Američanky se sklonily před Japonkami

Reprezentantky Japonska se staly v neděli mistryněmi světa pro rok 2011, když ve finále světového šampionátu zdolaly ve Frankfurtu nad Mohanem tým USA 2:2 a 3:1 na penalty. V zápase přitom dvakrát musely dotahovat nepříznivé skóre a penaltový rozstřel si vynutily až ve 117. minutě gólem Sawaové.

Japonsko získalo na světových šampionátech vůbec první medaili a hned zlatou. Svěřenkyně Noria Sasakiho prohrávaly ve druhé půli po střele střídající Morganové. Devět minut před koncem si ale prodloužení vynutila Mijamaová. V nastaveném čase se opět vedení ujaly Američanky, když na malém vápně nekompromisně poslala míč do sítě hlavou kanonýrka Wambachová. Japonky ale nesložily zbraně, vytvořily si tlak a po rohovém kopu ve 117. minutě šikovně tečovala míč do americké branky Sawaová.

Tým USA v následném penaltovém rozstřelu vyhořel, jediný gól ze čtyř pokusů dala Wambachová, Japonky naopak skórovaly třikrát a ve čtvrté sérii předčasně ukončila závěrečnou loterii zlatým gólem Saki Kumagaiová.

Američanky, které nikdy v historii mistrovství světa žen neodjížděly bez medaile, tentokrát rozšířily sbírku na stříbro, na svém kontě už mají dvě zlata a tři bronzy.

Mistrovství světa žen 2011:
Japonsko - USA 2:2, na penalty 3:1 (0:0, 1:1)
Branky: 81. Mijamaová, 117. Sawaová - 69. Morganová, 104. Wambachová. Penalty proměnily: Mijamaová, Sakagučiová, Kumagaiová - Wambachová. Neproměnily: Nagasatová - Lloydová, Heathová, Boxxová. ŽK: Mijamaová. ČK: 120. Iwašimizuová. Rozhodčí: Steinhausová - Wozniaková, Rafalská (všechny Německo). Hráno ve Frankfurtu nad Mohanem.
USA: Soloová - LePeilbetová, Ramponeová, Buehlerová, Kriegerová - Rapinoeová (114. Heathová), Boxxová, Lloydová, O´Reillyová - Wambachová, Cheneyová (46. Morganová). Trenérka: Pia Sundhageová.
Japonsko: Kaihoriová - Samešimová, Kumagajová, Ivašimizuová, Kingaová - Mijamaová, Sawaová, Sakagučiová, Ohnoová (66. Marujamová, 119. Iwabučiová) - Kawasumiová, Andoová (66. Nagasatová). Trenér: Norio Sasaki.