně velkou pozornost. Solidní reference dávaly fanouškům naději, že by oba mohli v příštích letech táhnout ofenzivu 1. FC Brno. A to už v klubu působil jejich krajan Elton Lira, který měl za sebou celkem slušné jaro. „Dalmo má výborné fyzické předpoklady, Léo je zase kreativní hráč. Věřil jsem, že nám v ofenzivě pomůžou,“ vzpomíná trenér Miroslav Beránek.

Na podzim však obě brazilské posily zklamaly. V zápasech se nedokázaly vypořádat s tvrdostí českých obránců a nijak zvlášť nezářili ani na tréninku. U subtilního Léa se to asi dalo očekávat, u urostlého Dalma to spíš překvapuje. Přitom kdo třeba viděl jeho nechytatelnou dělovku v letní přípravě s Trnavou nebo téměř stejně razantní gólovou hlavičku v Ostravě, tak si mohl myslet, že Brno získalo hrotového útočníka, jakých česká liga dosud mnoho neviděla. Jenže pak přišel třeba další zápas, kdy si Dalmo nedokázal zpracovat jediný balon a jeho technika připomínala všechno jiné, jen ne tu brazilskou.

„Oba jsou pro mě obrovským zklamáním,“ přiznává Beránek. „Absolutně se nezadaptovali na české poměry. Vůbec nepochopili, že fotbal je tady o tvrdosti. A bohužel se nepřizpůsobili ani kabině,“ dodává kouč, jenž si od obou kanárků hodně sliboval.

Po příchodu do Brna přitom Léo i Dalmo mluvili o tom, že by se chtěli z Brna co nejdříve posunout do nějaké kvalitnější evropské soutěže. „Chtěli by se v Evropě prosadit, ale to, co pro to dělali, tomu neodpovídalo. Když přijdete do ciziny, tak musíte být nejlepší. A k tomu se musíte přizpůsobit místním podmínkám. Když se budu vymlouvat, že se tady hraje moc tvrdě, tak jsem sem vůbec neměl chodit,“ říká Beránek.

Další nepříjemností bylo, že dva noví Brazilci jako by trochu stáhli sebou i Eltona. Ten byl před jejich příchodem na dobré cestě, aby se integroval do brněnské kabiny, jenže na podzim musel spíš dělat chůvu svým dvěma krajanům. A ti tak trochu zneužívali toho, že Elton umí česky lépe než oni a všechno za ně vyřídí. „Myslel jsem si, že příchod krajanů Eltona nakopne a oni se s ním svezou. Bohužel to dopadlo přesně naopak. Asi všichni to viděli na hřišti a my jsme to navíc viděli i v kabině,“ přiznává Beránek.

Nyní v klubu řeší, co bude s brazilským triem dál. Momentálně jsou všichni tři doma na dovolené, ale je otázkou, kolik se jich vrátí zpět na zahájení zimní přípravy. „K tomu bych se teď nechtěl vyjadřovat. Ale hledají se nějaké možnosti, momentálně i přímo v Brazílii. Oni sami by to asi také uvítali, protože si asi představovali, že to tady pro ně bude snadnější,“ připouští Beránek možnost, že by portugalština už na jaře nemusela být v brněnské šatně slyšet.

Mají české kluby sázet na Brazilce?

Míčová technika a kreativita špičkových brazilských fotbalistů je obdivuhodná. Jenže ne každý Brazilec je zrovna Kaká nebo Ronaldinho. A je takřka nulová šance, že právě někdo takový skončí v české lize. Při dnešním propracovaném skautingu špičkových klubů je prakticky nemožné, aby nějaký výrazný talent zůstal neodhalen. A po finanční stránce samozřejmě české kluby nemohou konkurovat těm nejlepším a bohužel asi ne ani těm průměrným.

Celkem trefně to nedávno vystihl Josef Csaplár. „Ti nejlepší Brazilci hrají ve špičkových západoevropských klubech. Další míří v posledních letech do Ruska a na Ukrajinu, kde jsou zajímavé finanční podmínky. Pro hráče třetí kategorie je pak lákavější zůstat doma v brazilské lize. No a ten zbytek zkouší štěstí třeba v české lize,“ odhalil trochu smutnou realitu zkušený kouč.

Kluby ovšem občas sednou na lep hráčským agentům, kteří se samozřejmě snaží své klienty co nejlépe udat. Když například do Slavie přišel pravý obránce James Dens, zdálo se, že to bude pomalu nový Cafu. Jenže teď už tohoto kroku v Edenu litují. „Viděli jsme ho na několika DVD a vypadal famózně. Ale to byl asi někdo úplně jiný… Poté, co jsem nahlédl do zákulisí celého obchodu, tak už pan Bielik do Slavie žádného hráče nepřivede,“ uvedl pro prosincové vydání časopisu Hattrick slávistický ředitel Petr Doležal.

Existují ale i případy, kdy se angažování brazilských fotbalistů vyplatilo. Šťastnou ruku měla například v létě 2004 Opava. Útočník Batista tehdy nastřílel na podzim pět branek, další dvě přidal Melinho, který se stal špílmachrem mužstva. Bohužel pro Opavu přišli oba jen na hostování a po finančních problémech klubu už po půlroce odešli. Batista od té doby střílí branky v ukrajinské lize (momentálně v týmu Karpaty Lvov), Melinho se stal později hvězdou Sigmy Olomouc a nyní působí v německém Koblenci.

Právě v Olomouci si na Brazilce nemohou stěžovat. Melinhovi dělal parťáka nejdříve útočník Gaucho, který si nevedl špatně a později zamířil přes Slavii do Slovanu Bratislava. A ještě větší výhrou byl příchod defenzivního univerzála Daniela Rossiho, jenž patří k pilířům současné Sigmy. Z dalších se v české lize výrazněji prosadili Adauto ve Slavii či Gomes v Drnovicích. V letošním ligovém ročníku jsou pro své týmy přínosem například Hudson z Českých Budějovic nebo Rodrigues z Příbrami.

Trio Brňanů do této kategorie bohužel nepatří. Ale u Jihoameričanů či Afričanů je to v českých podmínkách vždy tak trochu sázka do loterie. O těch nejlepších si můžeme nechat jen zdát a u dalších jsou informace většinou dost povrchní. Navíc se dá těžko odhadnout, jak se kdo dokáže aklimatizovat v úplně jiném prostředí, než na jaké byl zvyklý. Někomu se to nepodaří vůbec, někomu naopak hned, někdo potřebuje třeba půlrok. Do které kategorie budou patřit brněnští Brazilci? Už víme, že druhá to nebude…