Plzeň překvapení nedovolila a slaví titul! Spartě výhra nestačila

Viktoria Plzeň zvítězila v sobotním utkání 29. kola Gambrinus ligy doma nad Baníkem Ostrava 3:1 a získala tak svůj premiérový mistrovský titul. Západočeši mají kolo před koncem soutěže čtyřbodový náskok před druhou Spartou Praha a už nemohou být předstiženi. Pražké Spartě nestačila ani jasná venkovní výhra 1:3 proti Ústí nad Labem.

Plzeňským fotbalistům stačily v domácím prostředí tři body, v takovém případě se nemuseli ohlížet na výsledek Sparty a mohli oslavit premiérový triumf. Sobotní zápas s Ostravou se ale pro Viktorii nevyvíjel příliš šťastně. Už v 5. minutě totiž tečoval střílený centr Lukeše obránce Limberský, brankář Pavlík nestihl na změnu směru zareagovat a musel lovit balon ze své sítě.

Ještě do poločasu však domácí favorit zásluhou aktivního výkonu výsledek otočil. Přestože Plzeň svého soupeře příliš neválcovala, měla míč častěji ve svém držení a Baník zatlačila na jeho obrannou polovinu. Ústřední postavou ofenzivy Viktorie byl v první půli záložník Jiráček, který se v 25. minutě dostal na hranici šestnáctky ke střele a placírkou se zasloužil o vyrovnání.

Plzeň často táhla útočné akce přes střed hřiště a po půlhodině hry předvedla pěknou kombinační souhru, po které strhla vedení na svou stranu. Horváth přihrál na velké vápno Jiráčkovi, který ihned našel v hraničním postavení stojícího Bakoše a ten ještě zasekávačkou obelstil ostravského gólmana Pietrzkiewicze. Poté už slovenský útočník mohl zakončit do opuštěné branky.

Po změně stran se začalo hodně vyrovnaně, ovšem Baníku chyběla v přechodové fázi lepší přihrávka, hosté se často zbytečně zbavovali míče a na rozdíl od domácích se nedokázali dostat do vážného ohrožení branky soupeře. Plzeň mohla přidat třetí gól v 55. minutě, kdy míč propadl za ostravské beky až k Petrželovi, ale jeho lob skončil těsně vedle tyče. Skóre se znovu měnilo až v 65. minutě a už potřetí měly radost vyprodané Štruncovy sady. Horváth se postavil k rozehrávce přímého kopu, obstřelil ostravskou zeď a přesně trefil k tyči.

Ostrava se ještě snažila zmírnit porážku a dvacet minut před koncem se musel vytáhnout i brankář Pavlík, který vyrážel nebezpečnou střelu Lukeše. Baník ale po celý zápas tahal za kratší konec, Západočechům už v závěru utkání nijak nezatopil, a tak si Plzeň v domácím prostředí došla pro důležité tři body. Výhra 3:1 zajistila Viktorii premiérový ligový triumf, kterého se západočeský celek dočkal při oslavách stého výročí založení klubu.

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 3:1 (2:1)
Branky: 25. Jiráček, 31. Bakoš, 65. Horváth - 5. Limberský vl. Rozhodčí: Zelinka - Lakomý, Marek. ŽK: T. Marek, Greguš (O). Diváci: 7100 (vyprodáno).

FC Viktoria Plzeň: R. Pavlík - Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský - Petržela (77. Ďuriš), Horváth, Kolář (85. Fillo) - Rezek, Jiráček, Bakoš (90. Brezinský). Trenér: Pavel Vrba.
FC Baník Ostrava: Pietrzkiewicz - T. Marek, Bolf, Frydrych, Zejdler - Greguš (46. Frejlach), Lukeš, Hušbauer, Šmejkal (66. Christu) - Ferenčík, Šenkeřík. Trenér: Karol Marko.

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ PLZ-OST

Spartě poklidné vítězství k titulu nepomohlo

Hráči Ústí nad Labem prohráli v sobotním utkání 29. kola Gambrinus ligy na domácím trávníku s pražskou Spartou 1:3. Letenský celek rozhodl o svém vítězství po změně stran, kdy se nejprve trefil Kweuke a o sedm minut později posedmnácté v této sezoně i Pekhart.

Sparťanský kormidelník Jozef Chovanec postrádal v utkání zraněného Kadlece a vykartovaného Kušníra. Na místě pravého obránce se objevil Kladrubský, na hrotu zase dostali šanci Pekhart s Keričem. Jen na lavici tak sledoval úvodní minuty Kamerunec Kweuke.

Letenský tým potřeboval k zachování naděje na titul nutně zvítězit a již v 6. minutě byl blízko ke gólu. Po centru Kladrubského se k zakončení dostal Řepka, brankář Vorel ale svůj tým skvělým zákrokem podržel. Hned o minutu později však přišel pro hosty šok. Dlouhý aut z levé strany prolétl až do šestnáctky a pohotový Jindráček uklidil balon za Blažkova záda.

Severočeši byli při chuti a v 10. minutě mohli svůj náskok ještě navýšit. Sparťany v tu chvíli ochránil od pohromy gólman Blažek, jenž bravurně vyrazil pokusy Veverky a Jindráčka. Zaskočení Pražané mohli kontrovat ve 14. minutě, Pamičova rána ovšem o kousek minula tři tyče.

Ve 30. minutě sáhli sparťanští trenéři ke střídání. Místo Keriče vyběhl na trávník Kweuke a brzy mohl potvrdit roli kanonýra. Kamerunský útočník však místo střely hledal lépe postaveného spoluhráče a domácí se ubránili. Pražané se dočkali až ve 37. minutě. Po rychlé akci nacentroval Podaný a Pekhart hlavou poprvé překonal Vorla.

Sparťané pak dokonali obrat na začátku druhé půle. Podaný sice orazítkoval jen brankovou konstrukci, v 50. minutě ale obdržel pas za obranu Kweuke, přetlačil protihráče a dělovkou rozvlnil síť. O sedm minut později Sparťané definitivně potvrdili tříbodový zisk. Kweuke posunul míč Podanému a ten lahůdkově nabídl sedmnáctý gól v sezoně Pekhartovi. Ústečtí mohli zápas v závěru ještě zdramatizovat, jenže Krbečka vychytal Blažek.

FK Ústí nad Labem - AC Sparta Praha 1:3 (1:1)
Branky: 7. Jindráček - 37. a 57. Pekhart, 50. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Teuber, Urban. ŽK: Vrtělka, Džuban - Brabec, Podaný, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 2028.

FK Ústí nad Labem: Vorel - J. Polák, Džuban, M. Valenta, Dvořák - Stožický, Lamešič, Vrtělka, Volek (82. Holek) - Jindráček, Veverka (74. T. Krbeček). Trenér: Svatopluk Habanec.
AC Sparta Praha: Blažek - Kladrubský, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko (89. Pavelka), Matějovský, Vacek, Podaný - Kerič (30. Kweuke), Pekhart. Trenér: Jozef Chovanec.