Baník vybojoval tři body na hřišti Slovácka

První výhru na hřišti soupeře v sezóně si v pondělní dohrávce 4. kola Gambrinus ligy připsali hráči Baníku Ostrava, kteří porazili Slovácko 2:1 a bodově se dotáhli na pátou Slavii. Ostravský tým má ovšem na rozdíl od pražského týmu pasivní skóre.

V hostujícím kádru chybějí především zkušený záložník Martin Lukeš, který utrpěl tříštivou zlomeninu prstů na noze a bude ještě minimálně měsíc mimo hru, a obránce Aleš Neuwirth. V dresu domácích nastoupil klíčový útočník Milan Ivana, nad jehož zdravotním stavem i startem v dnešním duelu visel otazník, a také střídající (už uzdravený) Vladimír Malár.

Zápas začali domácí aktivněji. Hned v první minutě zkoušel ránu ze střední vzdálenosti Vozábal, ale gólman Raška s ní velké problémy neměl. O chvíli později se vřítil do šestnáctky Görner - míč mu však uskočil a nadějná situace skončila jen rohovým kopem. Z něj ovšem udeřilo. Centr Vozábala od rohového praporku přizvedl hlavou jeden z domácích útočníků a nabíhající Ferenc Róth levačkou krásně propálil zhruba z šestnácti metrů Rašku - 1:0.

Hosty gól v jejich síti probudil, ale domácí brání pečlivě. V 10. minutě zblokovala Tomašákovu dalekonosnou ránu z trestného kopu zeď. Baník je aktivnější, dokáže soupeře zatlačit na jeho polovinu, Slončíkovým přihrávkám ovšem zatím schází přesnost. V 18. minutě pálí z hranice šestnáctky Rajtoral, ale o metr přestřeluje.

Slovácko se soustřeďuje na obranu, Baník stejně jako v předchozích zápasech v sezóně nepředvádí špatný fotbal, ale má problémy s koncovkou. Po pětadvaceti minutách utekl po pravé straně rychlík Ivana, centroval před bránu a před nabíhajícím Vránou odvrátil na poslední chvíli do bezpečí Klimpl. Domácí hrají ke konci poločasu na brejky, tlak Baníku ovšem pokračuje. Do slibné pozice se ve 34. minutě dostal hostující Varadi, na něhož šikovně posunul míč Slončík. Střela ze sedmnácti metrů mířila těsně nad.

Po krásném pasu domácího Görnera na Rotha se před Raškou uvolňoval ve 42. minutě Vrána, ale na nebezpečný centr maďarského fotbalisty nedosáhl. Na druhé straně ještě zazlobil Slončík, toho ovšem Němčický uhlídal a z následného rohu nebylo nic.

Baník ve druhé půli zápas otočil

V úvodu druhé půle se obraz hry nezměnil. Platonický tlak Baníku ovšem zpočátku k ničemu pro vývoj utkání podstatnému nevede. V 48. minutě naopak mohl zasadit ostravskému týmu definitivní K.O. Vozábal, který se dostal do rychlého brejku. Raška však skvěle vyběhl až před pokutové území a na poslední chvíli míč ukopl na tribunu.

V 55. minutě pálil nepřesně po Slončíkově rohu Žůrek. Baník se dál tlačí před Drobiszovu branku, ale nemůže se gólově prosadit. Změnit to mohl po hodině hry Střihavka, kterému rozhodčí odpustil ostrý atak na domácího gólmana na hranici malého pokutového území a do brány mířící balón vyhlavičkoval z brankové čáry Rajnoch. Následný slibný protiútok pokazil Ivana, s nímž si v souboji muže proti muži poradil Besta.

Domácí předvádějí ukázkové catenaccio, jenže přílišná pasivita se jim nevyplatila. Po Varadiho centru se v 72. minutě ve skluzu prosadil Střihavka. Drobisz si na míč sáhl, ale jeho cestě do sítě nezabránil - 1:1. Domácí ani po inkasovaném gólu nikam nespěchají. Ostravští jsou i nadále aktivnější.

Domácí ovšem mohli rozhodnout z náhodného brejku. Racek v 84. minutě místo přihrávky na volného Malára zvolil prudkou ránu z úhlu (zhruba z patnácti metrů), kterou Raška pokryl. Těsně před koncem zajistil Baníku tři body Libor Žůrek, který se prohnal kolem Šuškavčeviče a z úhlu zblízka prostřelil po zemi Drobisze. Závěrečný zoufalý tlak domácích už kýžené ovoce v podobě vyrovnávací branky nepřinesl.

Výsledek:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 1:2 (1:0)
Branky: 4. Róth - 73. Střihavka, 88. Žůrek. Rozhodčí: Královec - Kordula, Goňa. ŽK: Šuškavčevič, Görner, Drobisz - Hoffmann, Střihavka, Klimpl. Diváci: 4600.

Slovácko: Drobisz - Kaspřák, Rajnoch, Šuškavčevič, Němčický - Görner (76. Racko), Vozábal, Dragoun, Róth - Ivana (68. Malár), Vrána (85. Brožík). Trenér: Plíšek.
Ostrava: Raška - Marek, Klimpl, P. Besta, Hoffmann (46. Žůrek) - Rajtoral (69. Magera), Bystroň, Slončík, Tomašák (86. Čoupek) - Varadi, Střihavka. Trenér: Večeřa.

[ 21.8.2006 - eFotbal.cz l Foto: ČTK ]