Kirin Cup: Česko uhrálo bod s Peru jen díky Petru Čechovi

Český národní tým remizoval v sobotu v japonském Macumotu ve svém prvním zápase turnaje reprezentačních týmů Kirin Cup s reprezentací Peru 0:0. Výběr Peruánců měl řadu gólových příležitostí a českému mužstvu zachránil remízu především brankář Petr Čech.

V historicky prvním mezistátním střetnutí s týmem Peru na Alwin Stadium v Macumotu čeští reprezentanti v úvodním poločase za techničtějšími Jihoameričany zaostávali v rychlosti a pohybu. Peruánci měli bleskový přechod do útoku a vypracovali si několik střeleckých příležitostí, zatímco Češi žádnou. Zůstalo u náznaků, které obrana Peru snadno zlikvidovala.

Jihoameričané měli velkou šanci už v 9. minutě po akci Yokúna, jenž přihrál do zakončení Chiroquemu v malém čtverci, ale Kadlecovi se podařilo ho zablokovat. V několika dalších situacích chyběl Peruáncům krok ke střele z finální přihrávky. Češi jen velmi těžko zastavovali jejich rychlé kombinace, napadání nebylo příliš účinné, často si museli pomáhat fauly. Hubník s Rajnochem ve středu obrany patřili k nejvytíženějším mužů Bílkova kádru. Ve 45. minutě uchránil čisté konto skvělým zákrokem Petr Čech po střele Advínculy z voleje, vyražený balón odkopl Kadlec.

Po přestávce trenér Michal Bílek třikrát střídal a na hřišti se ocitl po Vackovi a Trappovi třetí debutant Václav Pilař. Češi byli aktivnější, ale v 56. minutě měli Peruánci další příležitost po vtipně zahraném autu. Obrana zaspala, ale proti Chiroquemu výtečně zakročil Čech. Po necelé hodině hry čtyřikrát střídal kouč peruánského výběru Sergio Markarian a než se jeho tým zformoval, tak se dostal do první české šance Necid. Jeho nečekanou ránu k tyči však Fernandez vyrazil. Na kopačky týumu Peru se však postupně vrátila převaha, která vyústila ve velký tlak. Český tým ho přežil díky výtečným zákrokům Petra Čecha, který se vyznamenal především při šanci Ramíreze. Témuž hráči zlikvidoval jednu příležitost stoper Rajnoch riskantním pádem pod nohy. Gól Peru měl na hlavě Farfán, ale trefil tyč. V závěru byla z české strany nebezpečná jen střela Lafaty do boční sítě. Petr Čech byl nejlepším hráčem českého mužstva.

Od 67. minuty spolu hráli poprvé spolu v národním týmu bratři Hubníkové.

Kirin Cup, turnaj reprezentačních týmů:

Peru - Česká republika 0:0
Rozhodčí: Sato - Ocuka, Mijadžima (všichni Japonsko). ŽK: Carmona Ramos - Kušnír, Necid, Vacek, Gebre Selassie.

Česká republika: Čech - Kušnír (46. Gebre Selassie), R. Hubník, Rajnoch, M. Kadlec - Trapp (86. Janda), Vacek, - Petržela (46. Rezek), Fenin (46. Pilař), Kolář (78. Lafata) - Necid (67. M. Hubník). Trenér: Michal Bílek.
Peru: Fernandez - Balbín, Ramos, Carmona, Acasiete (59. Vilchez) - Guevarra (57. L. Ramírez), Cruzado, Advincula (77. Lobatón), Yotún (68. Rabanal) - Chiroque (59. Farfán), Ruidíaz (57. Cueva). Trenér: Sergio Markarian.