Bude penaltový rozstřel zrušen?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Během pár minut mohl český divák (nejprve na ČT 4 a pak na Sportu 1) sledovat v neděli krátce před půlnocí dva neuvěřitelné penaltové rozstřely. Nejprve při finále mistrovství světa žen v Německu (Japonsko – USA 2:2 po prodloužení, 3:1 na penalty), pak při čtvrtfinále mistrovství Jižní Ameriky (Paraguay – Brazílie 0:0 po prodloužení, 2:0 na penalty). V obou případech senzačně vyhrál jasný outsider a také mnohem horší tým. Opět se proto rozvířily debaty o tom, zda je penaltový rozstřel skutečně spravedlivým vyřešením výsledkové tajenky.

Zdrcené a v ženském finále jasně lepší Američanky, které o své vedení přišly dvakrát vždy těsně před koncem zápasu nebo prodloužení, neproměnily tři první pokutové kopy. Brazilci, kteří celé utkání Paraguayce rovněž přehrávali, nedali ani jeden ze čtyř pokutových kopů!

„Vzhledem k našemu dobrému vykonánu musím říct, že jsem ještě v kariéře neviděl míň spravedlivý výsledek,“ prohlásil po vyřazení z mistrovství Jižní Ameriky brazilský záložník Ramires.

„Brazílie byla celý zápas lepší, my jsme se jen bránili. Penalty jsou vždycky dílem štěstí. Zatímco v nich Brazilci selhali, nám se dařilo,“ uznal sportovně hrdina rozstřelu, paraguayský brankář Justo Villar.

Čechům penalty svědčí

Čechům nebo Čechoslovákům však v minulosti – na rozdíl od zlatých či stříbrných gólů – penalty většinou svědčily. Ostatně při jejich premiéře na velkém turnaji slavili historické prvenství ve finále na ME 1976 v Bělehradě a Antonín Panenka vešel se svým „Vršovickým dloubákem“ do dějin coby „Fotbalový básník“. Za čtyři roky na to vybojovali Čechoslováci na ME 1980 zásluhou penaltového vítězství nad domácí Itálií bronz a konečné třetí místo.

Díky penaltám pak po bezbrankovém semifinálovém duelu s Francii pronikli Češi na ME 1996 až do finále proti Německu, v němž je zradila jiná novinka, zlatý gól. Stejně jako pak v roce 2004 v semifinále s Řeky další novota – stříbrný gól, po němž se dohrávala jen první část prodloužení. Obojí se záhy zrušilo, na rozdíl od penalt, které na velkých soutěžích přetrvávají už 35 let.

Velkým odpůrcem penaltového rozstřelu je mimo jiné současný expertní komentátor České televize, bývalý hráč Sparty Josef Němec. Ten před deseti lety při svém mexickém angažmá v Cruz Azul přišel kvůli penaltám o vítězství v jihoamerické Lize mistrů v duelu se slavným argentinským týmem Boca Juniors. „Takovýhle způsob rozhodnutí zápasu opravdu nenávidím,“ zopakoval Němec už několikrát.

Penalty nejsou kolektivním výsledkem

Penaltový rozstřel se ostatně moc nelíbí ani předsedovi Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Josephu Blatterovi. A to může být pro další vývoj důležité. Blatter už začátkem letošního roku v interview pro švýcarský list Sonntags Zeitung označil penaltový rozstřel za „ne úplně vhodnou metodu rozhodnutí zápasu na světových akcích“.

„V týmovém sportu, jako je fotbal, bychom se měli snažit najít řešení, kdy se celý tým podílí na konečném výsledku. V penaltovém rozstřelu může přitom zodpovědnost ležet na jediném hráči,“ vysvětlil Blatter svůj názor.

Analýzou a případnou změnou pravidel v tomto ohledu se zabývá speciální skupina odborníků, která by mohla navrhnout nové řešení již pro šampionát v Brazílii za tři roky (MS 2014).

Uvidíme. Na druhou stranu diváci, hlavně ti neutrální, mají dramatické vyvrcholení v podobě penaltového rozstřelu velmi rádi. Bude to těžké rozhodování. A co by pak rozhodovalo? Opět pro Čechy nenáviděný zlatý či stříbrný gól? Opakovaný zápas jako dříve? Na ty není v nabité termínové listině čas. Počet rohů? Či los jako v dávných dobách? Stále mi z toho vycházejí nejlépe ty penalty.