V Košťálově éře přišel ČMFS o 45 milionů korun

V Košťálově éře přišel ČMFS o 45 milionů korun

[b]Aktualizováno.[/b] Českomoravský fotbalový svaz v éře před nástupem současného vedení prohospodařil chybnými transakcemi 45 milionů korun. Vyplývá to z auditu hospodaření, které si zadalo nové vedení svazu s předsedou Ivanem Haškem.

Jeho předchůdci prý mohli uspořit několik desítek milionů korun, pokud by se chovali hospodárněji. Už v pátek HN informovaly, že dceřiná marketingová společnost STES přišla neefektivní činností o 30 milionů korun.

Forenzní audit si zadal nynější výkonný výbor ČMFS a na svém posledním zasedání ho dostali jeho členové poprvé k nahlédnutí. Místopředseda Jindřich Rajchl tehdy naznačil, že nejsou vyloučeny kroky proti dřívějším činovníkům, pokud se ukáže jejich zavinění. Hospodářské noviny tvrdí, že podle auditu k pochybení došlo, stejně jako při hospodaření STES.

Mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený v reakci na zveřejněná čísla upozornil, že jde o závěry médií a nikoli ČMFS. Jeho zástupci hodlají podat informace na tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru 23. března.

"Do té doby se nehodláme nijak vyjadřovat k závěrům ohledně prohospodaření určité konkrétní částky určitými konkrétními osobami ani k dalším závěrům," uvedl Svěcený. Výkonný výbor pověřil v únoru nezávislou advokátní kancelář, aby zprávu auditorů důkladně prostudovala a navrhla řešení jednotlivých kauz a nedostatků, které zpráva vykazuje.

"Chceme ten úkol dokončit zodpovědně a se všemi souvislostmi. Nebudeme pod časovým tlakem žádné informace zjednodušovat nebo vytrhávat z kontextu," uvedl mluvčí.

Podle se Hospodářských novin auditoři pozastavili například nad výdaji spojenými se studií národního stadionu, které přesáhly 12 milionů korun. "Auditory zaráží, že navzdory jeho opakovaným prohlášením, že se svaz na vlastní výstavbě stadionu nebude podílet, choval se ve skutečnosti jako reálný investor," napsaly HN. Obchodní model byl podle auditu ve ve svých závěrech silně nerealistický.

Další neefektivně vynaložené sumy šly prý na odměny svazových funkcionářů a ztrátu 9,5 milionu způsobilo chybné rozhodnutí v kauze fotbalisty Martina Suse, jemuž svaz odmítl vydat transferkartu.

Kritiku sklidil i prodej nemovitosti v pražské Kozí ulici, na němž svaz podle auditu tratil osm milionů korun, protože byla vybrána až pátá nejvyšší nabídka. Přitom obavy z insolventnosti dalších uchazečů prý nebyly opodstatněné.