Lafata vystřelil Jablonci v Plzni alespoň bod

Viktorie Plzeň remizovala v páteční předehrávce 23. kola Gambrinus ligy doma s Jabloncem 1:1. Západočeši sice hráli závěrečnou půlhodinu v početní výhodě, ale jablonecký Lafata vystřelil hostům bod.

Ve Štruncových sadech, kde už v týdnu začaly s rekonstrukcí stadionu, se potkaly dva nejlepší týmy jara, takže duel mohl napovědět mnohé o plzeňských ambicích na titul i o jabloneckém útoku na druhou Spartu a evropské poháry. Důležitost zápasu byla znát od prvních minut, nikdo z hráčů se totiž nechtěl dopustit vážnější chyby.

Během úvodní pětačtyřicetiminutovky však měl navrch domácí celek, který se několikrát dokázal dostat k ohrožení jablonecké branky. Poprvé se Viktoria prosadila ze standardní situace a soupeř mohl mluvit o velkém štěstí. Bakošův přímý kop v 11. minutě gólman Valeš výtečně vyrazil do břevna, od něj se míč vrátil na malé vápno a dobíhající Bystroň trefil znovu břevno. Další závar už jablonecká obrana odvrátila. Severočeši se sice snažili tvořit, ale chyběla jim větší přesnost v předfinální fázi a také větší důraz na hrotu útoku.

To Viktoria dokázala po půlhodině hry podruhé vážně zahrozit, když se na pravé straně uvolnil Petržela a přesnou přihrávkou našel na malém vápně Horvátha. Ten se ale z úhlu trefil těsně vedle. Hned v 37. minutě se uvolnil ve středu pole Kolář, místo přihrávky ale zvolil střelu, která o málo minula hostující branku. Plzeň byla v úvodní půli lepší, ale selhala v koncovce, takže do kabin šly oba celky za bezbrankového stavu.

Po změně stran znovu začali aktivněji domácí a už po třiapadesáti minutách mohli slavit. Jablonecký stoper Beneš totiž dostal po faulu na Rezka v pokutovém území druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Horváth tak dostal možnost trefit se z pokutového kopu, a přestože jeho střelu zastavila tyč, z dorážky se prosadil Rezek. Vedení domácího týmu ale vydrželo jen šest minut. Severočeši i v deseti hráčích v 61. minutě zdramatizovali zápas, po dvou sražených střelách a závaru ve vápně se z dorážky prosadil pohotový Lafata a srovnal na 1:1.

Jablonecké naděje držel hlavně brankář Valeš, talentovaný mladík nejprve v 66. minutě vychytal efektní nůžky plzeňského útočníka Bakoše a o čtyři minuty později vyrazil míč v souboji se záložníkem Petrželou, po kterém se domácí marně dožadovali druhé penalty. Vyprodané Štruncovy sady však v závěru utkání viděly tlak na jabloneckou branku, v 78. minutě se ve vápně uvolnil Petržela a levačkou těsně přestřelil.

Severočeský tým odolal v závěrečných minutách plzeňskému útoku a z pátečního utkání si odvezl cenný bod. Obě mužstva zůstávají na jaře neporažena, plzeňský osmibodový náskok v čele tabulky se však může po pondělním derby pražských „S“ ztenčit o dva body.