Manchesteru pomohly tři vlastní góly Portsmouthu

Mužstvo Manchesteru United se vysokou výhrou 5:0 nad posledním Portsmouthem probojovalo do čela anglické ligy. Trápící se hosté jim zisk tří bodů hodně ulehčili, když si dali hned tři vlastní branky. Manchester má v čele tabulky náskok jednoho bodu před Chelsea, která má zápas k dobru.

Manchester se proti Portsmouthu dlouho trápil, ale v závěru poločasu ho vysvobodil Wayne Rooney, který se prosadil zblízka hlavou a zaznamenal svůj 21. gól v sezoně, čímž si vyrovnal osobní rekord. Zároveň se prosadil podesáté z posledních 13 duelů proti Portsmouthu.

Hra hostů, kteří prožívají nejhorší sezonu v historii klubu, se poté úplně rozpadla a Manchester si vytvářel jednu šanci za druhou. Navíc mu pomáhalo i štěstí, když obránci Portsmouthu nešťastně tečovali pokusy Naniho a Carricka do vlastní sítě. Stoper Wilson si pak dokonce napálil centr přímo pod břevno vlastní branky.

Liverpool i podruhé v sezoně zvítězil v derby s Evertonem. Domácí výhru 1:0 vybojoval v dlouhém oslabení poté, co hrál od 34. minuty bez vyloučeného obránce Sotirise Kyrgiakose. Přesto počtvrté za sebou udržel čisté konto.

Liverpoolské derby patří k nejvyhrocenějším utkáním vůbec, což se potvrdilo i dnes. V závěru první půle do sebe zajeli Kyrgiakos s hostujícím Fellainim, který musel po střetu kvůli zranění nohy vystřídat. Řecký bek byl vyloučen. V posledních sekundách viděl červenou i hostující Pienaar - posledních jedenáct vzájemných soubojů tak vidělo hned deset vyloučení.

Vyloučení paradoxně pomohlo spíše oslabenému Liverpoolu. Deset minut po změně stran zahrál Gerrard výborně rohový kop, Kuijt vyhrál souboj s obráncem i brankářem a hlavou vstřelil 50. gól v dresu Liverpoolu. Everton vyrovnat nedokázal a přišel o devítizápasovou sérii bez porážky, která začala po listopadové prohře právě s Liverpoolem.

Liverpool se po výhře dostal na čtvrté místo zaručující Ligu mistrů, jelikož Tottenham doma uhrál s Aston Villou jen bezbrankovou remízu. Po celý zápas měl sice velkou převahu a vyslal 28 střel, gólu se však nedočkal. "Kohouty" tak může těšit alespoň to, že popáté za sebou doma udrželi čisté konto a neinkasovali již 537 minut. Blíží se tak svému rekordu z minulé sezony, kdy doma neinkasovali v šesti zápasech po sobě.

V novém roce se daří Stoke, které neprohrálo již sedmý soutěžní zápas v řadě. Dnes si poradilo snadno 3:0 s Blackburnem, před který se posunulo v tabulce na 11. příčku.

Desetizápasové čekání na výhru ukončil Hull, který doma překvapivě porazil Manchester City 2:1. Dostal se tak z míst bezprostředně hrozících sestupem, kam naopak spadl West Ham. Ten se proti Burnley spoléhal na čerstvé posily v útoku, ovšem McCarthy ani Mido se neprosadili. Povedlo se to až třetímu z nově příchozích Illanovi, který ale jen mírnil porážku na 1:2. Burnley vyhrálo poprvé po 13 zápasech.

Anglická liga - 25. kolo:

Liverpool - Everton 1:0 (55. Kuijt)
Bolton - Fulham 0:0
Burnley - West Ham United 2:1 (14. Nugent, 55. Fox - 81. Ilan)
Hull - Manchester City 2:1 (31. Altidore, 54. Boateng - 59. Adebayor)
Manchester United - Portsmouth 5:0 (40. Rooney, 45. vlastní Van der Borre, 59. vlastní Hughes, 62. Berbatov, 69. vlastní Wilson)
Stoke - Blackburn 3:0[/b (8. Higginbotham, 45. Sidibe, 67. Etherington)
Sunderland - Wigan 1:1 (64. Jones - 20. Diame)
Tottenham - Aston Villa 0:0