Liberec opět neinkasoval, ale s Brnem přišel o body

Ani v pátém zápase letošního ročníku Gambrinus ligy nedostali hráči Liberce a Brna gól. Tentokrát to ovšem ve vzájemném duelu znamenalo bodovou ztrátu pro oba kluby - pro mistrovský tým vůbec první v sezóně. Brno ubránilo bod, byť posledních dvacet minut hrálo oslabené o vyloučeného Pavlíka, a v nastavení byl vyloučen Holek.

Obě mužstva nastoupila na trávník stadionu U Nisy v očekávaných sestavách s jedinou výjimkou - místo Šinglára se v libereckém dresu objevil na pravé straně obrany Matula.

Domácí začali aktivně. Pudil už ve 2. minutě zkoušel ránu z přímého kopu, ale ta letěla vysoko nad. Očekávaný scenář se ovšem neodehrává, Brno dokáže bez problémů eliminovat tlak vedoucího týmu tabulky a hraje se zejména ve středu pole. Až ve 14. minutě se pěkně uvolnil Hodúr - jeho střelu zhruba z dvaceti metrů Lejsal kryl.

Ve 23. minutě se mohl radovat Pudil, který se jako první dostal k odraženému míči po rohu, zamířil však těsně nad břevno Lejsalovy svatyně. Na druhé straně zlobí především Zelenka, hned z protiútoku se útočník hostujícho celku mohl dostat do velké šance, skluzem mu v tom na poslední chvíli zabránil pozorný Janů.

V závěrečných dvaceti minutách první půle domácí přece jen zatlačili hosty na jejich polovinu, ale obrana Brna nadále odolává. Největší šanci prvního poločasu přesto spálili hosté - po centru Polácha z trestného kopu nebezpečně hlavičkoval ve 28. minutě Trousil, Čech ovšem bravurně zasáhl a o čisté konto ani po 388 minutách nepřišel. Vzápětí dvakrát nebezpečně vypálil zřejmě nejnebezpečnější hráč Slovanu Hodúr. Ještě v poslední minutě protáhl Lejsala z trestného kopu Zápotočný.

Ani po přestávce se obraz hry nezměnil - Liberec je aktivnější, ale do stoprocentních příležitostí jej Brno nepouští a naopak hrozí z rychlých brejků. Opět se mohl prosadit Hodúr, jeho ránu z první zhruba z osmnácti mětrů ovšem Lejsal pokryl. Dva rychlé brejky do rozhozené obrany domácích si vzápětí hráči Brna pokazili sami. Nejprve v přečíslení nedal přesný pas na Zelenku Wagner, krátce nato se podobně vedlo Holkovi.

Zelenka opět dokazuje, jak je pro hosty platným hráčem, na hranici poktuového území obelstil Zápotočného, ale do střely mu včas skočil Košťál. Velkou příležitost měli domácí v 60. minutě. Po zblokované ráně Zápotočného z trestného kopu, ukradl odražený míč Janů, utekl po levé straně a skvělým centrem oslovil Matulu, ten ovšem netrefil.

Ve 72. minutě vystřihl efektní nůžky Pospěch, slabá střela však Lejsalovi velké starosti nenadělala. Vzápětí přichází velká komplikace pro Brno - za tvrdý faul vidí druhou žlutou Pavlík a musí předčasně pod sprchy. Domácí výrazně zvýšili tlak a Brno už se logicky soustředí jen na bránění bezgólové remízy. Jihomoravané zdržují - Lejsal, který simuloval zranění, vidí žlutou kartu.

Domácí stoper Zápotočný se vysunul na hrot, ofenzivní Ančic vystřídal Pudila, leč vše marné... Brno, které brání v devíti hráčích před pokutovým územím si už bod vzít (ani přes pětiminutové nastavení) nenechalo, přestože v nastavení trefil břevno táhlou ranou Bílek a v 93. minutě byl vyloučen Holek. Ještě předtím - v 84. minutě - ovšem mohl v závěru vykartovaný hříšník rozhodnout, když dostal ideální přihrávku od Polácha - jenže slabou střelu podél padajícího gólmana Čecha stihl vykopnout z brankové čáry vracející se Ančic. Liberec zůstal v čele tabulky s tříbodovým náskokem před Mladou Boleslaví, ta má ovšem zápas se Spartou k dobru. Brno předstihl Baník, který smetl na domácím hřišti Kladno 5:1.

Výsledek:

FC Slovan Liberec - 1. FC Brno 0:0
Rozhodčí: Adam - Kordula, Kubáň. ŽK: Zápotočný - Holek, Pavlík, Lejsal. ČK: 72. Pavlík, 90.+4 Holek. Diváci: 6310.

Liberec: Čech - Matula, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (59. Papoušek), Bílek, Hodúr, Pudil (81. Ančic) - Pospěch, Holenda (69. Blažek). Trenér: Lavička.
Brno: Lejsal - Siegl, Trousil, Pavlík, Gjoreski - Partyš, Holek, Polách, Střeštík (85. Simr) - Zelenka (62. Besta), Wagner (75. Mazuch). Trenér: Mazura.

[ 26.8.2006 - eFotbal.cz l Foto: ČTK ]