Mladí Španělé mohou dokonat světovou nadvládu

Ve finále mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Dánsku se střetnou reprezentační výběry Španělska a Švýcarska. Utkání o titul má výkop v sobotu od 20.45 v Aarhusu (přímý přenos ČT4).

Mladí reprezentanti země z Pyrenejského poloostrova zvítězili ve středečním semifinále nad běloruskými vrstevníky 3:1 až po prodloužení. Španělé prohrávali od 39. min gólem Andreje Voronkova 0:1, ale minutu před koncem řádné hrací doby skóroval útočník Deportiva La CoruňA Adrián López.

Tentýž hráč přidal v prodloužení i druhý gól a definitivní postup zpečetil talentovaný útočník FC Barcelona Jeffrén Suárez. "Pravdou je, že to byl pro nás nesmírně náročný zápas. Tým provedl kus dobré práce," cituje oficiální stránka Evropské fotbalové unie (uefa.com) španělského fotbalistu Diega Capela. "My jsme vystřelili na branku asi dvacetkrát, náš soupeř jen dvakrát. Myslím si, že fotbalový osud byl spravedlivý," komentoval středeční duel s pěti brankami nejlepší střelec ME Adrián López.

Španělé a Švýcaři si postupem do finále zajistili účast na olympijských hrách 2012 v Londýně. Domácí Anglie má jako organizátor účast jistou pod společnou hlavičkou reprezentace Velké Británie. Spolu s ní se na olympiádě představí další tři reprezentační výběry z Evropy, poslední postupující vzejde z utkání Česká republika - Bělorusko.

"Naším prioritním cílem bylo postoupit na olympiádu. To jsme už splnili, a nyní se pokusíme získat titul mistrů Evropy," dodal Capel. Zajímavostí je, že kapitán Španělska "21" Javi Martínez získal seniorský titul mistra světa na loňském šampionátu v Jihoafrické republice. Španělé mohou získat třetí titul v této věkové kategorii, Švýcaři se ještě ani jednou netěšili z celkového prvenství.

I středeční večerní semifinále mezi Švýcarskem a Českem dospělo až do prodloužení. Postup Švýcarů zařídil gólem v 114. min útočník Basileje Xherdan Shaqiri. Svěřenci Pierluigiho Tamiho zvítězili na šampionátu ve všech čtyřech utkáních, přičemž ještě neinkasovali. Takovou bilanci ještě v historii žádný z týmů neměl.

Právě pozorná defenziva by měla být klíčem k úspěchu i ve finále. "Proč by se nám to nemělo podařit? Máme velmi dobrý tým, s potenciálem zdolat i Španělsko. Ve finále nejsme favoritem, takže můžeme hrát uvolněně. Myslím si, že celé Švýcarsko čeká na náš závěrečný souboj. My se pokusíme dopsat tuto pohádku až do konce," uvedl Shaqiri. Švýcaři se představí na OH v Londýně poprvé od roku 1928.