Sevilla konečně vyhrála, stále vede Real Madrid

Ani 30. kolo španělské ligy nepřineslo změnu na čele tabulky. Real i Barcelona totiž zvítězili a díky lepšímu skóre stále Primera División vládne celek z Madridu, který si přivezl všechny body ze Santanderu. Třetí místo si upevnila Valencia po hladkém vítězství nad Osasunou, pod vedením nového trenéra se po skalpu Tenerife raduje ze zisku tří bodů Sevilla.

Aktuální tabulka Primera División

Barcelona si na Nou Campu zahrála o ligové body s Bilbaem, které bojuje o evropské poháry. Do utkání nemohl kvůli zranění nastoupit útočník Zlatan Ibrahimovič, jeho místo tak zaujal mladík Jeffren, který svým prvním gólem ve 27. minutě poslal svůj tým do vedení. Athletic domácím nestačil a inkasoval ještě další tři branky, dvě od Bojana Krkiče. V závěru alespoň snížil porážku 1:4 gólem Susaeta.

Stejně jako minulý týden se do čela tabulky Katalánci vyhoupli jen na necelý den. Real hrál totiž svůj zápas až v neděli večer, nastoupil proti domácímu Santanderu. Racing se díky špatným výsledkům zřejmě nevyhne boji o udržení a body nezískal ani proti “Bílemu baletu.“ Svěřencům kouče Pellegriniho hodně pomohla 23. minuta, kdy po faulu Moratóna proměnil pokutový kop Cristiano Ronaldo. Vítězství hostů v poměru 2:0 pak pečetil ve druhé půli svým 24. gólem Goznalo Higuaín.

Stejně jako se na čele tabulky osamostatnil Real s Barcou, tak značný odstup si začíná vybudovávat na třetím místě také Valencia. Mužstvo kouče Emeryho třemi brankami ve druhém poločase srazili do kolen celek Osasuny, dvě branky vstřelil až v posledních minutách kanonýr David Villa. Netopýři využili bodové ztráty svého největšího konkurenta a bronzovém stupínku už mají osm kol před koncem osmibodový náskok.

Sevilla konečně zabrala

Mallorka totiž opět potvrdila, že na svém hřišti dokáže potrápit i ty největší nejsilnější týmy v soutěži, ovšem na hřištích soupeřů se jí tolik nedaří, což se potvrdilo se to také na hřišti dvanácté Almeríe. Domácí šli do vedení už po pěti minutách po trefě Ucheho a vedení drželi až do 88. minuty, kdy hostům zařídil remízu 1:1 střídající Webó. Mallorka je čtvrtá, stejně bodů má ale i pátá Sevilla.

Ta totiž konečně zabrala a po dlouhých sedmi kolech si do tabulky připsala tři body. O vítězství nad sestupem ohroženým Tenerife rozhodla Sevilla na svém hřišti prakticky už v prvním poločase, který díky brankám útočníků Kanoúutého a Luise Fabiána vedli už o dvě branky. Domácí měli zápas jasně pod kontrolou, navíc v 87. minutě pečetil jejich výhru 3:0 Carlos. Anadalúsané tak pod vedením nového kouče Álvareze zvítězili hned ve druhém utkání a zdá se, že se probudili právě včas.

O příčky zaručující účast v evropských pohárech se bude v Primera División zřejmě bojovat až do posledního kola. Jen dva body ztrácejí na pohárová místa po utkáních 30. kola hráči Villarrealu, kteří vyhráli na půdě předposledního Valladolidu 2:0. Hosty poslal do vedení už v 9. minutě Ángel, druhý gól pak přidal ve druhé půli nejlepší střelec týmu Nilmar.

Xerez nesložil zbraně

Menší krizí momentálně prochází La Coruňa, která kvůli třem porážkám v řadě opustila pohárová umístění a klesla až na osmou pozici. Deportivo se ale nepoučilo a padlo i na půdě Atlética. Madridský celek, v jehož sestavě nechyběl český obránce Tomáš Ujfaluši, nasázel do sítě svého soupeře tři góly a připsal si pohodlné vítězství 3:0.

Po skalpu Valencie zaznamenala Zaragoza důležité vítězství také v tomto kole. Real v sestavě s Jiřím Janošíkem na svém hřišti porazil po brankách Ponzia a Suaza Málagu 2:0, vyhoupl se na patnácté místo a od sestupových vod ho dělí sedm bod. Staronový nováček soutěže tímto vítězstvím zřejmě udělal jeden z klíčových kroků k záchraně.

Prakticky od startu sezóny se Xerez krčil na chvostu tabulky, ovšem stačilo několik vydařených zápasů a celek Deportiva se rázem dotahuje ne své konkurenty v boji o sestup. V tomto kole Xerez na půdě Gijónu dvakrát prohrával, ale vždy dokázal vyrovnat a trefa Alustizy ze 78. minuty zajistila hostům bod za remízu 2:2 Deportivo je sice stále poslední, ovšem na osmnácté Tenerife ztrácí pouhé dva bodíky. Boj o sestup bude ještě velmi zajímavý.