Sparta neměla problém s uvolňováním Kadlece reprezentaci poprvé

Sparta neměla problém s uvolňováním Kadlece reprezentaci poprvé

Aktuální prohřešek pražské Sparty s uvolňováním svých hráčů do národních týmů není ojedinělým případem. V minulosti Letenští podobně neuvolnili Václava Kadlece pro reprezentaci do 19 let. Tehdy však disciplinární komise rozhodla, že nebude případ řešit. Také Václav Svěrkoš či Jiří Jarošík se v minulosti omluvili pro zápasy áčka, poté však nastoupili ve svých zahraničních klubech.

Neuvolnění hráče pro reprezentaci se naposledy dostalo před disciplinární komisi ČMFS v květnu 2009, kdy tehdejší ředitel reprezentačního úseku Jiří Nevrlý podal podnět k disciplinárnímu řízení s kluby FK Mladá Boleslav a Sparta Praha kvůli neúčasti Jana Chramosty a Václava Kadlece v kvalifikaci mistrovství Evropy do devatenácti let, kam byli povoláni.

Disciplinárka se však rozhodla zahájit řízení pouze s druholigovou Vysočinou Jihlava a jejím hráčem Matějem Vydrou, který výběru mladíků rovněž chyběl údajně kvůli problému s pasem. I toto řízení však bylo později zastaveno.

U Chramosty šlo o konflikt reprezentací do 19 a do 21 let, které ho obě povolaly, a tak nebylo jasné, ke kterému týmu se má přidat. Kadlec pak přijel na sraz s omluvenkou, že má zraněný stehenní sval. Svaz ho chtěl alespoň pro druhý zápas, jenže Sparta Kadlece neuvolnila a po rychlém vyléčení ho nasadila do utkání s Jabloncem.

Disciplinární komise však tehdy se Spartou nezahájila řízení, protože Kadlece neprohlédl na srazu reprezentační lékař. "Pokud chceme, aby byly akceptovány všechny normy, pak se o to musíme sami postarat. A svaz všechny možnosti nevyužil," řekl tehdejší šéf disciplinární komise Alexander Károlyi.

Omluvenku v minulosti reprezentačnímu áčku zaslali ze zdravotních důvodů například Václav Svěrkoš a Jiří Jarošík, poté však překvapivě nastoupili za klub do pěti dnů po reprezentační akci, což odporuje pravidlům FIFA.

Svěrkoš se takto omluvil v říjnu 2009 z kvalifikačního utkání se Severním Irskem, čtyři dny poté však hrál za Sochaux. Jarošík se omluvil v listopadu 2006 z utkání s Dánskem kvůli problémům s kotníkem, ovšem následně za Celtic Glasgow nastoupil na poslední čtyři minuty.

Sám to však omlouval tím, že ho trenér nečekaně nasadil, přestože nebyl stoprocentně připraven a celý týden netrénoval. ČMFS se tehdy rozhodlo proti jednání Celtiku neprotestovat u FIFA, Jarošík se však od té doby v nominaci reprezentace již neobjevil.

Kontroverze ohledně uvolňování hráčů nastala i před olympijskými hrami v Sydney 2000, kdy Sparta a Slavie odmítly pustit hned tři své hráče a trenérovi Karlu Brücknerovi daly k dispozici jen dva hráče stejně jako ostatní ligové kluby. A to i přesto, že ligové grémium dalo svolení k nominaci tří hráčů. Tehdejším trenérem Sparty byl současný předseda ČMFS Ivan Hašek.

Také ve světě občas dochází k tomu, že klub neuvolní reprezentaci své hráče. Steaua Bukurešť v roce 2004 odmítla uvolnit čtyři rumunské reprezentanty na přípravné utkání s Gruzií, za což od rumunského svazu dostala pokutu 6250 dolarů. Pokutu dostal i generální manažer. Všichni čtyři fotbalisté byli rovněž za trest na neurčito vyloučeni z reprezentace.