Premiérové penalty MS 2010 poslaly dál Paraguay

[tag]OBSAHUJE OHLASY[/tag] Poprvé musely na světovém šampionátu v JAR rozhodovat pokutové kopy. Stalo se tak na stadionu Loftus Versfeld v Pretorii v osmifinálovém utkání Paraguaye a Japonska. Po 90 minutách i dalších 30 v prodloužení byl ovšem stav stejný jako při úvodním hvizdu De Bleeckereho - 0:0 a zápas musely rozhodnout penalty. Větší štěstí v nich měli Paraguayci a postupují do čtvrtfinále proti vítězi duelu Španělsko - Portugalsko.

Play off MS 2010

První šance přišla v 1. minutě a byla z dílny Japonců - Okubo pálil těsně vedle. Čistá gólovka byla ovšem k vidění až ve 20. minutě na druhé straně před brankou Kawashimy: to se Barrios dobře uvolnil ve vápně, ale už neměl dost sil vypálit tvrdě.

Hned na to by byl gólman Paraguaye bez šance - střela Matsuie se snesla na břevno. Na další šanci jsme museli čekat do 29. minuty, kdy se po rohu do míče v šestnáctce opřel Santa Cruz, ale dost nepochopitelně branku Japonců minul.

Až v 37. minutě po ostrém faulu Da Silvy na Hondu zahrával Endo trestňák, který dobře zakroutil do vápna, kde těsně před útočníky zachraňoval Santa Cruz. V závěru běželi Japonci v přečíslení na Villara a místo kombinace akci zakončil z voleje nepřesně Honda.

Typicky remízový zápas se odehrával i po výměně stran. Do vážnějších šancí se přeci jen dostali Paraguayci – v 50. minutě se Ortigoza proháčkoval až do střelecké pozice, když si na hranici šestnáctky narazil s Barriosem. Nagatomo zachránil Japonce zákrokem na zemi.

Šest minut nato se Benítez dostal k tvrdé střele, která opět nedoputovala za záda Kawashimy. A dotřetice Riveros hlavičkoval přesně do středu branky. Japonci hrozili nebezpečnými centry, až v 63. minutě hlavičkoval nebezpečně Tanaka, ovšem těsně vedle.

Kromě neproměnění ani jedné z mála šancí a neustálému se divení Jihoameričanů nad odpískání jejich evidentních faulů se už diváci za 90 minut ničeho jiného nedočkali a zápas šel do prodloužení.

V jeho první minutě se ve středu hřiště zmocnil míče Honda, vyslal pohotově vpřed Nakamuru, který místo přihrávky volil střelu, kterou mu mimo tři tyče Villara ztečoval Alcaraz. O 4 minuty později mohl rozhodnout Barrios - hlavičkou usměrnil centr do branky, ale přímo brankáři. Vzápětí Morel v pádu trefil opět jen japonského gólmana.

Poslední patnáctiminutovka přinesla jen hlavičku Valdeze - kam jinam než opět přesně do středu branky. Ve 113. minutě přišel ještě centr Enda, který našel na zadní tyči Tanaku, ten ovšem v záklonu na branku nezamířil.

Za tři minuty se řítil vpřed Tamada, nadvakrát dostal šanci odcentrovat, což se povedlo patičkou Nakazawovi, která ale nikoho nenašla v prázdné šestnáctce nenašla. Toť vše, musejí rozhodnout penalty.

První dvě série penalt byly 100% proměněny, ve třetí proměnil Riveros, kdežto obránce Komano napálil břevno. Poté opět dali Valdez i Honda. Vše rozhodl Cardozo ve prospěch nového čtvrtfinalisty - Paraguay.

Fotbalisté Paraguaye premiérový postup do čtvrtfinále mistrovství světa oplakali. Naopak na straně Japonska zavládlo po neúspěchu v penaltovém rozstřelu obrovské zklamání, trenér Takeši Okada dokonce bezprostředně po vyřazení nabídl svoji rezignaci.

Kouč Japonska nabídl rezignaci

Jihoameričané zářili štěstím a slzám se nevyhnul ani střelec rozhodující penalty Óscar Cardozo. "Jsem velmi šťastný za to, co jsme dokázali, Bůh stál dnes při nás," rozplýval se sedmadvacetiletý útočník, zatímco trenér Gerardo Martino už přemýšlel o dalším utkání. "Celá země pláče radostí. Doufám ale, že budeme schopni rychle si odpočinout a nadále přepisovat historii," řekl.

Japonci doplatili na střeleckou nemohoucnost a v penaltové loterii se k nim pak obrátilo štěstí zády. Trenér Okada neváhal, vzal odpovědnost na sebe a nabídl rezignaci. "Nic jiného ani nemohu udělat," řekl krátce po zápase.

"Jsem však pyšný na své hráče. Dobře hájili barvy Japonska i celé Asie. Smutný jsem naopak z toho, že jsme nedokázali skórovat. Nevyužili jsme šance, což znamená náš konec na mistrovství světa," doplnil trenér vyřazeného týmu.