Zlatý sen je u konce, ve hře zůstává olympiáda

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Reprezentanti do 21 let prohráli ve středu v semifinále ME v Dánsku se stejně starými Švýcary 0:1 po prodloužení a zahrají si tak o 3. místo.

Jediný gól zápasu vstřelil až ve 114. minutě útočník Mehmedi, český tým tak v sobotu čeká duel s Běloruskem, vítěz utkání postoupí na OH 2012 v Londýně.

Svěřenci trenéra Dovalila vstoupili do utkání oproti poslednímu zápasu s Anglií se dvěma změnami v sestavě, na hřiště vyběhl od začátku záložník Černý a na pravý kraj obrany se postavil Vácha. Švýcaři v základní skupině třikrát vyhráli, ani jednou neinkasovali a v dobrém rozpoložení pokračovali i ve středečním semifinále. Naopak český tým hrál znovu pasivně a v ofenzivě toho příliš neukázal.

Už po šesti minutách překvapilo Švýcarsko rychlou rozehrávkou přímého kopu a nebezpečný střílený centr Mehmediho musel na poslední chvíli zablokovat Mazuch. Švýcaři dobře drželi míč, snažili se útočit po stranách a především přes svou největší hvězdu Shaqiriho, ale do koncovky se tak často nedostávali. Český tým znovu dobře bránil, ovšem několikrát zbytečně ztrácel míče a zbrkle přecházel do nepřesných přihrávek ve chvíli, kdy bylo vhodnější podržet balon a přenést hru na druhou stranu hřiště.

Ani po změně stran se výkon českého mužstva především v záložní formaci výrazně nezlepšil, stále chyběla lepší přihrávka, více vůle a chuti v osobních soubojích a především aktivita směrem dopředu. Švýcaři dlouho drželi míč a několikrát zahrozili v pokutovém území Čechů, největší příležitost si ale schoval do závěrečných minut Shaqiri. Ten v 89. minutě mohl rozhodnout, jeho nebezpečná a skákavá rána levačkou se ale otřela jen o tyč. Český celek výraznou šanci ani ve druhé půli neměl, i přesto dotáhl zápas do prodloužení.

Mladá „Lvíčata“ si alespoň v prodloužení vytvořila dva slušné závary v pokutovém území, avšak hlavičku Chramosty zablokoval rukou Rossini a následnou Pekhartovu dorážku ve 101. minutě Švýcaři zablokovali. Čeští fotbalisté ale dali soupeři na míči příliš mnoho prostoru a to se ve 114. minutě vymstilo. Útočník Mehmedi se prosadil střelou ze střední vzdálenosti, kterou umístil přesně k tyči a rozvlnil síť. Ve 120. minutě měl ještě srovnání na hlavě Kadlec, ale v zakončení mu chybělo několik centimetrů.

Švýcarsko si tak v neděli zahraje finálový zápas ME proti Španělsku, oba celky již postupují na olympijský turnaj v Londýně. Český tým se v sobotu od 15 hodin utká s Běloruskem o poslední postupové místo na OH 2012, na mistrovství Evropy skončí oba týmy na bronzové pozici.

Čeští fotbalisté byli po zápase smutní, myšlenka zahrát si o první místo byla pro ně velmi lákavá. "Jsme zklamaní. Chtěli jsme nad Švýcary vyhrát, chtěli jsme postoupit do finále," shrnul své dojmy Bořek Dočkal, kapitán českého celku. "Ale nakonec musím uznat, že byl soupeř asi o něco lepší," přiznal sportovně.

ME do 21 let, semifinále:

Švýcarsko - Česká republika 1:0 po prodloužení (0:0, 0:0)
Branka: 114. Mehmedi. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - McGrath (Ir.), Borsch (Něm.). ŽK: Frei, Mehmedi - Mazuch, M. Černý, Vácha. Diváci: 5038. Hráno v Herningu.

Švýcarsko: Sommer - Koch, Klose, Rossini, Berardi - Lustenberger - Shaqiri, Hochstrasser (71. Abrashi), Frei (78. Gavranovič), Emeghara (111. Costanzo) - Mehmedi. Trenér: Pierluigi Tami.

Česká republika: Vaclík - Vácha, Suchý, Mazuch, Čelůstka - Gecov - Dočkal, Mareček, Morávek (83. Chramosta), M. Černý (112. V. Kadlec) - Kozák (63. Pekhart). Trenér: Jakub Dovalil.