Lvíčata zklamala, na OH míří Bělorusko

Čeští reprezentanti do 21 let ztratili poslední naději představit se v příštím roce na olympijském turnaji v Londýně. V sobotním rozhodujícím zápase play-off evropského šampionátu totiž česká "Lvíčata" podlehla 0:1 Bělorusku, jediný gól vstřelil v 88. minutě obránce Filipenko.

Čeští mladíci nastoupili oproti nepovedenému středečnímu semifinále se Švýcarskem na hrotu s Janem Chramostou a do základní jedenáctky se dostali i záložníci Hořava s Hlouškem či obránce Lecjaks. Ten však na trávníku nevydržel dlouho, už v 11. minutě si při nešťastném pádu pravděpodobně zlomil pravou ruku v zápěstí a musel zamířit do nemocnice.

V prvním poločase však česká „Lvíčata“ držela míč a měla hru pod kontrolou, oproti předchozím duelům na ME se více tlačila do ofenzivy, ale ani to dlouho nestačilo na překonání běloruské obrany. Češi spoléhali na výpady v křídelních prostorech a nátlakovou hru, ale pouze po šestnáctku, ve finální fázi jim totiž chyběla větší přesnost. I proto se jediný útočník Chramosta nedostal do žádné vyložené šance.

Po změně stran doplnil mladoboleslavského štírka na hrotu Libor Kozák, který vystřídal zraněného Adama Hlouška. Úvod druhé půle ale začali lépe Bělorusové, kteří si po centrovaných míčích několikrát vytvořili závar v českém pokutovém území. Svěřence trenéra Dovalila však dvakrát podržel brankář Vaclík. Českému mužstvu po změně stran chyběl větší klid i přesnost na kopačkách a svého soupeře tým často pouštěl do ohrožení Vaclíkovi branky. Největší příležitost si Bělorusko vypracovalo v 63. minutě po rohovém kopu, ale Dragun v gólové pozici hlavou těsně minul českou branku.

V 71. minutě zahráli Češi po delší době kvalitně standardní situaci a k nebezpečné hlavičce se dostal útočník Kozák, ale jeho pokus s přispěním tyče zlikvidoval gólman Gutor. O čtyři minuty později zkomplikoval české naděje v důležitém utkání záložník Vácha, který zahrál rukou a po druhé žluté kartě musel předčasně zamířit do sprch.

Vyloučení zlomilo české naděje, dvě minuty před koncem totiž Filipenko z voleje propálil českého brankáře Vacíka a poslal Bělorusy na olympijský turnaj. Na výsledku už nic nezměnil ani v nastaveném čase útočník Kozák, který se probil do šance, ale jeho lob skončil těsně vedle běloruské brány.

ME do 21 let v Dánsku, play-off o OH 2012:

Česká republika - Bělorusko 0:1 (0:0)

Branka: 88. Filipenko. Rozhodčí: Mažič (Srb.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Vácha, Kozák, Gecov - Veretilo, Voronkov, Skaviš, Gutor. ČK: 75. Vácha. Hráno v Aalborgu.

Česká republika: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks (13. Kovařík) - Gecov - Dočkal, Hořava, Vácha, Hloušek (46. Kozák) - Chramosta (83. V. Kadlec). Trenér: Jakub Dovalil.
Bělorusko: Gutor - Macvejčyk (76. Poljakov), Filipenko, Politevič, Veretilo - Nechjačik, Dragun, Sivakov, Perepečko (34. Baga) - Voronkov - Skaviš (84. Rekiš). Trenér: Georgij Kondracjev.