V Rakousku se kvůli výtržnostem fanoušků nedohrálo derby

Nedělní vídeňské derby v rakouské bundeslize mezi Rapidem a Austrií muselo být po 26 minutách za stavu 2:0 pro hosty předčasně ukončeno poté, co na trávník vnikli fanoušci domácích. Zprávu přinesly webové stránky deníku Österreich.

Austria vedla na stadionu Rapidu po brankách Rolanda Linze z páté a Zlatka Junuzoviče z 26. minuty už 2:0 a jasně kráčela k vítězství. Poté však hřiště zaplavili částečně maskovaní příznivci Rapidu ve snaze atakovat sektor hostů a přiměli hlavního rozhodčího Thomase Einwallera přerušit utkání. Hráči obou týmů se schovali do kabin, přičemž na trávníku zasahovalo proti výtržníkům přibližně pět set policistů.

Těžkooděnci se psy vytvořili na středové čáře kordon, kterým se rozvášněné domácí fanoušky pokusili oddělit od příznivců Austrie. Někteří z výtržníků poté zůstali demonstrativně sedět na trávníku, další vytrhali zábradlí a vrhli se do útoku. Potyčka trvala přibližně dvacet minut.

Einwaller po půlhodině čekání duel zrušil. "Týmy i rozhodčí chtěli v zápase pokračovat, ale policejní složky nám nemohly zaručit bezpečnost," ozřejmil. V rakouské bundeslize se tak letos nedohrálo vůbec první utkání. "Je to opravdu smutné, sezona právě vrcholí a jde o všechno. Tento skandál obletí celý svět," uvedl manažer Austrie Markus Kretzschmar.

Případem se bude zabývat vedení rakouské bundesligy a je velmi pravděpodobné, že výsledek kontumuje ve prospěch Austrie. "Je to nejčernější moment mého desetiletého působení v Rapidu," uvedl prezident klubu Rudolf Edlinger. "Jsem hluboce rozčarovaný, šokovaný a naštvaný. Chtěl bych se omluvit zejména hráčům Austrie, kteří čelili fyzickému násilí," dodal.

Generální manažer Rapidu Werner Kuhn prohlásil: "Tohle je naprosto nepřípustné. Máme na stadionu spousty videokamer, takže je velká šance, že identifikujeme viníky násilí a budou za své jednání potrestáni."

Velmi blízko k mistrovskému titulu má kolo před koncem soutěže Sturm Graz, který vyhrál na půdě Wieneru Neustadt 2:1 a vede už o tři body před druhým Salcburkem. Ten pouze remizoval doma s Riedem 2:2. Zatímco lídrovi stačí k potvrzení prvního místa uhrát příští týden alespoň bod doma s Wackerem Innsbruck, Salcburk se ještě o svou pozici musí strachovat. Nepokoje při vídeňském derby totiž budou nejspíše znamenat kontumaci zápasu ve prospěch třetí Austrie, která tak bude mít na kontě ne 58, ale 61 bodů, tedy o bod více, než má momentálně Red Bull.