Ostrava přišla o výhru minutu před koncem

Viktoria Plzeň rozesmutněla Ostravu gólem minutu před koncem sobotního prvoligového duelu. Bod za remízu 1:1 posunul Viktorii ze západu Čech na třetí místo v prvoligové tabulce.

Souboj ovlivnilo mimo jiné i zranění Slončíka, který dohrával duel se sebezapřením, jelikož domácí už nemohli střídat.

Viktorii zajistil cenný bod z Bazalů za remízu 1:1 dvacetiletý záložník Tomáš Borek, jenž nastoupil ke druhému zápasu v nejvyšší soutěži a vstřelil svůj premiérový gól. Po předchozím vítězství nad Olomoucí tak nový kouč Západočechů Stanislav Levý mohl slavit další bodový zisk a minimálně do neděle se jeho svěřenci dostali na třetí místo v tabulce.

Hosté přijeli do Ostravy s bilancí tří výher po sobě, ale v úvodních minutách se hrálo vesměs na jejich polovině. Na hrotu operoval pouze Smejkal a Plzeňští zahustili střed hřiště. V 7. minutě však unikl po levé straně domácí Varadi a jeho ideální centr proměnil Tomašák ve vedoucí gól. Baník pak mohl hrát klidněji, zvolnil tempo a hosté byli rázem u míče mnohem častěji. Ostravského brankáře Rašku však bezprostředně neohrozili.

Míč se většinou pohyboval mezi šestnáctkami, hře chyběl moment překvapení i přesná přihrávka do volného prostoru. Až ve 38. minutě se opět protáhl v pokutovém území kolem svého strážce Tomašák, jeho zpětná přihrávka však adresáta nenašla. Také Plzeň měla vzápětí vyloženou šanci, Fillovu hlavičku ale Raška vytlačil na roh.

Do druhé půle se místo Smejkala postavil na hrot čerstvý Bednář, ale úvodní minuty patřily zase Baníku. Magera našel ve 48. minutě nádhernou přihrávkou Varadiho, který trefil pouze vybíhajícího Daňka a dorážku vykopl z prázdné branky Zakopal.

Hosté pak trochu přidali, ale změnit skóre mohl opět Baník. V 60. minutě vysunul Slončík ideálně Varadiho, který však poslal míč do Daňkovy náruče. Půl hodiny před koncem si publikum sborově žádalo nasazení rychlonohého Žůrka, který se na trávník dostal, jeho tři úniky ale skončily vždy vztyčením praporku pomezního rozhodčího. Nebezpečnější byly na druhé straně dvě akce Filla, ale ani ty k brance nevedly. Plzeň však přece jen z Ostravy s prázdnou neodjela. V 89. minutě se ve skrumáži v pokutovém území nejlépe zorientoval Borek a vyrovnal.

Ostravský trenér Karel Večeřa litoval, že jeho svěřenci neproměnili během zápasu některou z dalších šancí, což v závěru stálo Baník vítězství. "Doplatili jsme na špatnou koncovku. Za stavu 1:0 jsme nepřidali další góly a koledovali jsme si o to, aby nás soupeř potrestal," uvedl Večeřa.

Litoval rovněž vynuceného střídání dobře hrajícího Tomašáka, který musel opustit hřiště kvůli zranění. "Bylo to cítit. Mrzí nás závěr, který jsme stejně jako v minulém kole v Brně nezvládli," prohlásil kouč Baníku.

Trenér Plzně Stanislav Levý kritizoval svůj tým za výkon v prvním poločase. "Začali jsme hrát vlastně až od 10. minuty a gól jsme inkasovali po zásluze. Pak jsme sice hru opticky vyrovnali, ale náš výkon nebyl dobrý," uvedl.

Po přestávce se hosté zlepšili. "Chtěli jsme dostat soupeře pod tlak, ale často byla naše hra na hranici rizika. Podržel nás brankář Daněk a v samotném závěru jsme dokázali vstřelit důležitý gól," řekl Levý.

Zlín uspěl po dvou porážkách, Příbram prohrála počtvrté za sebou

Fotbalisté Tescomy Zlín porazili na vlastním hřišti Marilu Příbram 1:0. Jediným střelcem utkání byl záložník Marek Zúbek, který v 35. minutě zajistil přesnou trefou domácím tři body. Zlín tak uspěl po dvou porážkách, naopak Středočeši prohráli už počtvrté za sebou.

Zlínský kouč Uličný se musel obejít bez zraněného brankáře Baránka. Pozici jedničky svěřil Zlámalovi, jenž přišel do týmu ze Sparty na hostování do konce roku a s mužstvem absolvoval jediný trénink. Hned na začátku se snažil čerstvou posilu zaskočit lobem Otepka, balon však skončil vysoko nad břevnem. V úvodních minutách se oba celky vzájemně oťukávaly a do šestnáctky soupeře se dostávaly jen sporadicky.

Vůbec první střelu mezi tyče vyslal v 17. minutě příbramský Huňa, ale Zlámal byl na správném místě. O chvíli později měl domácí brankář mnohem víc práce, když musel na poslední chvíli hasit nebezpečí po nepřesné zpětné nahrávce Zúbka. Na druhé straně chyboval gólman Pařízek, jehož minelu musel po hlavičce Švacha napravovat před brankovou čárou Penc.

Nejhezčí moment jinak podprůměrného utkání přišel v 35. minutě, kdy Zúbek z osmnácti metrů umístěnou ranou k pravé tyčce nedal Pařízkovi šanci a poslal Zlín do vedení. Tentýž hráč zkoušel štěstí ze stejné pozice i v závěru první půle, jenže tentokrát se postavil včas do cesty hostující kapitán Formánek.

Defenzivně naladění hosté se ani po přestávce dopředu moc nehnali. Až po hodině hry se objevil v dobré palebné pozici Navrátil, ovšem míč z jeho pravačky skončil nad. V 66. minutě zachytil chybnou rozehrávku Vidlička, místo nahrávky zvolil střelu, která ale skončila jen na boční síti Pařízkovy branky.

Středočeši se k druhé přímé ráně na Zlámala nedostali ani po Otepkově přímém kopu, hostující záložník trefil jen početnou zeď Tescomy. V závěru se domácí soustředili pouze na ubránění nejtěsnějšího náskoku, což se jim nakonec bez větších potíží povedlo.

Výsledky:

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)¨
Branky: 7. Tomašák - 89. Borek. Rozhodčí: Makovička - Goňa, Gallo. ŽK: Metelka, Žůrek, Bystroň - M. Knakal. Diváci: 6563.

Ostrava: Raška - Marek, Hoffmann, P. Besta, Čoupek - Metelka (66. Žůrek), Bystroň, Slončík, Tomašák (55. Rajtoral) - Varadi, Magera (84. Staněk). Trenér: Večeřa.
Plzeň: Daněk - M. Knakal, Müller, Zakopal, Smola - Fillo, Procházka (84. Borek), Šíma (74. Krbeček), Jarolím, Limberský - Smejkal (46. Bednář). Trenér: Levý.

Tescoma Zlín - Marila Příbram 1:0 (1:0)
Branka: 35. Zúbek. Rozhodčí: Franěk - Kordula, Kubáň. ŽK: Červenka, Bača, Kraus, Zbožínek, Opiela - Formánek. Diváci: 1775.

Zlín: Zlámal - Janíček, Švach, Zbožínek, Červenka (46. Činčala) - Vidlička, Vrtělka (82. Farbák), Zúbek, Zapletal - Bača (73. Opiela), Kraus. Trenér: Uličný.
Příbram: Pařízek - Navrátil, Penc, Formánek, Mácha (85. Halama) - Bartoš, Šindelář (58. Polodna), Sviták, Otepka, Huňa (78. Kaplan) - Vošahlík. Trenér: Tobiáš.