LM: Messi a jeho parta posunuli Barcelonu dál

[b]UPDATE 23:40.[/b] Poslední otázka rozluštěna. Středeční odvetné osmifinálové zápasy odtajnily poslední dva postupující týmy do čtvrtfinále Ligy mistrů. Velkým favoritem na vítězství v soutěži jsou hráči Barcelony, kteří se s přehledem kvalifikovali mezi osm nejlepších týmů Evropy po vysokém vítězství 4:0 nad Stuttgartem. Z postupu se raduje i Bordeaux s Jaroslavem Plašilem po druhé výhře nad Olympiakosem.

Výsledky osmifinále Ligy mistrů

Úvodní duel mezi Stuttgartem a Barcelonou skončil nerozhodně 1:1, což pro německý celek znamenalo před odvetou jediné, vstřelit na Nou Campu vstřelit branku. U6 od úvodních minut utkání ale bylo evidentní, že prim bude hrát domácí mužstvo. Katalánci nastoupili tradičně s trojicí útočníků. Thierry Henryho doplňovali ze stran Pedro Rodríguez a Lionel Messi.

Argentinský útočník opět potvrdil, že titul nejlepšího fotbalisty za uplynulý rok, mu rozhodně sluší. Messi totiž po hattricku do sítě Valencie v ligovém utkání překonal dvakrát i obranu Stuttgartu v čele s gólmanem Jensem Lehmannem. Zkušený německý brankář udržel čisté konto pouhých třináct minut, protože poté se dostal k míči právě Messi a nechytatelnou střelou pod břevno poslal favorita do vedení.

Stuttgart sice nepůsobil zcela zakřiknutým dojmem, ovšem Barcelona zužitkovala svou ofenzivní sílu do konce poločasu ještě jednou. Krásnou fotbalovou akci zakončil střelou do odkryté branky Pedro. I druhá půle byla zcela v režii svěřenců kouče Guardioly. Po hodině hry se podruhé prosadil Messi. Katalánci pak mohli svůj náskok zvýšit i při dalších šancích, ovšem trefili se až v závěru zápasu. V 89. minutě pečetil výhru domácích 4:0 mladíček Krkič.

Barcelona vysokým vítězstvím potvrdila roli favorita a s přehledem postoupila mezi osm nejlepších týmů v Evropě. O osudu utkání obhájce trofeje rozhodl už v prvním poločase, po kterém bylo o postupujícím prakticky rozhodnuto. Stuttgart neměl na nějaký obrat síly, naopak ve druhé půli ještě dvakrát inkasoval.

Ve čtvrtfinále i tři Češi

Po Tomáši Rosickém z Arsenalu a Tomáši Necidovi z CSKA Moska si ve čtvrtfinále Ligy mistrů zahraje i záložník Bordeaux Jaroslav Plašil. Český reprezentant totiž v dresu francouzského mistra v odvetě proti Olympiakosu Pireus hrál do 84. minuty, kdy byl nahrazen Serticem, a pomohl svému týmu k výhře 2:1. A jelikož i úvodní vzájemné měření sil vyznělo lépe pro svěřence kouče Laurenta Blanca, raduje se Bordeaux z postupu do čtvrtfinále.

Utkání začalo pěkně zostra a po pěti odehraných minutách se diváci dočkali gólu. Yoann Gourcuff totiž místo centru zvolil z trestného kopu přímou střelu branku a míč překvapivě skončil až za zády gólmana Olympiakosu Nikopolidise. První poločas jinak přinesl i další šance a pro branku řeckého týmu byl nebezpečný zejména právě střelec první branky Gourcuff.

Ani při druhém poločase se fotbalový fanoušek rozhodně nudit nemohl. Nejprve totiž v 58. minutě viděl po druhé žluté červenou kartu hostující útočník Matt Derbyshire, ovšem právě tato situace Olympiakosu paradoxně pomohla, protože střídající Kostas Mitroglou po autovém vhazování napáli míč do sítě gólmana Carrasa a srovnal na 1:1.

V 66. minutě byl navíc vyloučen také hráč Bordeaux Alou Diarra, jenže celek z Pireusu se gélo, který by ho katapultoval do čtvrtfinále, nedočkal. Spíše naopak. Svou první velkou šanci sice ještě Marouane Chamakh neproměnil, ale v 88. minutě využil centr Trémoulinase a zařídil Bordeaux vítězství 2:1 a klidný postup.

Odvetná osmifinálová utkání Ligy mistrů:

Bordeaux - Olympiakos Pireus 2:1 (1:0)

Branky: 5. Gourcuff, 88. Šammach - 65. Mitroglu.
Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
ČK: 68. Diarra - 60. Derbyshire.
Diváci: 28.000.
První zápas 1:0, postupuje Bordeaux.

FC Barcelona - Stuttgart 4:0 (2:0)

Branky: 13. a 59. Messi, 22. Pedro, 89. Krkič.
Rozhodčí: Hamer (Luc.).
Diváci: 88.543.
První zápas 1:1, postupuje Barcelona.

Postupující do čtvrtfinále Ligy mistrů:

Arsenal, Bayern Mnichov, Bordeaux, CSKA Moskva, FC Barcelona, Inter Milán, Manchester United, Olympique Lyon.

O složení čtvrtfinálových dvojic rozhodne páteční los v sídle UEFA v Nyonu. Čtvrtfinálové zápasy jsou na programu 30. a 31. března, odvety se hrají o týden později.