Výhrou v derby Sparta opět před Baníkem

Sparta porazila v derby odvěkého rivala brankou Sionka a je po 24 odehraných kolech zpět na první pozici o dva body před Baníkem. Trenér Cipro postavil pozměněnou útočnou dvojici, ale největší šanci hostů měl záložník Grajciar, který z trestňáku trefil břevno. Do akcí se ale po oba poločasy dostávali častěji útočníci domácích. I jejich zásluhou se zrodila akce, po níž střílel Sionko a s tečí slávisty Kopice určil nejtěsnější výsledek 1:0.

Aktuální kolo a tabulka Gambrinus ligy
Vše o derby v kostce

Co mj. řekli po utkání?

Jozef Chovanec: Slavii jsme do žádné velké šance nepustili. (Více zde)

František Cipro: Sparta vyhrála zaslouženě. (Více zde)

Půl hodiny před zápasem začalo vytrvale pršet a úrovni derby mokrý trávník spíše pomohl. Na nevyzpytatelném terénu neměl nikdo ze soupeřů náladu příliš licitovat, a tak se hrálo ve svižném tempu pořádně od podlahy:

Přímo čítankový příklad pro šéfa rozhodčích Macelu si už ve čtvrté minutě připravil hlavní sudí Franěk, když přehlédl jeden z tradičních zkratů Řepky, který na útočné polovině Sparty zkosil Kyselu. V 21. minutě pak stoper Sparty v rámci alibismu sudího kartu nakonec za "normální" faul dostal.

Devátá minuta přinesla vzruch u Blažka, když se míč z Grajciarovy kopačky snesl na břevno sparťanské branky. V 15. minutě zase vyslal špičkový pas Sionko, ale Kušnír balon na malém vápně nedojel ani po mokré trávě.

Autor anketních branek Grajciar se k míči při trestňáku postavil i v derby, a to v 22. minutě, ale střela minula branku domácích. V 28. minutě hořelo na druhé straně, kdy souboj kdo dřív u míče, vyhrál těsně Vaniak před Kadlecem a Sionkem.

Závěr poločasu přinesl po jedné zajímavé situaci na každé straně. V 33. minutě po úniku slávistů do brejku nenašel centr nikoho na malém vápně před sparťanskou brankou a z následné mely po rohu se míče nakonec gólman Blažek zmocnil. Vzápětí na druhé straně střela Kadlece chytila teč, která Vaniaka docela vyděsila.

Během první půle měli slávisté dva nešťastné zásahy před vlastní brankou, ten třetí přinesl první branku Sparty: po autu domácích v 39. minutě střílel Sionko a Kopicova teč postavila Vaniaka do beznadějné pozice – 1:0. Dvě minuty nato ještě slávisty podržel reflexním zákrokem při hlavičce Sionka.

Co dodat k druhému poločasu? Akce Slavie se smrskly na náhodné brejky, kterým ovšem chyběla finální přihrávka. Poté, co hosté téměř vyklidili střed hřiště, bylo horko před Vaniakovou brankou hned několikrát. Například v 66. minutě pálil z voleje Wilfried téměř z penalty na tribuny a v 75. minutě po rohu hlavičkoval Hoheneder za přihlížení slávistické obrany i Vaniaka těsně vedle levé tyče.

Osmdesátá minuta nechala vyniknout čaroděje Vaniaka. Opět zmatkující obrana sešívaných sledovala aktivitu Wilfrieda, kterému hlavičku slávistický gólman vyrazil koleny a následně míč akrobaticky poslal na roh.

Sparta - Slavia 1:0 (1:0)

Branka: 39. Sionko.
Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Chytil.
ŽK: Řepka, Sionko, Wilfried - Ragued, Krajčík.
Diváci: 18.639.

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Kladrubský - Hoheneder - Sionko (90. Třešňák), Žofčák, Vacek, Kadlec (66. Zeman) - Wilfried (90. Lačný). Trenér: Chovanec.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela, Ragued, Janda (53. J. Černý), Grajciar (60. Trubila)- Tecl, Šenkeřík (71. Ivanovski). Trenér: Cipro.