Ligue1: Bordeaux prohrálo, novým lídrem je Lyon

Francouzská liga hlásí novinku – do čela jde Lyon, lídr z Bordeaux doma senzačně prohrál s Nancy. Přesto má Blancův tým stále největší šanci na titul, čekají jej ještě dvě dohrávky. V čele Ligue1 je stála velký přetlak, první a šestý tým dělí tři body.

Výsledky 31. kola a aktuální tabulka Ligue1

Po čtrnácti letech uspělo Nancy na hřišti Bordeaux. A pro domácí celek to bylo v nejméně vhodnou chvíli. Bordeaux padlo 1:2 a posunulo se až na čtvrté místo. Stále ale má dvě zápasy k dobru. „Nebudu hledat pro náš výkon omluvu. Chybovali jsme jako jeden tým, na nikoho konkrétně to svádět nebudu. Z problémů, ve kterých jsme, se můžeme dostat jen sami. Ukáže se naše mentální síla,“ věří kouč Laurent Blanc.

Týden snů má za sebou Lyon. V Lize mistrů přehrál Bordeaux 3:1 a o víkendu po vítězství 2:1 v Rennes se dostal do čela Ligue1. V Bretani přitom vedli domácí díky gólu Gyana, ale OL udeřil po přestávce. Pranic nevadilo, že Puelova ekipa nastoupila v hodně kombinované sestavě. Dělovka Bastose a hlavička Lopeze rozhodly o veledůležitém triumfu Lyonu. „Jsem velmi potěšený tím, jak jsme zápas zvládli. Hlavně po přestávce jsme hráli perfektně, změny v sestavě se vyplatily,“ zářil nadšením trenér Claude Puel.

Možnost dostat se do čela tabulky odmítlo Auxerre, které doma jen remízovalo 1:1 s Paříží. AJA nepomohl ani rychlý nástup a branka Niculaeho v 11. minutě, už pět minut poté vyrovnal Sankharé. Niculae ve druhém poločase trefil tyčku, víc šancí domácí neměli. V závěru byl ještě vykázaný z lavičky hostující kouč Antoine Kombouaré. „Jen jsem se rozhodčího zeptal, proč píská takovým způsobem. Nechápu to, bylo to totálně nespravedlivé rozhodnutí. Bohužel už několikáté proti PSG,“ zlobil se Kombouaré.

Na první místo mohlo pomýšlet i Montpellier. To by však muselo doma porazit Monako. Girardův výběr totiž zaváhal, celý zápas se přes zhuštěnou obranu soupeře a famózně chytajícího brankáře Ruffiera nedokázal prosadit. Klíčová chvíle přišla v závěru, kdy skóroval domácí Camara – podle rozhodčích to ale bylo z ofsajdu. Stadion šílel nevolí. „Musíme si poradit sami a nespoléhat se na verdikt sudích. Remíza je pro nás ztráta,“ přiznal trenér René Girard.

Po výhře v Ligovém poháru šturmuje Olympique Marseille i za celkovým vítězstvím v lize. V neděli doma udolal Lens 1:0 a na první příčku ztrácí jen bod, přičemž stejně jako Bordeaux má dvě utkání k dobru. Triumf nad Lens zařídil Brandao ve 22. minutě. „O titul se porve všech šest týmů, které jsou v čele tabulky. Dnes jsme proto potřebovali vyhrát, abychom neztráceli. Každý mluví o Bordeaux, ale pozor si musíme dát i na další týmy,“ tvrdí marseillský lodivod Didier Deschamps.

Le Mans míří do druhé ligy. Klub z města, kde se jezdí slavná automobilová soutěž, prohrál 2:0 v Saint Etienne a Zelení tak na něj mají k dobru už jedenáct bodů. Klíčovou záchranářskou bitvu ovládli domácí až po pauze, kdy se trefili Varrault a Benalouane. „Jistotu záchrany ještě nemáme, ale udělali jsme k ní obrovský krok. Rozhodne se mezi námi a Boulogní, Le Mans už ztrácí hodně,“ tipuje domácí gólman Jérémie Janot.

Nahnuté to má i Boulogne. Nováček doma s Toulouse vedl až do 88. minuty, jenže pak ho zmrazila pohotová střela Braatena. TFC sice nevyhrálo už pětkrát v řadě, ale bod po průběhu zápasu bralo. Ne tak domácí. „Bohužel musím uznat, že remíza je logická. Po přestávce jsme přestali hrát, nebyli jsme aktivní. Bohužel udržení v soutěži se nám vzdaluje,“ povzdychl si kouč Laurent Guyot, jehož celek ztrácí na Saint Etienne osm bodů.

Parádní série Nice skončila. Tým pod vedením nového kouče Erica Roye vyhrál třikrát v řadě, teď jen remízoval 0:0 se Sochaux. Moc mrzet ho to ale nemusí, jistotu udržení LIgue1 pro příští rok už má téměř jistou. „Konečně jsme začali dodržovat to, co máme hrát. Poslední týdny nás fotbal zase baví,“ líčil domácí útočník Anthony Mounier.