"Lvíčata" na španělský tým nestačila

Čeští hráči do 21 let prohráli ve svém druhém utkání skupiny B na evropském šampionátu v Dánsku se Španělskem 0:2. Španělé zápasu dominovali a po dvou brankách útočníka Adriána Lópeze se dostali do čela skupiny B, Češi se tak pokusí o postup do semifinále turnaje až v nedělním duelu s Anglií.

Český tým mohl v případě výhry slavit postup do semifinále, ovšem už první poločas ukázal převahu Španělů, kteří svěřence trenéra Jakuba Dovalila prakticky k ničemu nepustili. Češi nastoupili oproti duelu s Ukrajinou se dvěma změnami v záloze, ale byla to právě středová formace, která se nedostala do hry.
Španělští fotbalisté znovu spoléhali na svou tradiční zbraň - drželi míč, spoléhali na krátké rychlé přihrávky i na rychlé přenesení hry. Český tým zatlačili do hluboké defenzivy, ze které se svěřenci Jakuba Dovalila nedokázali vymanit.

Několikrát sice české naděje podržel brankář Vaclík, v 27. minutě ale ani on nestačil na rychlou narážečku soupeře a bleskové zakončení Adriána Lópeze, který poslal Španělsko do vedení. Krátce poté Vaclík vychytal v další gólové šanci Matu. Český tým v první půli musel bránit a místo konstruktivní rozehrávky často zbytečně odkopával. Na skóre nic nezměnila ani první česká šance Pekharta v 44. minutě, který z hranice malého vápna přestřelil.

Ještě hůře bylo českým „Lvíčatům“ po změně stran, když po zbytečné ztrátě ve středu pole dostal další příležitost k zakončení Adrián López a útočník La Coruni se i s pomocí tyče ani napodruhé v zápase nemýlil. Českému celku nepomohla ani střídání, stále totiž nedokázal přesně přihrát, zbytečně ztrácel míče a dostával se pod tlak Španělů. Ti řešili svízelné situace oproti českému týmu konstruktivně a fotbalově, měli míč ve svém držení a dvoubrankový náskok si s přehledem hlídali.

Český tým převážnou část zápasu neměl míč ve svém držení a na Španělsko výkonnostně i individuálně nestačil, navíc častým běháním bez balonu rychle ztrácel síly. Čtyři minuty před koncem ještě mohla utkání zdramatizovat hlavička Čelůstky, tu však na poslední chvíli vytáhl španělský brankář De Gea. Po prohře 0:2 se Češi musí zkoncentrovat na poslední zápas ve skupině B, ve kterém v neděli vyzvou Anglii. Pokud chtějí svěřenci kouče Dovalila pomýšlet na účast v semifinále ME, musí hrát proti ostrovnímu soupeři na vítězství.

"Ještě to máme ve svých rukou, věděli jsme, že nás čeká těžká skupina. Rozhodne se prostě až v posledním zápase," komentoval prohru 0:2 krátce po závěrečném hvizdu v ČT trenér českého celku Jakub Dovalil.

ME fotbalistů do 21 let v Dánsku, skupina B:

Česká republika - Španělsko 0:2 (0:1)
Branky: 27. a 47. Adrián López. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - Soteriou (Kypr), Borsch (Něm.). ŽK: Vácha, Kozák, Mazuch - Mata, Javi Martínez, Botía, Adrián López. Diváci: 4662. Hráno ve Viborgu.

Česká republika: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Vácha, Morávek (63. V. Kadlec), Hloušek (77. M. Černý) - Pekhart (46. Kozák). Trenér: Jakub Dovalil.

Španělsko: De Gea - Montoya, Botía, Álvaro Domínguez, Vila Sosello - Alcantara, Javi Martínez, Herrera - Mata (89. Nsue), Adrián López (74. Parejo), Muniain (83. Capel). Trenér: Luis Milla.