Marseille má titul. Proč? Protože má Deschampse

Marseille slaví první mistrovský pohár od roku 1992. Rozhodla o tom výhra 3:1 nad Rennes ve 36. kole, konkurenční Auxerre navíc prohrálo v Lyonu. Francie už zná i tři sestupující: Grenoble, Le Mans a Boulogne. V závěru ligy půjde hlavně o postup do pohárových soutěží.

Takové oslavy Stade Velodrome dlouho nezažil. Už během zápasu byli fanoušci jako u vytržení, Auxerre totiž v Lyonu hrálo nerozhodně a pět minut před koncem inkasovalo druhý gól. V tu chvíli Marseille vedla 3:1, když rozhodující dva góly zařídili v 76. minutě pohotovou dorážkou Niang a dvě minuty poté parádní střelou z dálky Lucho Gonzales. Od té chvíle už se jen slavilo.

Hrdina celého města se jmenuje Didier Deschamps. Kouč, který k týmu přišel před letošní sezónou, dokázal vedle ligového titulu vyhrát i Ligový pohár. Deschamps dokázal svému celku vtisknout herní styl, který mu přesně pasoval: systém 4-3-3, ve kterém klíčová porce práce ležela na trojici středních záložníků. Marseille navíc zvládalo těžké zápasy. Například doma s Lyonem, kdy OM vyhrálo 2:1, udrželo naději na titul a nastartovalo parádní sérii devíti výher v deseti zápasech.

„Měsíce a měsíce jsme dřeli proto, abychom si užili tento večer. Je to krásné,“ křičel do mikrofonů stanice Canal+ šťastný trenér, kterého zkrápělo šampaňské. „Máme double, za což jsme hrozně rádi. Je to velká odměna pro celý tým. Navíc nás čeká Liga mistrů, což je nejlepší soutěž na světě. Poděkovat musím všem v klubu, cítil jsem od nich velkou podporu.“

Je to paradox. Marseille dopomohl k titulu Lyon, jeden z jeho největších rivalů. OL doma porazil Auxerre 2:1 a způsobil tři věci: zajistil titul pro Marseille, zkomplikoval AJA cestu za druhým místem a sám je stále ve hře o Ligu mistrů.O vítězství domácích rozhodl Pjanič, který pět minut před koncem potrestal snad první chybu gólmana Sorina v letošní sezóně. Gólman hostů vyrazil centr z křídla jen před sebe a bosenský záložník nezaváhal.

Aby nebyla situace na špici tabulky méně komplikovaná, Auxerre spadlo na třetí místo. Na druhou pozici se totiž vyhouplo Lille, které uspělo počtvrté v řadě a po triumfu 2:0 v Toulouse má všechno ve svých rukách. S AJA má stejně bodů, ale lepší skóre. Lyon je o dva body za nimi, čtyři body ztrácí Montpellier.

„Psychicky máme nejvíce sil ze všech našich soupeřů,“ nepochybuje zadák Lille Adil Rami. „Před sezónou jsme chtěli být v první desítce, tohle je velká nadstavba. V posledních utkáních si držíme výbornou formu, což je plus.“ Jenže ani Auxerre se nevzdává. „Vyhrát v Lyonu bylo velkým oříškem, domácí měli obrovskou motivaci. Nehráli jsme špatně, ale srazilo nás, že jsme neproměnili několik šancí z brejků ve druhém poločase. Teď nás čekají dva zápasy, v nich se rozhodne,“ uvedl kouč Jean Fernandez.

Lyon, který to letos dotáhl až do semifinále Ligy mistrů, stále věří, že aspoň na třetí místo to dotáhne. „Cesta podle mě povede spíše přes Auxerre než Lille, které hraje výborně. Středeční výhra byla o to důležitější. Máme zkušený tým, to by mohla být v závěru naše výhoda,“ doufá trenér Claude Puel. Páté Montpellier už živí naději jen na Evropsku ligu. Po remíze 1:1 v Nice je na tom stejně i Bordeaux. „Odehráli jsme mizerný přátelák, nasazení našich hráčů bylo nulové. Vyvodíme z toho důsledky. V létě můžete v kádru čekat velké zemětřesení,“ chrlil ze sebe naštvaný šéf Bordeaux Jean-Louis Triaud.

Jasno je i v boji o záchranu. Saint Etienne zvládlo bezprostřední souboj s Boulogní a po výhře 1:0, kterou trefil tři minuty před koncem Riviere má ne sestupovou pozici nedostižných deset bodů. Grenoble proto do druhé ligy doprovodí Boulogne a Le Mans, poslední dvě kola už na tom nemohou nic změnit. ASSE se zachránilo doslova na poslední chvíli. „Je to úleva. Zvládli jsme úkol, který před námi v posledních týdnech byl. Nedovedl jsem si představit, že by tak skvělí fanoušci jako máme my, měli zažít sestup,“ přiznal trenér Saint Etienne Christophe Galtier.