Šlágr kola zvládlo Lille, Lyon se rve o Ligu mistrů

To byl zápas! Bitvu mezi dvěma nejlepšími celky francouzské ligy otočilo Lille až v posledních deseti minutách, jeho výhru nad Marseille 3:2 zařídil v nastaveném čase Debuchy. Třetí Auxerre jen remízovalo s Lens a dalo tak velkou šanci postoupit do Ligy mistrů Lyonu, který ztrácí dva body, ale má zápas v Monaku k dobru.

Aktuální tabulka a statistiky Ligue 1

Lille může slavit. Jen neuvěřitelná shoda náhoda by ho mohla připravit o Ligu mistrů, kterou si Garciův výběr v příští sezóně s velkou pravděpodobností zahraje. Základní krok k tomu udělalo v zápase s Marseille. Hosté sice v posledním kole oslavili první titul od roku 1992, ale na jejich hře to poznat nebylo. Do vedení je už v 6. minutě poslal parádní ránou do šibenice Niang. OM nesrazilo dolů ani vyloučení gólmana Mandandy či vyrovnání Cabayeho, minutu před koncem prvního poločasu se prosadil důrazný bek Hilton - 1:2.

Jenže po přestávce se už hrálo hlavně na hostující branku. Lavině útoků, které tahali zejména Hazard s Gervinhem, ale Marseille dlouho odolávalo. Nervozita fanoušků Lille se v tu chvíli dala krájet, ztráta tří bodů by mohla být osudná. Jenže dech beroucí poslední desetiminutovka celý průběh utkání zvrátila. V 81. minutě naservíroval Obraniak míč De Melovi, který se nemýlil a vyrovnal. Vybičovaná atmosféra se proměnila v nebetyčnou euforii v nastaveném čase, kdy si na centrovaný míč naskočil Debuchy a hlavou rozhodl o triumfu Lille.

„Zápas byl trochu odrazem celé naší sezóny. Nikdy se nevzdáváme, spoustu bodů jsme získali až v posledních minutách. Závěr zápasu byl neuvěřitelný, pro takové chvíle se hraje fotbal. Máme všechno ve svých rukách, pokud uspějeme v Lorientu, skončíme druzí. To by byla fantazie,“ liboval si kouč Rudy Garcia.

Auxerre si může jen a jen spílat. Proti Lens předvedlo AJA bezkrevný výkon a potvrdilo, že s dobýváním zatažené obrany soupeře má v této sezóně obrovské problémy. Největší šanci měl dvakrát Jemaa, ani jednou však neuspěl. Auxerre v posledních třech kolech získalo jen dva body a co hůře: pokud Lyon zvládne středeční dohrávku v Monaku, Liga mistrů se bude hrát na Stade Gerland.

„Bod nám ale stačí na jistotu postupu do Evropské ligy,“ poukázal trenér Jean Fernandez. „Bohužel jsem na některých hráčích poznal velké stopy únavy. Konce letošního ročníku jede rychlým tempem, takže síly ubývají. Pokusíme se ještě zmobilizovat pro poslední kolo, ale Lille a Lyon mají větší naději než my.“

Jasněji přitom mohlo být už teď. Stačilo, aby Lyon vyhrál ve Valenciennes. Do vedení ho poslal v 17. minutě Kallstrom, ale během osmi minut druhého poločasu hosté o náskok přišli. Nejprve hlavičkoval přesně Audel a v 80. minutě se z hodně přísné penalty trefil Cohade. Puelova ekipa dřela a odměny se dočkala v poslední minutě, kdy si vlastní branku vstřelil domácí zadák Balde.

„Bod nás stále drží ve hře. Škoda, že jsme neodskočili na dvougólové vedení, pak bychom si výhru asi pohlídali. Teď se ale musíme dobře připravit na dohrávku v Monaku, kde nás nečeká jednoduchý zápas. Pokud ale chceme do Ligy mistrů, musíme tam zvítězit. Bod bude málo,“ naznačil lyonský stratég Claude Puel.

Ale pozor na Montpellier. Nováček stále myslí na evropské poháry. Vyhrál podruhé v řadě, tentokrát udolal Lorient 2:1 díky dvěma proměněným penaltám. Faul na Camaru potrestal Montaňo, poté se prosadil samotný Camara. Lorient stihl jen kosmeticky upravit skóre v 90. minutě. „Jsme stále ve hře a to je důležité. Lyon si podle mě postup pohlídá. Věřím, že Auxerre klopýtne,“ řekl domácí kanonýr Victor Hugo Montaňo.