Po famózním závěru s Anglií čeká na Čechy semifinále

[tag]OBSAHUJE OHLASY[/tag] Do semifinále ME hráčů do 21 let postoupili Španělé, kteří hladce porazili Ukrajinu 3:0 a také český tým, jenž v závěru otočil skóre duelu s Anglií na 2:1 po gólech Chramosty a Pekharta.

České hráče čekal zápas o všechno, a pokud se nechtěli ohlížet na zápas Španělska s Ukrajinci, k postupu do semifinále museli zvítězit. S tím vstoupila do utkání i Anglie, která v prvním poločase byla aktivnějším mužstvem, ale stejně jako česká "Lvíčata" gól nevstřelila.

Češi spoléhali na pevnou defenzivu a hru s jedním vysunutým hrotem, kterým byl tentokrát Libor Kozák. Ten dokázal v útoku podržet míč a v 17. minutě připravil společně s Dočkalem šanci pro dalšího novice v sestavě, záložníka Marečka. Fotbalistovi Anderlechtu ale chybělo k přesnějšímu zakončení pár centimetrů, jeho lob brankář Fielding vyrazil. Angličané byli v zakončení nebezpečnější, už v 8. minutě vstřelil branku Sturridge, ta ale kvůli ofsajdu neplatila. Český tým i v tomto zápase podržel brankář Vaclík, který v 41. minutě zlikvidoval nebezpečnou střelu Sinclaira, směřující pod břevno.

Anglie měla i po změně stran míč častěji na svých kopačkách, její akce však končily nepřesnou finální přihrávkou. Česká obrana působila kompaktně a statečně čelila anglickým nájezdům, pouze v záloze nedokázali Dovalilovi svěřenci tolik držet míč. I proto "Lvíčata" spíše bránila a anglickou obranu včetně brankáře Fieldinga příliš nezaměstnala. Český tým však nakonec doplatil na pasivitu a zbytečné ztráty míče, čtvrt hodiny před koncem našel Sturridgův centr hlavu Welbecka a ten zblízka poslal Angličany do vedení.

Trenér Dovalil ale poslal na hřiště sedm minut před koncem Chramostu s Pekhartem, a to se v závěru ukázalo jako dokonalý tah. Chramosta totiž minutu před koncem dokončil pěknou individuální akci Gecova a vstřelil postupový gól na 1:1, o tři minuty později ještě z protiútoku našel osamoceného Pekharta a ten zakončil do prázdné branky na konečných 2:1. Češi tak se ziskem šesti bodů postupují do semifinále ME, ve středu se utkají v Herningu se Švýcarskem, které suverénně vyhrálo skupinu A.

Jisté už je také to, že česká "Lvíčata" zakončí evropský šampionát minimálně s bronzovými medailemi. Stále navíc mohou bojovat i o účast na OH 2012 v Londýně, kam postoupí oba finalisté ME v Dánsku, poražení semifinalisté pak v sobotu sehrají dodatečný zápas o poslední místo na olympiádě.

"Anglii se tam povedla jedna akce, ze které jsme inkasovali. V závěru se nám tam ale podařila střídání a nakonec z toho bylo dramatické utkání se šťastným koncem pro nás. Bylo jasné, že celá skupina je vyrovnaná a hrát se bude až do konce, takže jsem rád, že to hráči nevypustili," řekl po zápase trenér Jakub Dovalil.

Hráči po utkání zářili štěstím. "Je to krásný pocit, kvůli tomu jsme sem jeli, abychom se porvali o postup na olympiádu. Anglie nás přehrávala, ale my jsme to odbojovali, měli jsme i štěstí. Trenér mě poslal na hřiště s cílem dát gól, to se mi podařilo," prohlásil mladoboleslavský útočník Jan Chramosta, autor vyrovnávací a postupové branky.

Kouč Anglie Stuart Pearce byl po utkání zklamaný, přesto své svěřence pochválil. "Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Myslím, že to byl náš nejlepší výkon na turnaji a jsem hrdý na své hráče," řekl Pearce a dodal: "Jsme samozřejmě zklamaní, protože jsme vedli a měli jsme to udržet. Ale na chvíli jsme polevili a bylo vyrovnáno, druhý gól už nic neřešil. Je to určitě poučení pro příště, jak lépe zvládnout závěry utkání."

ME do 21 let v Dánsku, skupina B:
Ukrajina - Španělsko 0:3 (0:2)

Branky: 10. a 72. z pen. Mata, 27. Adrian. ČK: 72. Garmash (Ukrajina).
Anglie - ČESKÁ REPUBLIKA 1:2 (0:0)
Branky: 76. Welbeck - 89. Chramosta, 90.+3 Pekhart. Rozhodčí: Tagliavento (It.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Walker - Suchý, Chramosta. Diváci: 5262. Hráno ve Viborgu.
Anglie: Fielding - Walker, Smalling, Jones, Bertrand - Cleverley (76. Albrighton), Henderson (64. Lansbury), Muamba, Sinclair (87. Rose) - Sturridge, Welbeck. Trenér: Stuart Pearce.
Česká republika: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Mareček, Morávek (83. Chramosta), Kovařík (68. M. Černý) - Kozák (83. Pekhart). Trenér: Jakub Dovalil.