Kvitová vydělala jako Djokovič: má brát Marta jako Messi a Ščasná jak Řepka?

Kvitová vydělala jako Djokovič: má brát Marta jako Messi a Ščasná jak Řepka?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Wimbledonská vítězka Petra Kvitová vydělala za své vítězství v Londýně úplně stejně jako její mužský kolega Novak Djokovič. Třicet milionů korun! A to tenistky hrají jen na dva vítězné sety, zatímco chlapi na tři. Nyní je v Německu (ale i na ČT 4 a na Eurosportu) v běhu MS ve fotbale žen, mimochodem velmi hojně navštěvované a sledované. Dovedete si ale představit, že by nejlepší fotbalistka světa Brazilka Marta brala stejné peníze jako nejlepší fotbalista světa Argentinec Lionel Messi? Nebo že by nejpopulárnější sparťan Tomáš Řepka dostával stejnou odměnu jako nejlepší sparťanská fotbalista všech dob Pavlína Ščasná, která teprve nedávno skončila s aktivní kariérou?

Že to je nesmysl a bláhová fantasmagorie? Možná ano, ale odvážně tvrdím, že dnes je v kvalitě hry menší rozdíl mezi mužským a ženským fotbalem než mezi mužským a ženským tenisem. Navíc fotbalistky hrají stejně jako chlapi dvakrát 45 minut a nejen dvakrát třicet minut. Jediný rozdíl tu je: v tradici, to je pravda. V tom má ženský tenis zatím velkou výhodu.

Marta by mohla učit „kopyta“ v Gambrinus lize


Ostatně ódu na ženský fotbal a na probíhající mistrovství světa v Německu (mimochodem v neděli od 20.45 hodin se hraje ve Frankfurtu nad Mohanem finále USA – Japonsko a vysílá to opět, stejně jako včerejší výborná semifinále USA – Francie 3:1 a Japonsko – Švédsko 3:1, i ČT 4) zapěl nedávno v Lidových novinách známý publicista a fotbalový fanoušek Jan Rejžek:

„Než začne domácí sezona, bylo na pořadu mistrovství světa celků do sedmnácti let, latinskoamerický turnaj Copa América a ejhle, daleko nejzajímavější akce, kterou je mistrovství světa žen, z níž machistický deník Sport přináší toliko holé výsledky. Setkává se s mimořádným zájmem v německém dějišti i u obrazovek a je proč. Viděl jsem zatím pár zápasů, leč všechny byly výborné. Hlásím, že jsem se zamiloval do překrásné třiadvacetileté univerzitní studentky Célie Okoyino da Mbabi, dcery kamerunského otce a francouzské matky v německém dresu, připomínající mladší sestru Thierryho Henryho, jež dala čtvrtý gól Francii. S nadšením zírám na Brazilku Martu, co šoupla dvě branky Norkám a právem popáté v řadě drží titul nejlepší hráčky zeměkoule. Devadesát procent kopyt, co hrabou v Gambrinus lize, by mohla od minuty učit....“

A to Rejžek napsal ještě před skvělým nedělním čtvrtfinále USA – Brazílie 2:2 po prodloužení, 5:3 na penalty….

[img id="19544"]

Kombinace fotbalu a krásných žen není na škodu


S jiným názorem ale ve Sportu přišel Pavel Kalouš, jehož list Rejžek nazval v souvislosti s MS žen „machistickým“: „Vypadá to jako důkaz dokonalé emancipace ženského fotbalu. Němci vyměnili své bundesligové idoly za partu hráček, které v civilu nosí sukně, nadšeně tleskají fotbalovému umění copatých hráček a stadiony plní tisíce fanoušků. Fotbal v podání žen, v mnoha zemích dodnes zakazovaný sport, zažívá na světovém šampionátu nevídaný boom. Navzdory sobotnímu překvapivému vyřazení domácího týmu. Ubylo bizarních výsledků, zlepšila se technika hráček, vzrostlo tempo zápasů. Ty nejlepší už mohou směle konkurovat mužskému fotbalu. Bojovníci za ženská práva nadšeně tleskají a při pohledu na obří sledovanost šampionátu si spokojeně mnou ruce. Realita však tak růžová není. Za nadšením fanoušků dost možná stojí pouze souhra faktorů, které s úrovní hry nemají nic společného. Jedním z nich je i to, že se fotbal v ženském provedení pořadatelům konečně podařilo prodat. Sen se tak nesplnil ani tak feministkám, jako sponzorům, kteří objevili potenciál kombinace fotbalu a krásných žen.“

No a co? Je to snad v zásadním rozporu? Copak sponzoři neobjevili už před časem potenciál kombinace tenisu a krásných žen? Copak Kurnikovová, přestože nic pořádného nevyhrála, nebyla svého času nejpopulárnější hráčkou? Není to i příběh krasavice Šarapovové? Dnes to zní jako fantasmagorie, ale ani bych se nedivil, kdyby nástupkyně Marty v budoucnu brala podobné peníze jako nástupce Messiho. Ostatně ve fotbale se už objevil i podobný potenciál kombinace fotbalu a krásných mužů. David Beckham toho budiž důkazem, vždyť tento pohledný Angličan je jen fotbalovou celebritní variantou Kurnikovové.

[img id="33998"]